Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.10.2014 

Papež katolickým studentům: Studium je bdění na stráži

Itálie. Federace studentů italských katolických univerzit (FUCI) zahájila dnes v podvečer ve středoitalském Arezzu mimořádný kongres, věnovaný nedělní beatifikaci Pavla VI. Právě mladý Giovanni Battista Montini byl v roce 1925, tedy pět let po kněžském svěcení a již jako spolupracovník státního sekretariátu Svatého stolce, jmenován církevním asistentem této studentské federace. Pro vysokoškolské hnutí, které vzniklo na sklonku 19. století (1896), tak nastalo jedno z nejzářnějších období. Budoucí papež Pavel VI. neúnavně dbal na teologické prohloubení jednotlivých akademických oborů a snažil se zabránit kontaminaci s nastupující fašistickou ideologií.

Italská univerzitní katolická federace byla zejména v minulém století jakousi líhní italských intelektuálů. Naposledy ji na zvláštní audienci přijal Benedikt XVI. v listopadu 2007. Její dnešní kongres začal četbou osobního poselství papeže Františka, který katolickým studentům svěřuje trojici slov : studium, bádání a hranice.

“Studovat znamená následovat přesně vyhraněné povolání. Univerzitní život je proto dynamismus, vyznačující se hledáním a bratrským sdílením. Využijte této příhodné doby a studujte vytrvale a do hloubky, přičemž buďte stále otevření druhým lidem. Nespokojte se s částečnou pravdou nebo s uklidňující iluzí, nýbrž se studiem přijímejte stále plnější chápání reality. K tomu všemu je nezbytná pokora v naslouchání a prozíravý pohled. Studovat neznamená zmocňovat se skutečnosti, abychom jí manipulovali, nýbrž dovolit, aby k nám tato skutečnost promluvila a cosi nám odhalila, aby nám velmi často odhalila něco o nás samotných. Nelze porozumět skutečnosti, aniž bychom byli ochotni vytříbit svůj zorný úhel a pohlížet na realitu novýma očima. Studujte tedy s odvahou a nadějí. Pouze takto se univerzita stane místem pečlivého a pozorného rozlišování, observatoří, ze které sledujeme svět a otázky hluboce se dotýkající člověka. Vytrvalost v práci a věrnost mohou přinést mnohé ovoce. Studium je bdění na stráži. Právě toto je skutečný a pravý kvalitativní posun, který nastává na univerzitě a který z nás činí jednotnou osobnost, dospělou v duchovním i intelektuálním životě. Studium se tak stává výjimečně niternou prací a především zakoušením milosti. „Modlit se, jako by vše záleželo na Bohu, jednat, jako by vše záleželo na nás“, říkával sv. Ignác z Loyoly. Musíme se vynasnažit, abychom k nám mohla přijít pravda, která není naše a která se nám opakovaně daruje v míře nezištné.“

Druhé slovo, které papež svěřuje do péče italských katolických studentů, lze přeložit jako bádání, zkoumání či výzkum. Spolu s dialogem a konfrontací má tvořit studijní metodu, upomíná Petrův nástupce a vyslovuje přání: Kéž vaše studentská federace stále zakouší pokoru bádání, onen postoj tichého přijímání neznámého, nepoznaného, jiného a cizího.

“Bádání si neustále klade otázky, setkává se s tajemstvím a otevírá se víře. Bádání umožňuje setkání víry, rozumu a vědy. Pokud mezi nimi nastane harmonický dialog a plodná výměna, umožňuje se tím vědecké bádání vedené svobodou svědomí a přijímající omezení, která nám klade lidské chápání. Takováto vědecká metoda může vést k ambicióznímu cíli, tedy k zacelení zlomu, který se vytvořil mezi evangeliem a současností. A to prostřednictvím mediace, která putuje kulturami, nepopírá jejich rozdíly, ale činí z nich hodnotu a stává se tak prostorem ke stanovení pozitivních projektů. Kéž vás bádání vede k tomu, abyste byli schopni vytvářet projekty a investovat do nich, i když to vyžaduje námahu a trpělivost. Plody toho, co zaséváme bádáním, se sklízí až za dlouho!“

Papež František vysokoškoláky upomíná na hrozící rizika dnešní doby: povrchnost, spěch, relativismus, vinou kterých je možné zapomenout na povinnost myslet, formovat se, uchovat si kritického ducha a vystupování. Toto úsilí bylo svěřeno člověku, pouze člověku, opakuje papež, a je vepsáno do jeho důstojnosti.

“Vzpomeňte na Montiniho slova: Myšlenka vede člověka a je zdrojem jeho síly. Člověk bez myšlenky je člověkem bez osobnosti.“ Naučte se proto sladit primát reality se silou myšlenek, které jste vybádali.“

K poslednímu z trojice slov – hranice – papež říká: Ubohost ve vztazích a lidském růstu tíhne k tomu, že nás zahltí, aniž pro tuto společnost utvořili nějaký společný projekt, sdíleli shodný cíl a upřímné bratrství.

“Dbejte na to, abyste se setkávali s druhými lidmi, abyste zachytili lidský pach dneška, abyste prosákli lidskými radostmi a nadějemi, smutky a obavami. Ve svém úsilí chránit hranice neklaďte překážky, které zamezují setkání s Pánem. Vaši přátelé během studia a digitální komunikace často zakoušejí osamělost, nedostatek naděje a nedůvěru ve vlastní schopnosti. Přinášejte jim stále naději a zpřístupňujte svou práci druhým. Buďte stále otevřeni sdílení a dialogu. Dnes především potřebujeme stát bok po boku jeden druhému. Pouze skrze setkávání a bratrství budete moci překonat střety mezi národy. Vyzývám vás, abyste stále vnášeli evangelium na univerzity a do kultury církve!“

Uzavírá papež František své dnešní poselství na kongres Federace studentů italských katolických univerzit.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdružením



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti