Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

1.7.2015 

Islámský stát nebo zločinné spolčení?

Milan Glaser

Snaha informovat o šokujících událostech ve světě co nejrychleji vede k unáhleným líčením i soudům. Šíří se abstraktní a zevšeobecňující interpretace, jejichž opodstatněnost často nemůže ověřovat ani pracovník médií, natož konzument mediálních produktů. A sledovat nepřetržitou mediální aktualizaci návalu mediálních kauz je ještě obtížnější. Dochází pak nezřídka k tomu, že mediální podání prakticky předbíhá fakta.

Hromadná vražda v Norsku z července roku 2011 mohla být médii plným právem podána jako projev „zednářského terorismu“ vzhledem k tomu, jak se na internetových sociálních sítích prezentoval jejich pachatel Breivik. Vrhalo by to však jistě nedobré světlo na zednářství. Hovořilo se tedy o jiných možných i nemožných motivacích, až se nakonec skončilo u toho, že pachatel je vyšinutý, což jako vysvětlení postačuje. Do obecného veřejného mínění se tato masová vražda 77 lidí nezapsala dokonce ani jako terorismus, byť toto slovo zaznělo v rozsudku nad jejím pachatelem, takže někteří lidé, dokonce státníci bez uzardění tvrdí, že neznají jiný terorismus než islámský.

Pravdou je, že zločin zůstává zločinem, a slovo terorismus je i bez přívlastku pouhou ideologickou nadstavbou. Samo náboženské vyznání pachatele nemůže být za kriminální čin zodpovědné a nemělo by i podle jinak běžného světského úzu být bráno v potaz ve zprávě o konkrétním zločinu. Seriózní zpravodajství by se tím mělo řídit a už vůbec by se nemělo snažit svádět motivy zločinu na náboženské přesvědčení. Bohužel se tak neděje. Řádění kriminálních živlů, kteří v Iráku a Sýrii vyhánějí lidi z domovů, popř. je vraždí, anebo z nich žijí a procházejí se mezi nimi s kalašnikovem na rameni, média nenazývají pravým jménem. A pokud jde o vousáče, kteří s úsměvem odřezávají hlavy svým obětem anebo páchají jiná zvěrstva, vystupuje tu ještě další faktor, kterému média nepřikládají nebo nechtějí přikládat náležitý význam, ale který tyto zločiny významně charakterizuje. Nemá přitom nic co do činění s náboženským přesvědčením, ba ani s idejemi či ideály. Jde o typicky zločinecký kontraband, drogy. Nic nového pod sluncem.

Bývalí trestanci, kteří tvoří velitelskou strukturu těchto kriminálních band, se místo četby v Koránu dopují Captagonem, což je chemická droga na bázi amfetaminu, která vyvolává euforii, ztrátu pocitu hladu či žízně, nadřazenost, emoční labilitu a agresivitu. Tato droga byla u pachatelů zmíněných zločinů nejen nalezena, ale její příznaky jsou podle odborníků zjevné na jejich vystupování, jak prozrazují jejich propagandistická videa. Captagon je nejoblíbenější drogou na Blízkém východě. V Saúdské Arábii, kde se jí prodává nejvíce, bývá nazývána „zázračná pilulka“. Na území Libanonu jen v roce 2013 tamější policie zabavila přibližně 12 milionů těchto pilulek.

„Obchodníci jsou stále více vynalézaví“ – říká plukovník Hassan Chamseddine, velitel libanonského protidrogového policejního oddělení. „Nacházíme drogu ukrytou v klimatizačních zařízeních, v uměleckých předmětech, ale také zapečenou v ramadámových oplatkách,“ řekl libanonský policista jednomu italskému internetovému deníku (Lettera43.it). Droga se vyráběla především v Sýrii v údolí Bekaa. Jedna pilulka stojí 7 až 15 euro. Obchod s drogami dnes financuje nákup zbraní pro zločinecké bandy, které řádí v Iráku a bojují proti syrské vládě. Novým adeptům, včetně dětí, bývá nabízena ve formě karamel, které dostávají spolu s výtiskem Koránu, samozřejmě aniž by tušili, co obsahuje. Snadněji tak mohou zaměnit účinky z četby této knihy s účinky Captagonu. Látka je samozřejmě návyková.

Jak velice se liší realita od jejího mediálního obrazu v případě řádění zločineckých band v Iráku, Sýrii, Libyi a jinde! Operování slovy, kterými se referuje o těchto událostech, není nevinné. Jedno je však jisté. Bandy, které se chápou moci v Iráku a Sýrii, nejsou projevem náboženského obrození muslimů, nýbrž projevem sílícího nihilismu a frustrace, vyskytujících se především na Západě, kde jimi trpí všichni, křesťané i muslimové, a odkud čerpá tu největší podporu také to, co se falešně a proradně nazývá Islámský stát.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti