RadioVaticana.va

   18. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3470
Poslechem z webových stránek.2252
Četbou textů na webových stránkách.4016
Poslechem i četbou.2325


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež: Bůh je opakem egoismu
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

20.9.2014 

Papež: Hrozí nám uzavření v postoji strachu a obrany. Odtud pokušení klerikalismu

Vatikán. Dva tisíce pastoračních pracovníků ze šedesáti zemí celého světa se v těchto dnech zabývalo apoštolskou exhortací papeže Františka Evangelii gaudium. Svatý otec účastníky setkání, organizovaného Papežskou radou pro novou evangelizaci, pozdravil v pátek odpoledne ve vatikánské aule Pavla VI.:

Pěkné odpoledne, drazí bratři a sestry,

Jsem rád, že se účastním vašeho jednání a děkuji mons. Rinu Fisichellovi za jeho úvodní slova.
Pracujete v pastoraci v různých světových církvích a tady se scházíte ke společnému zamyšlení nad pastoračním projektem, který obsahuje apoštolská exhortace Evangelii gaudium (dále EG, pozn. red.).

Sám jsem skutečně napsal, že tento dokument má “programový význam a závažné důsledky” ( EG 25). Jinak by to ani nemohlo být, když se jedná o základní poslání církve, tedy hlásání evangelia! Jsou však chvíle, kdy toto poslání nabývá na větší naléhavosti a kdy je nutné se znovu chopit naší zodpovědnosti.

Na mysl mi přicházejí zejména slova z Matoušova evangelia, kde se říká: “Ježíš, když viděl zástupy, bylo mu jich líto, protože byli vysílení a skleslí jako ovce bez pastýře” (Mt 9,36). Kolik lidí na existenciálních periferiích našich dní je “vysílených a skleslých” a čekají na církev, čekají na nás! Jak se k nim dostat? Jak s nimi sdílet prožitek víry, Boží lásky, setkání s Ježíšem? V tom spočívá zodpovědnost našich společenství a naší pastorace.

“Není úkolem papeže předkládat podrobnou a úplnou analýzu soudobé reality” ( EG, 51), nýbrž vyzývat církev, aby porozuměla znamení časů, která nám Pán bez ustání nabízí. Kolik jen takovýchto znamení je přítomno v našich společenstvích a kolik možností před nás Pán staví, abychom rozpoznali jeho přítomnost v dnešním světě! Vprostřed negativního dění, které odjakživa vzbuzuje větší rozruch, spatřujeme také mnohá znamení, která šíří naději a dodávají odvahu. Tato znamení, jak říká Gaudium et spes, je třeba posuzovat ve světle Božího slova (srov. 4 a 44). Teď je ta doba příhodná (srov. 2 Kor 6,2), nyní nastala chvíle konkrétního úsilí a toto je kontext, ve kterém jsme povoláni pracovat, aby rostlo Boží království (srov. Jan 4,35-36). Kolik chudoby a samoty bohužel v dnešním světě vidíme! Kolik lidí žije ve velkém utrpení a žádají církev, aby byla znamením Pánovy blízkosti, dobroty, solidarity a milosrdenství. Tato úloha náleží zejména všem těm, kteří nesou zodpovědnost v pastoraci – biskupovi v jeho diecézi, faráři v jeho farnosti, jáhnům v jejich službě milosrdné lásky, katechetům a katechetkám v jejich službě předávání víry…Tedy všem, kteří jsou svou prací v různých pastoračních oblastech povoláni k tomu, aby rozpoznávali a četli tato znamení časů, a tak na ně mohli moudře a velkoryse odpovídat. Když na nás doléhají mnohé pastorační nároky a mnohé žádosti mužů a žen, hrozí nám, že se vylekáme a uzavřeme v postoji strachu a obrany. A odtud povstává pokušení vlastní dostatečnosti a klerikalismu, onoho zakódování víry do pravidel a nařízení tak, jak to v Ježíšově době dělali učitelé zákona a farizejové. Budeme sice mít všechno jasné a uspořádané, ale věřící a hledající lid bude dál hladovět a žíznit po Bohu. Už jsem několikrát říkal, že mi církev připomíná polní nemocnici s mnoha a mnoha zraněnými. Chtějí po nás to, co lidé chtěli od Ježíše – tedy abychom jim byli nablízku. A s tímto postojem učitelů zákona a farizejů jim nikdy – ale nikdy ! – nepodáme svědectví blízkosti.

Ještě další slovo mne vede k zamyšlení. Je to Ježíšovo vyprávění o hospodáři, který potřebuje dělníky na svou vinici a v různých hodinách vychází, aby je povolal (srov. Mt 20,1-16). Nevyšel pouze jednou. Ježíš v podobenství říká, že hospodář vyšel nejméně pětkrát – zrána, v devět, v poledne, ve tři a v pět hodin odpoledne (se smíchem: Takže ještě máme čas, aby k nám přišel, ne?). Na vinici byla spousta práce a onen pán strávil téměř celou dobu tím, že chodil po ulicích a náměstích své vsi a hledal dělníky. Pomyslete na dělníky poslední hodiny – nikdo je nenajal a kdoví, jak se asi cítili. Věděli totiž, že na konci dne domů nepřinesou nic, aby dali dětem jíst. Všichni zodpovědní v pastoraci si toto podobenství mohou vzít za krásný vzor. Vycházet v různých denních hodinách, abychom potkávali lidi, hledající Pána. Vyhledat nejslabší a nejnuznější lidi, abychom je podpořili tím, že se budou cítit užitečně na Pánově vinici, byť by to bylo jenom na hodinu.

Další hledisko : nenechme se prosím zmámit hlasem Sirén, které nás volají k tomu, abychom z pastorace udělali horečnatý sled iniciativ, aniž bychom pochopili, co je na evangelizaci podstatné. Někdy se zdá, že se více staráme o to, jak znásobit své aktivity, než o to, jak být pozorní k lidem a jejich setkávání s Bohem. Pokud pastoraci chybí takováto pozornost, vytratí se postupně její plodnost. Nezapomínejme jednat tak, jak to dělal Ježíš se svými učedníky – poté, co chodili po vesnicích a hlásali evangelium, se vraceli spokojení s tím, jak byli úspěšní. Ježíš si je však vzal stranou, na opuštěné místo, aby s nimi trochu pobyl (srov. Mk 6,31). Pastorace bez modlitby a kontemplace nikdy nebude moci zasáhnout lidská srdce. Zůstane na povrchu, aniž by se zrno Božího slova mohlo ujmout, vzklíčit, růst a nést užitek (srov. ).

Vím, že vy všichni hodně pracujete, a proto bych vám chtěl zanechat poslední slovo : trpělivost. Trpělivost a vytrvalost. Slovo Boží vstoupilo trpělivě, ve chvíli Vtělení až do smrti na kříži. Trpělivost a vytrvalost. Nemáme sice kouzelnou hůlku, ale máme důvěru v Pána, který nás doprovází a nikdy nás neopustí. V obtížích a zklamáních, které jsou nezřídka přítomny v naší pastorační práci, nikdy nesmíme ztratit důvěru v Pána a v modlitbu, která ji podpírá. Nezapomínejme ovšem, že pomoc je nám dána v první řadě právě od těch lidí, ke kterým přicházíme a které podporujeme. Čiňme dobro, ale nečekejme odměnu. Rozsévejme a vydávejme svědectví. Svědectví je počátkem evangelizace, která se dotýká srdce a mění ho. Slova bez svědectví nikam nevedou a k ničemu neslouží. Svědectví je nosné a dodává slovům platnost.

Děkuji za vaše úsilí! Žehnám vám a prosím, nezapomínejte se za mne modlit. Musím totiž hodně mluvit, tak abych i já vydával trochu křesťanského svědectví (směje se). Děkuji.

Pomodleme se k Panně Marii, Matce evangelizace. Zdrávas Maria…

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.9.17 Papež: Evangelizace náleží Božímu lidu
29.5.15 Petrův nástupce o katechezi jako setkání se živým Kristem
14.10.13 Svatý otec ke členům Papežské rady pro novou evangelizaci
9.6.12 Předseda Papežské rady pro novou evangelizaci o katolících v politice
19.5.12 Oživováním víry a etických principů proti ekonomické kriziHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec: Veškerý náš život probíhá mezi úbočím víry a propastí strachu

Papež: Násilí a nespravedlnost ve jménu náboženství těžce uráží Boha

Apoštolský administrátor Mogadišu: Rezignací nad situací v Somálsku pácháme další atentát

Vatikánský pozorovatel při FAO: K odstranění hladu chybí vůle

Zemřel filipínský kardinál Ricardo Vidal

800 let františkánů na Blízkém východě

Kněz Neokatechumenátního hnutí propuštěn ze zajetí

Setkání pro katolíky „v neregulérní“ situaci

Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky

Kdo nenaslouchá Božímu slovu, zaměňuje víru za ideologii

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež potvrdil mandát františkánské kustodie Svaté země

 Nově na webu
Svatý otec: Blahoslavení mrtví, kteří umírají v Pánu

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě