RadioVaticana.va

   28. 6. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.2916
Poslechem z webových stránek.1904
Četbou textů na webových stránkách.3470
Poslechem i četbou.1975


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Křesťan nepotřebuje horoskopy

Bůh se zamiloval do naší nepatrnosti

Svatí, svědkové a průvodci naděje
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

26.4.2017 

Papež pro TED 2017: proměňme svět něžnou revolucí

Vatikán/Vancouver. Ve světě, v němž ekonomie preferuje věci před lidmi, potřebujeme „něžnou revoluci“, aby se člověk vrátil do středu dění. Papež František o tom mluvil ve videposelství k účastníkům TED2017, které v kanadském Vancouveru shromáždilo představitele ekonomiky, vědy a kultury z mnoha zemí světa nad tématem „Budoucnost jsi ty“. Abychom mohli změnit svět, nesmíme se uzavírat do sebe, nýbrž naslouchat druhým. Především volání chudých a země, našeho společného domu – zdůraznil František k promluvě věnované této neziskové organizaci zaměřené na šíření ideí.
TED je koncipovaná jako globální komunita lidí z nejrůznějších oborů, kteří usilují o hlubší porozumění světu. Založena byla v roce 1984 a ve stručném formátu osmnáctiminutových videí shromáždila příspěvky, ve více než stovce jazyků. Papež František mluvil italsky a video doprovázely anglické titulky.

Bytí každého z nás je provázáno s existencí druhých lidí. Život není časem, který pomíjí, nýbrž časem setkání – říká papež v poselství věnovaném tématu bratrství a solidarity. Všichni se potřebujeme navzájem, je nutné uhasit konflikty v našich srdcích, zdůrazňuje papež.

„Chtěl bych především, aby nám toto setkání připomnělo, že se všichni navzájem potřebujeme, že nikdo z nás není osamělým ostrovem, autonomním „já“ nezávislým na druhých, a že tedy budoucnost můžeme budovat jedině společně, aniž bychom kohokoli vylučovali. Často na to nemyslíme, ale ve skutečnosti je všechno provázané a naše vazby potřebují ozdravit: včetně přísného soudu o svém bratru či sestře, který si nosím ve svém srdci, nezahojených ran, neodpuštěného zla, trpkosti, která mi stále jen ubližuje – to jsou kousky války, jež nosím v nitru, oheň v srdci, který je potřeba uhasit, aby nepřerostl v požár, po němž zbude jen popel.“

Mnoho lidí se dnes zdráhá věřit, že šťastná budoucnost je možná, pokračoval papež. Tyto obavy však je možné překonat, pokud se nebudeme uzavírat do sebe, řekl František a obrátil pozornost k potřebě „větší rovnosti a sociální inkluze“:

„Jak krásné by bylo, kdybychom spolu s objevováním nových vzdálených planet objevili také potřeby bratra a sestry, kteří jsou v mém okruhu! Jak krásné by bylo, kdyby bratrství, toto tak krásné a občas nepříjemné slovo, nebylo redukováno pouze na sociální podporu, ale stalo se východiskem v rozhodování na politické, ekonomické a vědecké úrovni, ve vztazích mezi lidmi, mezi národy a zeměmi! Jedině výchova k bratrství, ke konkrétní solidaritě může překonat »kulturu odpisu«, která se netýká pouze jídla a majetku, ale především lidí, kteří jsou marginalizováni technicko-ekonomickými systémy, v nichž – aniž bychom si toho všímali – často už není v centru člověk, nýbrž produkty vytvořené člověkem.“

Solidarita, pokračoval papež „není automatický mechanismus, nelze ji programovat či přikazovat. Je to svobodná odpověď, která vychází z lidského srdce“. Touha činit dobro ostatním se odvíjí z pochopení skutečnosti, že náš život je darem, že pramenem a smyslem života je láska, dodal Svatý otec ve videoposelství pro TED 2017.
Kreativita lásky se nespokojuje pouze s dobrým předsevzetím – ukázal František na příkladu podobenství o Milosrdném Samaritánovi.

„Příběh milosrdného Samaritána je příběhem dnešního lidstva. Na cestě národů jsou rány způsobené tím, že se do středu kladou peníze, že v centru jsou věci a nikoli člověk. A rozšířil se také zvyk, že ani ti, kdo se považují za „dobré“, nemají péči o druhé, nevadí jim, že mnoho lidských bytostí, celé národy zůstávají ležet za nimi na zemi, na ulici. Jsou však také tací, kteří dávají život novému světu skrze svou péči o druhé, třebaže je to něco stojí. Jak totiž říkala Matka Tereza z Kalkaty, milovat nelze jinak, než na svůj účet.“

Otevřenost dobru, soucit a vzdor proti zlu vznikající v lidském srdci nedokáže naštěstí zničit žádný režim, zdůrazňuje papež. Uprostřed „noci konfliktů, kterou procházíme, může být každý z nás rozsvícenou svící připomínající, že světlo vítězí nad temnotou a nikoli naopak,“ řekl František a poukázal k naději, která je „ctností srdce, jež se neuzavírá ve tmě, nesetrvává v minulosti, neživoří v přítomnosti, ale dokáže vidět zítřek“.
„Aby naděje mohla existovat, postačí jediný člověk, a tím člověkem můžeš být ty,“ zdůraznil papež. Na závěr obrátil pozornost ke svému oblíbenému tématu „něžné revoluce“:

Co je to něha? Láska, která se přiblíží a stává se konkrétní. Je to pohyb, který vychází ze srdce a dospívá k očím, uším a rukám. Něha znamená užívat oči, abych viděl druhého, užívat uši, abych druhého slyšel, naslouchat volání maličkých, chudých a těch, kdo mají strach z budoucnosti, poslouchat tiché volání našeho společného domu, znečištěné a nemocné země. Něha znamená užívat ruce a srdce, abych druhého pohladil a pečoval o něho.“

Něha – pokračoval František – znamená snížit se na úroveň druhého, tak jako to Bůh učinil s námi. Právě to je cesta, kterou zvolili nejodvážnější a nejsilnější muži a ženy. Něha totiž není slabost, nýbrž síla.

„Dovolte mi, abych to formuloval jasně: čím více jsi mocný, čím větší dopad má tvé jednání na druhé, tím více jsi povolán k pokoře. Jinak tě totiž moc zničí a ty zničíš ostatní. V Argentině se říká, že moc je jako gin vypitý nalačno: vleze ti do hlavy, opije tě, dovede ke ztrátě rovnováhy a nakonec tě přivede ke konání zlého, jak vůči sobě tak i druhým – pokud ji nespojíš s pokorou a vlídností. Ve spojení s pokorou a konkrétní láskou se však moc – ať je jakkoli velká a silná – stává službou a dokáže šířit dobro.“

„Budoucnost lidstva není pouze v rukou politiků, velkých lídrů a velkých firem. Jistě, jejich odpovědnost je nesmírná. Ale budoucnost je především v rukou lidí, kteří v druhém rozpoznávají „ty“ a sebe chápou jako součást velkého „my“ – uzavřel papež František.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.5.17 Papež Portugalcům: Svěřím Panně Marii všechny lidi, nikoho nevyjímaje
24.4.17 Papežské videoposelství k soubornému dílu dona Milaniho
6.2.17 Papežské poselství k Super Bowl
18.12.16 Římský biskup: Bůh není totálně jiný, nýbrž absolutně bližní
17.12.16 Papežovo vánoční přání pro neslyšícíHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Pronásledování není v rozporu s evangeliem

Pět nových kardinálů převzalo odznaky své hodnosti

Papež: Odbory mají prorockou úlohu

O trojím imperativu

Papež: plné společenství neznamená přizpůsobení a uniformnost

Ostatky sv. Jana XXIII. se dočasně navrátí do Bergama

Svatý stolec se distancuje od potratových programů OSN

Kardinál Raï zasvětil Libanon a Blízký východ P. Marii

Křesťan nepotřebuje horoskopy

Papež: Je nezbytné šířit kulturu života nepodmíněnou komerčními zájmy

Program papežské cesty do Kolumbie

Svatý stolec k případu čínského biskupa násilně oddáleného z úřadu

 Novi na webu
Svatý otec: Mějte oči upřené ke skutečnosti, Kříži a Vzkříšení

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O politice posedlé nebeským rájem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Noví kardinálové ze všech koutů světa

Rozhovory: Vztahy k FSSPX pro mne nejsou problémem vítězů či poražených

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv červen 17
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě