Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

4.9.2015 

Krokodýlí slzy Západu nad uprchlíky

Bernardo Cervellera

Celý svět se dojímá nad mrtvým dítětem z potopeného člunu v Turecku. A zapomíná se přitom, že v Sýrii byly ve válce zabity desetitisíce dětí. Je zapotřebí řešit problém s uprchlíky, ale také a především je třeba řešit příčiny jejich tragédie: války na Blízkém východě, financování islámského státu, války podněcované regionálními i globálními mocnostmi.

Také my oplakáváme smrt onoho tříletého maličkého, který se při útěku z Turecka do Řecka utopil i se svým bratrem. Moře vyplavilo jejich těla na pláži v Bodrumu, kde se obvykle lidé sluní a koupou.

Také my s bolestí a zahanbením sledujeme čekání tisíců syrských a jiných uprchlíků na nádraží v Budapešti. Jsou to scény, které připomínají scény z války, té druhé světové, jejíž skončení jsme triumfálně oslavili bez pocitů viny viníků či poražených.<ú> Také my misionáři z PIME (Papežský institut zahraničních misií) jsme dali k dispozici místa k ubytování – dům v Sotto il Monte nedaleko rodného domu Jana XXIII. – pro desítky uprchlíků, kteří překonali Středozemní moře s pláčem nad smrtí tisíců těch, kdo se při této riskantní plavbě utopili.

Pláč nad těmi, kdo zemřeli, pohostinnost, tlak na Evropskou unii, aby vylepšila svoje pravidla, nás utěší možná sentimentálně, ale neuklidní naše svědomí, ani naši inteligenci.

Malý Ajlan patrně pocházel z Kobani, kurdského města nedaleko hranic s Tureckem. Dlouhé měsíce bylo Kobani obleženo milicemi islámského státu, které si chtěly zřídit koridor mezi jimi kontrolovanou zónou a tureckým územím, odkud dostávají nové rekruty a kde směňují ropu za kontraband. Uprchlíci, mezi nimiž byla i rodina malého Ajlana, chtěli Kobani opustit, ale byli tureckými vojáky zatlačeni zpět. Totéž Turecko zablokovalo také irácké pešmergy, kteří chtěli pomoci Kurdům bránícím toto město.

Ptám se tedy: proč plakat nad Ajlanem a neplakat nad Kobani a nad tajnou dohodou mezi Ankarou a islámským státem?

A jak je možné plakat nad tisíci uprchlíky stěsnanými na nádraží v Budapešti a neuvědomovat si, že většinu z nich tvoří Syřané a že jejich příchod do Evropy je zapříčiněn válkami islámského státu, mezinárodních fundamentalistických ozbrojenců, ale také požadavkem západních vlád, které chtějí vidět především pád Bašára Asada?

A k čemu plakat nad mrtvými ve Středozemním moři a pokřikovat na podomní rejdaře, pokud nevidíme, že právě těmto rejdařům pomohl Západ, když zasáhnul do tenké rovnováhy, kterou udržoval Kadáfí?

Přijímejme uprchlíky, změňme pravidla Dublinské konvence, ale jděme důsledně až k příčinám jejich dramatu. Příčinami je Blízký východ řítící se do zkázy, ke které přispěl Západ v Afghánistánu, Iráku, Sýrii aj.; skupiny extremistů, kteří jsou sponzorováni zbraněmi a penězi ze zemí jako Turecko, Katar, Saúdská Arábie, Emiráty atd. a velké mocnosti, které místo aby se dohodly na tom, jak zjednat mír, podněcují války: někdo používá Sýrii, někdo Irán, někdo Saúdskou Arábii.

Nastal čas říci dost financování islámského státu vládami Blízkého východu; ať je vyjednán mír v Sýrii a Jemenu, ať Rada bezpečnosti OSN dělá práci, pro kterou byla založena, a buduje mezi národy mír a nikoli nadvládu toho či onoho.

Nějaké noviny komentovaly symbolickou fotku maličkého Ajlana zvoláním: Dost už! Takové rozhodnutí je vítáno. Ale co říci na desítky tisíc dětí, které v těchto čtyř a půl letech války zemřelo v Sýrii? A co na mrtvé v Iráku?

Pokud se nebude čelit příčinám těchto mrtvých, pak se svíjení v bolesti nad uprchlíky v Evropě bude jevit jako snaha skrývat odpovědnost. Mezitím však celému Blízkému východu hrozí exploze, která vyprodukuje nikoli 200 tisíc, ale pravděpodobně 100 milionů uprchlíků. A vybuchne-li Blízký východ, pak se ani Evropa, ani svět samy nezachrání.

Z internetového portálu AsiaNews
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Italský program pro návraty migrantů
23.9.20 Kardinál Czerny: Den migrantů věnován také těm, kdo trpí důsledky pandemi
7.7.20 Papežská mše připomene 7. výročí návštěvy na Lampeduse
15.5.20 Množí se deklarace, vytrácí se naslouchání – píše papež v poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků
20.8.19 Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti