RadioVaticana.va

   19. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3475
Poslechem z webových stránek.2252
Četbou textů na webových stránkách.4018
Poslechem i četbou.2328


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež: Bůh je opakem egoismu
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.9.2014 

Pohlížejme na blízkovýchodní dění očima víry

radí Kustod Svaté země

P. Pierbattista Pizzaballa OFM

Na katolickém Mítinku za přátelství mezi národy v italském Rimini přispěl svým pohledem na blízkovýchodní dění také kustod Svaté země, františkán Pierbattista Pizzaballa. Vystoupil v rámci diskuse na téma : Moc srdce a hledání pravdy.

„Myslím, že je chybou omezovat se při výkladu současné situace na profesionální politickou, sociální a historickou analýzu, pokud je vůbec možná“, uvedl v úvodu své obsáhlé promluvy a pokračoval: „Ochuzujeme se tak o náboženský, vykoupený pohled, který by nám pomohl v četbě a interpretaci událostí, aniž bychom se jimi dali ovládat. (…) V posledních měsících naši jeruzalémskou kustodii zaplavily žádosti a návrhy, pocházející od všemožných mezinárodních, převážně necírkevních asociací a hnutí. Vyjadřují znepokojení nad tím, co děje, a chtějí nás vtáhnout do různých mediálních, kulturních, politických a dokonce vojenských iniciativ, které by „zachránily křesťanství na Blízkém východě“ a nejen tam. Jak lze bohužel konstatovat, jsou jejich obavy oprávněné, avšak postrádají pohled víry. Pohled člověka, který nejenom důvěřuje v účinnost svých schopností, nýbrž který se zároveň svěřuje, odevzdává svůj život ještě jinak a někomu Jinému.

Nepokládám se za jakéhosi zakletého optimistu. Nepopírám, že současné dramatické problémy, zrada a krutost útočí na svědomí nás všech. Zejména požadují vysvětlení od islámského světa, které má být natolik pevné a zřetelné, jako budou pevné a zřetelné naše otázky. Domnívám se však, že nemůžeme zůstat u těchto slovních postojů. Je nezbytné stále před sebou mít jasnou perspektivu, obnovu, život. Nestačí odsuzovat, je zapotřebí ukázat cestu.
Zlo, které máme před očima, nás vyzývá, abychom ještě více a ještě důsledněji žili jako křesťané. Právě za takovýchto okolností jsem povoláni k ucelenosti svého křesťanského povolání, bez postranních vrátek a únikových tras. Zlo nesmí křesťana děsit.(…) Častokrát totiž zaslechneme zoufalé rozbory nynější situace. Zdá se, že jsme na samém konci. Možná jsou u konce staré vzorce soužití, avšak nikoliv svět a my s ním. A přesto nezřídka vycházejí také z úst „našich lidí“ – včetně řeholníků – projevy sklíčenosti a rezignace. Mluví se o civilizačním střetu a celkem bez obalu se vyzývá k jakési bojové pohotovosti na naši obranu! To vše nemá nic společného s křesťanskou vírou.

Zapomínáme totiž na jeden zásadní fakt: křesťanství se rodí z kříže a nemůže se bez něho obejít. Ježíš se stal králem světa na kříži, nikoliv po úspěšném rozmnožení chlebů. Křesťanství tedy vzešlo z lidského selhání a porážky a také z probodeného srdce. Hovoří-li se ( v naší diskusi ) o moci srdce, pak právě na ono srdce máme pohlížet. Ono probodené srdce je mírou Boží lásky, a tudíž rovněž naší lásky. Křesťan musí poměřovat své jednání oním srdcem. Často na to zapomínáme a podléháme pokušení, že nás také na této zemi spasí jenom naše podnikavost.

Analýza reality – a to jakékoliv reality – není pro křesťana úplná, pokud se neprovádí také s poukazem na Krista. Nelze poznat pravdu v rámci určité události, pokud se nevztáhneme ke Kristu. Nikoli tedy k nějaké ideologii, nýbrž k Osobě, která se stává mírou a vzorem vlastního jednání a myšlení. Jak nevzpomenout na příběh Markova evangelia (4,35-41) o loďce s apoštoly, kterou si pohazují vlny, na paniku učedníků a Ježíšovu výtku: “Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?“ Nevím, zda nám mohou pomoci různé západní a mezinárodní strategie. Možná. Je nutné naléhavě hledat politické perspektivy. Ale ani ony nezachrání křesťanství na Blízkém východě. Petrova bárka se bude nadále otřásat a na její palubě se vždy najde někdo, kdo bude snaživě říkat, co by se mělo dělat. Avšak bouři utiší vždy a pouze Pánův příkaz.

Naši zdejší přítomnost zachrání ti nejmenší, kteří s odvahou vstupují do hry a vzdorují smrti tím, že nezištně milují své bratry a to i tak, že se dávají probodnout. Tedy svým křesťanstvím až do konce.

Výjevy z Blízkého východu, které nám defilují před očima, nás tísní a šokují. Zcela oprávněně se ptáme, co máme nebo můžeme dělat. A je také naší povinností konkrétně se zasadit o to, aby skončila tato tragédie, týkající se nás všech. Avšak naše činy musí provázet hluboké a vyrovnané přesvědčení o spojitosti s činy Ježíše Krista. Pouze takto bude naše jednání plodné.(…) Na Blízkém východě potřebujeme opravdu všechno – finanční, vojenskou a politickou pomoc, zprostředkovaná vyjednávání a podporu. Zejména ale potřebujeme věřit, že je stále možné mít jeden druhého rád. Svědectví nám vyprávějí, že navzdory všemu a zejména díky těm nejmenším, je zde síla lásky dosud živá,“ zakončil O. Pierbattista Pizzaballa, kustod Svaté země, na katolickém mítinku v Rimini.

Z originálního textu vybrala a přeložila Jana Gruberová

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.8.17 Blízkovýchodní patriarchové žádají o pomoc všeobecnou církev a papeže
28.1.15 Východní patriarchové: Zastavit terorismus a zvýšit pomoc uprchlíkům
6.10.14 Apoštolští nunciové v Iráku a Sýrii o tamní situaci
3.10.14 Papež se účastní porad nunciů zemí Blízkého východu
2.10.14 Svatý stolec jedná o dramatické situaci křesťanů na Blízkém východěHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Říkáme si křesťané, ale nevěříme v Boha ani v člověka

Svatý otec: Veškerý náš život probíhá mezi úbočím víry a propastí strachu

Papež: Násilí a nespravedlnost ve jménu náboženství těžce uráží Boha

Apoštolský administrátor Mogadišu: Rezignací nad situací v Somálsku pácháme další atentát

Vatikánský pozorovatel při FAO: K odstranění hladu chybí vůle

Zemřel filipínský kardinál Ricardo Vidal

800 let františkánů na Blízkém východě

Kněz Neokatechumenátního hnutí propuštěn ze zajetí

Setkání pro katolíky „v neregulérní“ situaci

Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky

Kdo nenaslouchá Božímu slovu, zaměňuje víru za ideologii

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

 Nově na webu
Svatý otec: Blahoslavení mrtví, kteří umírají v Pánu

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě