Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.2.2017 

Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního Súdánu

Vatikán. Papež František a primas anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, připravují společnou cestu do Džuby, hlavního města Jižního Súdánu, kde podle Spojených národů může v krátké době dojít k bezprecedentní humanitární katastrofě.
Svatý otec o tom mluvil během své návštěvy v anglikánském kostele Všech svatých v Římě, kde v homilii vyzval k opuštění předsudků a ke společné cestě. V druhé části návštěvy pak odpověděl na tři otázky, které mu položili věřící tamní komunity. V první vyjádřili lítost nad tím, že mnoho katolíků jen málo zná anglikánskou tradici. „Slyšeli mluvit o králi Jindřichovi VIII., ale nevědí nic o anglikánských tradicích a o ekumenickém pokroku za poslední půlstoletí.“
Papež František přiznal, že máme za sebou těžkou historii. Varoval však před vytrháváním jednotlivých událostí z dějin a jejich pasování na symptomatické prvky našich vztahů:

„Historická událost musí být čtena v hermeneutice té konkrétní chvíle a nikoli v jiné hermeneutice. A dnešní vztahy jsou dobré“.

František připomněl, že i v těžkých dobách, kdy se politická moc mísila s náboženskou, existovaly příklady pozitivních vztahů. Zmínil také velké svědectví svatých, které spojuje katolíky a anglikány a monastickou tradici, zachovanou v obou konfesích:

„Mniši, jak katoličtí tak anglikánští, jsou velkou duchovní silou našich tradic.
Naše vztahy, a to bych vám chtěl říci, se ještě více zlepšily – a jsem tomu rád, to je dobré. Nedělejme všechny věci stejně. Kráčejme společně, pojďme společně. Pro tuto chvíli to stačí. Každý den má dost svých vlastních trápení,“
dodal František, parafrází z knihy Kazatel.

Druhá otázka polemicky mířila na Benedikta XVI., kterému anglikáni nemohou zapomenout zřízení personálního ordinariátu pro konvertity ke katolicismu. Tento papež prý varoval před ohrožením plynoucím z toho, že se v ekumenismu dává přednost sociální práci, namísto pokračovaní v náročném teologickém dialogu. Podle anglikánky z Nového Zélandu, jež otázku přednesla, se zdá, že František preferuje opak, totiž „společně kráčet a pracovat, aby byl dosažen cíl, totiž jednota křesťanů“. Svatý otec odvětil s tím, že neví, co a v jakém kontextu na toto téma řekl Benedikt XVI. Zdůraznil nicméně, že v ekumenických vztazích je nutné obojí: spolupráce i teologický dialog:

„Je třeba usilovat o teologický dialog, abychom sahali ke kořenům; v otázce svátostí a v mnoha věcech, v nichž se ještě neshodneme. Není však možné pracovat jako v laboratoři. Všechno o se odehrává za pohybu, na cestě. Jsme totiž stále na cestě a na cestě probíhají také tyto diskuse, které se týkají teologů. My si mezitím vzájemně pomáháme. Jeden druhému pomáhá v jeho potřebách, v životě i v duchovní sféře.(...)“

Poslední dotaz se týkal mladých církví na jižní polokouli, které vykazují na poli ekumenismu větší životnost než evropské komunity, jak papež rovněž potvrdil.

„Mladé církve jsou kreativnější. Stejně tak tomu bylo zpočátku i v Evropě, bylo to období hledání... Když čteme například v Didaché o tom, jak probíhala eucharistie a setkávání křesťanů, vidíme tuto velikou kreativitu. Církev pak postupně vyrostla, upevnila se a dospěla ke zralému věku. Mladé církve mají větší životnost, ale potřebují také spolupráci, velmi ji potřebují. Já teď například zkoumám spolu se svými spolupracovníky možnost vypravit se do Jižního Súdánu. Proč? Protože za mnou přišli tři biskupové: anglikánský, presbyteriánský a katolický, a řekli mi: „Přijeďte prosím do Jižního Súdánu, na jeden jediný den, a nepřijíždějte sám, ale s Justinem Welbym“ – tedy s canterburským arcibiskupem.“

- Odkázal papež František návštěvu tří církevních představitelů z Jižního Súdánu, k níž došlo loni v říjnu. Katolický biskup Paulino Lukudu Loro, episkopální biskup Daniel Deng Bul Yak a presbyteriánský biskup Petr Gai Lual Marrow strávili celé dopoledne v Domě Svaté Marty, aby papeže informovali o dramatické situaci způsobené boji mezi kmeny Dinka a Nuer, z nichž první stojí na straně prezidenta a druhý podporuje viceprezidenta. Pozvání k návštěvě země přišlo do Vatikánu také ze strany prezidenta Salvy Kiira, s nímž se papež Bergoglio setkal k osobnímu rozhovoru mimo program během své návštěvy Ugandy v roce 2015.

Na závěr František zdůraznil, že církev potřebuje jak životnost mladých církví, tak zkušenost církví dozrálých, což se v ekumenismu projevuje hloubkou teologického dialogu:

„Je pravda, že ekumenismus v mladých církvích je snadnější. Myslím si ovšem, že v teologickém bádání je solidnější ekumenismus dozrálejší církve; církve, která uzrála v čase také pokud jde o bádání, zkoumání dějin, teologie a liturgie - jako evropská církev.“

Řekl papež František v závěru své návštěvy v anglikánském kostele Všech svatých v Římě.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
20.2.17 Papež František navštíví anglikánský kostel v Římě



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti