Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

17.10.2014 

Na synodě to není jako v parlamentu...

říká arcibiskup Jan Graubner

Česká sekce RV

Otče arcibiskupe, reprezentujete tady v Římě olomouckou arcidiecézi a také Českou biskupskou konferenci na mimořádném zasedání synody o rodině. Jsme téměř v závěru zasedání – dnes se bude schvalovat poselství synodálních otců Božímu lidu, zítra závěrečná zpráva synody. Mohl byste nám přiblížit atmosféru jednání – od jeho prvního týdne až do dneška?

“Předně musím říci, že mne velmi mile zaujala atmosféra v předvečer zahájení synody, kdy byla na Svatopetrském náměstí modlitební vigilie za synodu, které jsme se už zúčastnili. Zaujalo mne, kolik lidí bylo přítomných a kolik lidí bylo v této modlitbě spojených. Vigilii organizovala Italská biskupská konference. Někdo tam prohlásil, že sedmdesát procent italských farností bylo v onu chvíli spojeno v modlitbě za ten samý cíl a účel. Říkal jsem si, že tato síla svědčí o tom, že v italských farnostech opravdu pulsuje život. Byla tam spousta rodinných organizací, hnutí a podobně, které mají svou síť, jinou než jsou farnosti. Bylo ale patrné, že se krásně doplňují.

Myslím si, že toto je jedna z věcí, která nám chybí. Máme třeba v diecézích rodinná centra a všelijaké další služby, ale jsou to maličká zařízení. I když jsou to občanská sdružení, tak jsou v podstatě bez velké členské základny. Vždy je to malá skupina, která v nich pracuje. Uvědomuji si, že bychom tady měli trochu více zapracovat na tom, aby se vybudovala členská základna. Různé naše poradny a další služby, které jsou dobré a užitečné, budou mít se širší členskou základnou určitě větší vliv na společnost a možná i snadnější ekonomické řešení. Budou se moci společně podílet na věcech, na které my dnes nedosáhneme – například ovlivňování veřejného mínění ve prospěch rodiny, či ovlivňování určitých prorodinných zákonů. Vidím to jako důležitou věc, kde církev má své poslání, ale nemůže to dělat jen ústy biskupů. Tady je potřebné, aby se ukázalo to množství, které se bude umět zorganizovat. Toto se mi tedy honilo hlavou hned v předvečer synody…

Pokud jde o synodu samotnou, naše média se touto událostí nijak zvlášť nezaobírala, zato italská poměrně hodně. Člověk ale z toho měl dojem, jako by synodní aula byla jakousi arénou, kde se zápasí, kde se protivníci vzájemně snaží potřít. To ale asi není úplně přesný obrázek toho, co se tam dělo…

“Nejen že není přesný, ale vůbec je to o něčem jiném. I když biskupové samozřejmě přicházejí z nejrůznějších prostředí a každý má jiné podmínky, zaujalo mne, že byla vidět krásná srdce pastýřů, která chtějí být věrná Pánu a zároveň pulsují pro spásu duší. Mají otevřené oči pro problémy, kterými lidé docela konkrétně žijí. Samozřejmě každý do synodní auly vstupuje se svou zkušeností a svým pohledem, ale diskuse byla vždy velmi kultivovaná.

Bylo vidět, že se přemýšlí a hledá také v modlitbě. V místě, kde jsme ubytovaní, míváme ráno společně mši svatou. Bylo vidět, že biskupové, kteří dělali hlavní celebranty, hned na začátku mši svatou motivovali tím, k čemu se scházíme, oč prosíme. Bylo vidět, jak vnášejí synodní jednání do modlitby a modlitba zase zpátky ovlivňuje přemýšlení a onu starost. Rozhodně to není jako někde v politice nebo v parlamentu, kde se nějaké křídlo snaží protlačit něco proti jinému křídlu. Samozřejmě je tu různost zkušeností a názorů, ale vidím tady opravdovou touhu po společném hledání toho, co Bůh po nás chce.“

Jaká byla přítomnost a účast Svatého otce na jednáních v synodální aule?

“Svatý otec byl na všech plenárních zasedáních, kromě středy, kdy měl generální audienci. Musím říci, že přicházel vždy pěšky a asi čtvrt hodiny předem. Stál v hale před synodní aulou anebo i aule, nahoře na schodišti (výtahem nejezdí, chodí po schodišti), a všude se bavil s biskupy jako jeden mezi nimi. Stejně tak když byla přestávka na kávu, byla příležitost se s ním setkat a hovořit.“

Co byste řekl, že vám synoda dala? Jak napomohla nebo napomůže vaší pastorační službě?

“Samozřejmě dnes nevím, jaké budou výsledky po příští synodě, jaké plody se ukáží třeba v papežových rozhodnutích. Ale jak už jsem zmínil, myslím že už dnes je mnoho věcí, které je u nás možné daleko více rozvíjet. Uvědomil jsem si to ze zkušeností jiných biskupů, ať už z toho, co se předneslo společně v aule, nebo při osobních rozhovorech. Na jednu stranu myslím, že se nemusíme stydět, že jsme opravdu i v oblasti pastorace rodiny udělali řadu dobrých věcí, ale vidím potřebu, aby se to ještě daleko více rozvinulo. Snad se obrazně dá říci, že máme některé dobré laboratorní zkušenosti a teď by bylo potřebné to „přenést do velkovýroby“ – i když samozřejmě jde o život, o milost, a ne o výrobu (směje se).

Myslím si, že máme vše to, o čem se hovoří v některých zemích. Tedy nabídku různých formačních kurzů, setkávání a poradenských služeb. Existují ale většinou jen v diecézních městech, proto je potřebné, aby přišly ještě blíže k lidem. Vidím tu jako důležité, abychom vychovali a vypěstovali větší skupinu dobrovolných spolupracovníků, protože nemůžeme budovat velké úřady. Pomocí dobrovolných spolupracovníků bychom měli více dosáhnout k těm, kteří potřebují naši službu. Druhá věc je větší aktivita rodin samotných. Často něco nabízíme pro rodiny, ale já myslím, že je třeba více podtrhnout aktivitu rodin samotných – rodin, které žijí společně, které se snaží dělat něco nejen pro sebe navzájem, ale i pro ty, kteří jsou kolem nich. Určitě bychom měli více akcentovat službu kněží při návštěvě rodin ve farnostech. Vidím, že by bylo dobré, aby kněží byli blíže rodinám, ale nesmí to všechno viset na kněžích. Důležitá bude aktivita vycházející z rodin. Doufám, že se nám tu podaří udělat nějaký krůček dopředu.

Za rozhovor poděkoval O. Milan Glaser, SI.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.10.18 Jaký bude závěrečný dokument biskupské synody?
20.10.18 Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká
11.10.18 Synodní otce znepokojuje anonymní totalitarismus sociálních sítí a politický populismus
11.10.18 Na periferii o synodě nikdo neví, říká italský saletin
11.10.18 Jmenování komise pověřené redakcí závěrečného synodního dokumentu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti