Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

9.3.2016 

Papež napsal svému kritikovi Antoniovi Soccimu

Milan Glaser

Papež Bergoglio, od jehož volby 13. března uplynou tři roky, si během svého pontifikátu získal velké množství stoupenců, ale také nemálo odpůrců. Tento fakt stojí za pozornost nejenom z kvantitativního hlediska, ale hlavně co do příslušnosti jedněch i druhých. Stoupenci totiž nezřídka pocházejí z řad lidí, kteří na církev vždycky pohlíželi s výhradami, zatímco kritici patří především do katolických kruhů či k těm, kteří papeži vždycky projevovali sympatie. A třebaže mediální zesílení, popř. zkreslení tohoto jevu je vysoce pravděpodobné, stojí za pozornost, že papežovi kritici, s nimiž se lze v médiích setkat, pocházejí narozdíl od předchozího pontifikátu spíše z prostředí, které buď je katolické anebo je církvi nakloněno příznivě; zatímco z prostředí, které je „tradičně“ vůči církvi a papeži nepřátelské, lze převážně slýchat aplaus a chválu.

V italském prostředí je nejznámějším takovým kritikem publicista Antonio Socci, který kromě výhrad k papežovým verbálním projevům vyslovil dokonce pochybnosti o právoplatnosti papežské volby. Tento katolický žurnalista, který kromě tištěných médií, působil dříve v italské veřejnoprávní televizi, zaslal před nedávnem papeži Františkovi svoji nejnovější knihu nazvanou Závěrečné proroctví (La profezia finale, Rizzoli) spolu s průvodním dopisem, ve kterém naléhavě apeluje:

„Drahý papeži Františku, buďte pravým pastýřem na Kristově cestě spolu s Benediktem XVI., který Vás podporuje modlitbou i radou, a také Vy pomozte církvi, která dnes bloudí a je zmatena, aby opět nalezla cestu svého Spasitele a znovu tak zažehla světlo, které umožní lidstvu nezřítit se do propasti násilí. Všichni svatí za to prosí.“

Antonio Socci sám líčí svoje překvapení, když před třemi týdny obdržel od papeže vlastnoručně psanou odpověď. „Ačkoli vím, že papež Bergoglio nemá rád formality, překvapilo mne to – píše Socci na svém blogu. – Poslal jsem mu svoji knihu, protože její podtitul zní „List papeži Františkovi o církvi v čase války. Byl jsem tedy velice překvapen, když jsem spatřil dopis a četl vskutku neformální slova papeže Františka“:

„Drahý bratře, dostal jsem Vaši knihu spolu s Vaším průvodním listem. Mockrát Vám za to děkuji a Pán Bůh zaplať. Začal jsem ji číst a jsem si jist, že mnohé, co přináší, mi velice prospěje. Vždyť také kritiky nám pomáhají kráčet po přímé Pánově cestě. Opravdu Vám mnohokrát děkuji za Vaše modlitby i za modlitby Vaší rodiny. Ujišťuji, že se za vás všechny budu modlit a vyprošovat, aby vám Pán žehnal a Matka Boží vás ochraňovala. Váš bratr a služebník v Pánu. František.“

Italský žurnalista přiznává, že jej papežovo gesto nenechalo lhostejným. „Je mnoho věcí – dodává, které mne na tomto papeži hluboce dojímají, a ve zmíněné knize o tom také píši.“ Obavy italského žurnalisty, jak dodává, navozuje spíše „množství lichotníků, fandů a slouhů, kteří papeže velebí, avšak nemodlí se za něho, ani za církev, jíž tak hrozí ztroskotání uprostřed potlesků a smíchu tohoto světa“.

Jako doklad oprávněnosti této obavy přináší Antonio Socci překvapivě aktuální slova španělského teologa Melchiora Cana (1509-1560), významného koncilního teologa tridentského církevního sněmu, který napsal: „Petr nepotřebuje naše lhaní a lichocení. Ti kteří slepě a bez rozlišování brání každý papežův krok, ve skutečnosti autoritu Svatého stolce nejvíce ohrožují a jeho základy podkopávají, nikoli posilují.“ Slova zmíněného dominikánského teologa, která ve své době mířila zejména proti rodícímu se Tovaryšstvu Ježíšovu, by dnes nepochybně podepsal i argentinský jezuita na Petrově stolci.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti