Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

5.11.2014 

Svatá Matka církev hierarchická

Katecheze papeže Františka na gen. audienci, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Dobrý den drazí bratři a sestry!

Slyšeli jsme (Tit 1,7-9), co říká sv. Pavel o biskupech, totiž kolik ctností máme my biskupové mít. Slyšeli jsme to všichni. Není to snadné, není, protože jsme hříšníci. Svěřujeme se však vaší modlitbě, abychom se alespoň blížili tomu, co radí apoštol Pavel všem biskupům? Modlíte se za nás?

V minulých katechezích jsme ukázali, jak Duch svatý neustále a hojně zahrnuje církev svými dary. Kristus v síle a v milosti svého Ducha nepřestává vzbuzovat ministeria, aby utvářel křesťanské komunity jako své Tělo. Jedním z těchto ministerií je biskupský úřad. V biskupovi, jemuž pomáhají kněží a jáhni, je přítomen sám Kristus, který se neustále o svoji církev stará, chrání ji a vede.

1. V přítomnosti a ministeriu biskupů, kněží a jáhnů můžeme rozpoznat pravou tvář církve: svatou matku církev hierarchickou. A vskutku, skrze tyto bratry, které Pán vyvolil a pomazal svátostí svěcení, církev vykonává svoje mateřství: rodí nás ve křtu jako křesťany; umožňuje nám znovu se zrodit v Kristu; bdí nad růstem naší víry; doprovází nás do Otcovy náruče, aby se nám dostalo Jeho odpuštění; připravuje pro nás eucharistický stůl, kde nás živí Božím Slovem a Ježíšovým Tělem a Krví; vyprošuje nám Boží požehnání a sílu Jeho Ducha; podporuje nás po celou dobu našeho života a zahrnuje svojí něhou a vroucností, zejména v těch nejchoulostivějších chvílích zkoušek, utrpení a smrti.

2. Toto mateřství církve se vyjadřuje zvláště osobou biskupa a jeho ministeriem. Jako totiž Ježíš vyvolil apoštoly, poslal je hlásat evangelium a pást Jeho ovce, tak také biskupové jakožto jejich nástupci jsou postaveni do čela křesťanských komunit jako ručitelé jejich víry a živé znamení Pánovy přítomnosti mezi nimi. Chápeme tudíž, že nejde o prestižní místo, čestné pověření. Biskupství není vyznamenáním, nýbrž službou. Ježíš to tak chtěl. V církvi nesmí být místo pro světskou mentalitu. Světská mentalita říká: „Tamten udělal církevní kariéru, stal se biskupem..“ Nikoliv! V církvi nesmí být místo pro tuto mentalitu. Biskupská hodnost je služba, nikoli honosná pocta. Být biskupy znamená mít neustále na očích příklad Ježíše, který jako Dobrý pastýř přišel ne proto, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil (srov. Mt 20,28, Mk 10,45) a dal svůj život za své ovce (srov. Jan 10,11). Svatí biskupové – a existují mnozí v dějinách církve – nám ukazují, že toto ministerium se nevyhledává, nežádá, nekupuje, ale v poslušnosti přijímá, nikoli k povýšení, ale k ponížení, jako Ježíš, který „se ponížil a byl poslušný až k smrti, a to k smrti na kříži“ (Flp 2,8). Je smutné vidět muže, který tento úřad hledá, podniká spoustu věcí, aby jej dosáhl, a když se mu to podaří, neslouží, ale naparuje se a žije jenom pro svou samolibost.

3. Je tu ještě další cenný prvek, který si zasluhuje výslovnou zmínku. Když Ježíš vyvolil a povolal apoštoly, chápal je nikoli jako od sebe oddělené, jako by byl každý sám pro sebe, ale dohromady, aby byli sjednoceni spolu s Ním jako jedna rodina. Také biskupové představují jediné společenství, které Ježíši i samotným apoštolům velmi leželo na srdci. Proto je krásné, když biskupové spolu s papežem vyjadřují tuto kolegialitu a snaží se být více a více služebníky věřících, více služebníky v církvi! Zakusili jsme to nedávno na zasedání synody o rodině. Pomysleme však na všechny biskupy roztroušené po světě a žijící ve vzájemně odlišných lokalitách, kulturách, sensibilitách a tradicích od jednoho konce světa ke druhému (jeden biskup mi včera říkal, že musel cestovat do Říma letecky více než 30 hodin…). Všichni jsou výrazem tohoto niterného spojení, v Kristu a mezi svými komunitami. Ve společné modlitbě církve všichni biskupové společně naslouchají Pánu a Duchu a mohou tak věnovat hlubokou pozornost člověku a znamením doby (srov. Gaudium et spes, 4).

Drazí přátelé, z toho všeho chápeme, proč křesťanské komunity rozpoznávají v biskupovi obrovský dar a jsou povolány chovat upřímné a hluboké spojení s ním, počínaje kněžími a jáhny. Církev není zdravá, pokud věřící, jáhni a kněží nejsou sjednoceni se svým biskupem. Církev, která není sjednocena s biskupem, je nemocná. Tuto jednotu všech věřících, jáhnů a kněží s biskupem si přál Ježíš. A zachovávají ji spolu s vědomím, že právě v biskupovi je viditelný svazek každé církve s apoštoly a se všemi ostatními komunitami spojenými s jejich biskupy a s papežem v jediné církvi Pána Ježíše, která je naší svatou matkou církví hierarchickou.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti