Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

7.5.2017 

O umění, jak si zkazit život

recenze knihy

Milan Glaser

Na italském knižním trhu je od loňska úspěšný titul s velmi příznivými recenzemi. Název Nešťastní a spokojení s podtitulem O umění, jak si zkazit život (Nerosfina, Infelici e contenti. Sull´arte di rovinarsi la vita, Castelvecchi, Roma 2016) dává tušit, že četba této, byť útlé knihy nebude procházka rajskou zahradou, ale rozhodně bude stát za to. Její autor píše pod pseudonymem. Ve střemhlavém úvodu, kde představuje svoji zásadní tezi, že totiž „všichni lidé si přirozeně přejí být nešťastní“, říká sám o sobě: „Jsem muž středního věku, spíše vážnější typ, žiji sám, pracovně rozmlouvám s mnoha lidmi, večer nikam nevyrážím, účastním se mnoha pohřbů a nemnoha svateb, oblékám se vždy do černého. Černá, jak známo, zeštíhluje.“ Tato poslední věta, která v italštině zní Il nero sfina, je pseudonym autora. Nerosfina o sobě dále říká, že „žije v Římě. Hodně studoval, nasbíral bezpočet neužitečných akademických titulů a dnes se věnuje především lidem, kterým pomáhá, aby ze sebe dostali to nejhorší. Pracuje převážně v neděli a ve svátky.“ Autor, jak se lze dovtípit, v závěru sám přiznává, že je knězem, a to „špatným knězem, který přečetl mnoho knih“.

Jeho dílko lze žánrově přiřadit k Radám zkušeného ďábla od C.S. Lewise, je však mnohem adresnější a hlavně praktičtější. Nerosfina říká bez okolků: „Neztrácejte čas, snažte se stát nešťastnými, dokud máte jasnou mysl a schopnost sebeurčení. Neodkládejte na zítřek chmury, které můžete mít dnes. Nechcete-li to udělat kvůli sobě, udělejte to alespoň kvůli světu. Je ekonomická krize. Všichni o ní mluví, všichni si na ni stěžují. Víte, že nešťastní lidé nakupují mnohem více než šťastní? Sáhněte si tedy do svědomí: je přece ekonomická krize, buďte prosím nešťastní.“

Ironie, ba kruté sarkasmy autorových paradoxů neznají mezí. Úsměv, který občas mrzne na rtech, umožňuje často - a právě proto – nejen pronikavější pohled do vlastního nitra než by mohla poskytnou psychologická analýza, ale přináší také osvobozující prozření a smíření.

„Nešťastný život – čteme dále v příručce, jejímž autorem je »špatný kněz« - je aspirace někdy podvědomá, ale vlastní každému z nás. Člověk je neúnavný hledač a budovatel neštěstí svého i těch druhých, ale jeho snahy, bohužel, často selhávají anebo jsou úspěšné jenom na půl, protože postrádají metodičnost.“ Nerosfina podává ve své knize všem aspirantům zkaženého života pomocnou ruku. Konečně je na světě přehledná a úplná příručka, která v pouhých dvanácti lekcích naučí, jak se neomylně stát „nešťastným a spokojeným“, a nabízí účinná ponaučení ohledně toho, jak plně těžit ze svého splínu.

Autor, který se nebrání označení filantrop, označuje za pilíře budované sklíčenosti čtyři oblasti. Jsou to naše myšlenky a touhy, naše skutky, naše vztahy a všeobecné úvahy o všem, kam řadí také náboženství, jež je podle Karla Marxe „všeobecnou teorií tohoto světa“. „Myslím si, píše autor, že je lepší nemít teorie tak všeobecné. Přikláněl bych se pro váš klid k tomu, abyste si náboženskou otázku vůbec nekladli. Já jsem si ji nikdy nepoložil.“

Základním pramenem neštěstí zůstává ovšem zmatek a jeho největší nepřítelem je duchovní rozlišování, které vytváří hierarchickou soustavu hodnocení skutků a rozhodnutí podle toho, zda vedou či nevedou k dobru. Kdo chce opravdu svůj život učinit nešťastným, ať odmítne tento hierearchický princip, a je více „demokratický“. Pokud někdo začne s rozlišováním svých myšlenek, riskuje, že se vydá rovnou ke štěstí,“ poznamenává incognito autor v rozhovoru pro italský katolický časopis Credere.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti