Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.10.2016 

Kardinál Müller: Nemůžeme reformovat církev tak, jako by šlo o lidskou instituci

Vatikán. „Benedikt a František. Petrovi nástupci ve službě církve“, tak je nadepsána nová kniha kardinála Gerharda Ludwiga Müllera, kterou v těchto dnech vydalo nakladatelství Ares. Prefekt Kongregace pro nauku víry v ní rozvíjí úvahy nad postavami obou papežů, reformou římské kurie, zastavuje se nad teologickým dílem Josepha Ratzingera a „církví chudou a pro chudé“ papeže Františka. Přinášíme vám exkluzívní rozhovor, který kardinál Müller poskytl Vatikánskému rozhlasu:

„Oba dva jsou Petrovi nástupci! A je velmi důležité nahlédnout to v teologické perspektivě: papež není nástupcem předchozího papeže, nýbrž každý papež je nástupcem sv. Petra a reprezentuje proto onen velký úkol, který mu Ježíš Kristus svěřil. Proto každý papež, jako osobnost, je instruován samým Ježíšem Kristem.“

Jaký impuls dal Benedikt XVI. naší víře v Krista? Co především charakterizovalo jeho pontifikát?

„Papež Benedikt napsal knihu o Ježíši Nazaretském a – jak víme – tato kniha je vyznáním, slavnostním potvrzením víry svatého Petra. Mnoho lidí říkalo, že Ježíš je prorok. Petr, zosobňující církev, díky zjevení, kterého se mu dostalo od Nebeského Otce, řekl: „Ty jsi Kristus, Mesiáš“. A toto je jádrem petrinského poslání! Kniha tedy není pouze soukromou studií, jakou napsal nějaký profesor na teologické či filosofické téma.... Toto je jádrem primátu, protože primátu máme zapotřebí pouze proto, aby sjednocoval všechny věřící v jediné víře. Víra není souhrnem přesvědčení, idejí, ale má svůj střed, kterým je osoba Ježíše Krista, pravého Boha a pravého Člověka.“

Jedna z kapitol vaší knihy je věnována „církve chudé a pro chudé“, přednostní volbě chudých. Proč toto téma, které papež František vnesl do svého pontifikátu, okamžitě zaujalo a nadále vzbuzuje pozornost i mezi nekatolíky?

„Tento výraz „přednostní pozornost k chudým“ neznamená výlučnou, nýbrž přednostní pozornost k chudým a k mladým, jak se původně říkalo. Jde o výraz, který má původ v II. vatikánském koncilu, v konstituci Gaudium et Spes a v Sociálním učení církve. Nespadl samozřejmě z nebe, ale vychází z jádra, z centrálního poslání církve. Samozřejmě biskupové, kněží i laici v Latinské Americe vnímají tuto preferenci více, protože jde o naléhavé téma, naléhavější (v jejich oblasti) než v evropských zemích nebo v Severní Americe. Papež František vždy opakuje: „To, co my – církev – můžeme dát chudým, je především evangelium,“ tuto novou zprávu, že Ježíš zemřel a vstal z mrtvých pro všechny lidi. V důsledku toho se také my máme zabývat integrálním rozvojem všech lidí. Všichni mají základní právo mít podíl na materiálních, kulturních a sociálních dobrech lidstva. Papež František nám tyto věci znovu předestírá, poukazuje na ně přímo a konkrétně. Je to velká výzva, přítomná na celém světě. Proto myslím, že papež František má velkou popularitu a vysílá výrazné pobídky a podněty nejen uvnitř církve, ale také celému lidstvu. V tom je také jeho důležitost a role v dnešním světě.“

Poslední kapitola knihy se zabývá teologickými kritérii reformy církve a římské kurie. Jaké místo má v kontextu této studie reformní proces zahájený papežem Františkem od počátku jeho pontifikátu?

„Všichni už dlouho mluví o reformě římské kurie a církve, nicméně je potřeba uvědomit si, že jsme v jiné situaci než při reformě lidské instituce. Jde tady o církev a církev byla založena Ježíšem Kristem a jako taková je Božím dílem. Nemůžeme tedy reformovat církev, jako by šlo o předmět, který máme ve svých rukou. Když mluvíme o římské kurii, je třeba v první řadě vidět, o co jde. Římská kurie není byrokratický aparát, který spravuje církev. To je příliš světská představa! Jde především o duchovní reformu, kde spiritualita podněcuje a motivuje všechny, kdo se na práci římské kurie podílejí. Když se řekne reforma kurie, mnoho lidí a novinářů mluví především o refromě ve smyslu nové vnější organizace, ale to je druhořadé. Důležitější reforma je reforma ducha v duchu služby, v duchu přijetí. V tomto smyslu potřebujeme reformu kurie. Papež mluvil nejen o reformě kurie, ale také o reformě celé církve, všech ordinariátů, vikariátů a diecézí... Je důležité, aby zavládl nový duch, nejen v byrokracii a administrativě. Za co se považují lidé tvořící kurii? Považují se za zaměstnance určité organizace nebo za zástupce církve, která je Kristovým Tělem, chrámem Ducha svatého, Božím lidem? Svatý otec zdůraznil význam duchovního společenství pro církev i pro římskou kurii. Modlitba, sjednocení s Bohem, s Ježížem Kristem je pramenem, v němž máme svůj původ.“

V čem vidíte největší dary papeže Františka a papeže Benedikta?

„Všichni víme, že papež Benedikt je teolog mimořádné a vynikající úrovně, ale není pouze teologem, nesmíme upadnout do tohoto klišé. Není pouze „německým profesorem“! Má velkou pastorační zkušenost, napsal mnoho knih o spiritualitě, o velkých problémech moderního života. Psal, kázal, podal výklady na mimořádně vysoké intelektuální úrovni a to znamená – mimo jiné – že křesťanství má svou vlastní inteligibilitu. Jsme schopni odpovídat na otázky, které vyvstávají na rovině „Logu“, nejsme náboženstvím sentimentů, povrchnosti. Víra se přímo dotýká existenciálních otázek člověka. Papež František přichází ze svého kontextu, z Latinské Ameriky, která je už 500 let velkou oblastí katolické víry, s převážnou většinou katolíků. Je dobré, aby tato kulturní dimenze vstoupila do všeobecného katolicismu, aby se trochu překonal eurocentrismus. V tomto globalizovaném, univerzálním světě je to dobré znamení. A skutečnost, že papežové nepocházejí pouze z Evropy nebo z některých evropských zemí, můžeme intepretovat jako znamení Ducha svatého. U kandidáta na Petrův stolec není národnost překážkou... Duch svatý může mezi kardinály svobodně vybírat!

Řekl pro Vatikánský rozhlas kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregace pro nauku víry.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.5.20 Kardinál Müller ocenil abúdhábské prohlášení o lidském bratrství
1.3.18 Kardinál Müller: Svátosti nelze předefinovat na prostředky k utišení psychických obav
30.12.17 Kardinál Müller: Kdo chce smiřovat, je bitý ode všech
27.12.17 Festschrift kardinálu Gerhardu L. Müllerovi
1.11.17 Kardinál Müller k Amoris laetitia: Vina může mít polehčující okolnosti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti