RadioVaticana.va

   19. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3472
Poslechem z webových stránek.2252
Četbou textů na webových stránkách.4017
Poslechem i četbou.2326


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež: Bůh je opakem egoismu
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

21.7.2017 

Zahájen beatifikační proces Chiary Petrillové

Řím. Přesně pět let po úmrtí (13.6.2012) Chiary Petrillové (dívčím jménem Corbellové) římská církev otevřela její beatifikační proces. Postulátorem byl jmenován karmelitán o. Romano Gambalunga. Při zádušní mši svaté v římské bazilice sv. Vavřince na hřbitově Verano to v polovině června (13.6.) oficiálně oznámil mons. Gianrico Ruzza, pomocný biskup pro oblast římského centra. Stejně jako za Chiařina života se také tentokrát při bohoslužbě shromáždilo velké množství věřících – mladých (protože Chiara byla mladá, zemřela v pouhých 28 letech), maminek s dětmi (protože Chiara byla matkou tří dětí) a rodin (protože Chiara se svým manželem Enricem tvořili rodinu, na které je dodnes viditelná Boží přítomnost navzdory mnoha křížům, jejichž břemeno ale - podle Chiařiných slov - skutečně netíží).

Kdo měl možnost poznat mladou italskou ženu osobně, dosvědčuje, že za podpory svého manžela Enrica neustále hledala Boží vůli a svěřovala Pánu vše, čemu nedokázala porozumět, aniž by pozbyla naděje a radosti. Komu se osobní setkání nepoštěstilo, může se s Chiarou Petrillovou seznámit prostřednictvím jejího osobního svědectví, které zanechala před svým odchodem (snadno dostupného na zvláštních webových stránkách v šesti jazycích), nebo díky výpovědím jejího manžela a přátel. Blízký manželský pár Cristiana Pacciniová a Simone Troisi zpracovali Chiařin příběh knižně pod titulem „Narodili jsme se a již nikdy nezemřeme“ (Porziuncola 2013). Kniha měla nečekaný úspěch a vyšla také ve Španělsku, Francii, Portugalsku a USA. V České republice ji publikovalo Karmelitánské nakladatelství pod názvem „Smrt nemá poslední slovo“ (2015).

Příběh dívky, narozené roku 1984 v Římě, oslovuje stovky čtenářů. Vyjevuje totiž krásu života, vydaného pro Boha a pro druhé, aniž by se přitom vytratil úsměv. Chiara nemyslela sama na sebe, nýbrž denně souhlasila s tím, co od ní Bůh zrovna požadoval. Nutno říci, že toho nebylo málo. Při prvním těhotenství, které se přihlásilo ihned po svatbě (2008), byla u plodu zjištěna těžká vývojová vada – anencefalie, tedy doslova nepřítomnost mozku. Oba manželé bez váhání doprovodili holčičku Marii k přirozenému porodu, křtu a půl hodiny poté opětovnému odchodu do domu nebeského Otce. Při druhém těhotenství se opakovalo totéž – malý David, kterému chyběly nohy, se znovu narodil v nebi krátce po pozemském narození. Třetí těhotenství, ke kterému by se mnozí manželé z oprávněných důvodů již neodhodlali, probíhalo zdárně až do pátého měsíce, kdy byl Chiaře diagnostikován karcinom jazyka. Manželé Petrillovi odmítli radikální léčbu, aby neohrozili nenarozený život. Teprve po porodu malého Francesca se jeho matka mohla podrobit chirurgickému zákroku, chemoterapii a radioterapii, avšak zemřela několik měsíců poté. Nikoli náhodou ji proto římský vikář kard. Agostino Vallini při pohřbu navzal novodobou Giannou Berettou Mollovou. Očití svědci potvrzují, že také tuto zkoušku mladí manželé podstoupili ve vyrovnané a mnohdy až nepochopitelné důvěře v Boží prozřetelnost. Posilovala je přitom denně opakovaná zásvětná modlitba k Matce Boží, uzavíraná slovy „Totus tuus“.

Celý příběh manželů Petrillových se vůbec vyznačuje silnou mariánskou úctou – poznali se při pouti do Medžugorje, kam se opakovaně vraceli, své třetí dítě zasvětili Panně Marii ve františkánské Porciunkule, a postupem doby se kolem nich utvořilo společenství rodin, které se každý čtvrtek večer scházejí k modlitbě růžence. Nejdůležitějším svědectvím je nicméně touha po svatosti obou manželů, dosažitelná v každém stavu. V zaplněných farních sálech o ní nyní vypráví Chiařin manžel Enrico, který v nedávném rozhovoru pro internetový portál Aleteia prohlásil: „Jsem rád, že teď Chiara patří stále více druhým, a trochu méně mně“. Přesto jak on, tak nejbližší přátelé a zpovědník mladého páru, o. Vito d´Amato, přijali zprávu o zahájení beatifikačního řízení s určitým váháním. Podle jejich soudu totiž veřejný proces odporuje Chiařině diskrétnosti. Jak ale uvedli pro webový deník In terris, ujistilo je evangelium, které zaznělo jak při pohřbu mladé italské matky, tak v den zádušní mše, připomínající páté výročí jejího úmrtí: „Tak ať vaše světlo svítí lidem, aby viděli vaše dobré skutky a velebili vašeho Otce v nebesích“ (Mt 5,16). V tomto duchu se tedy otevírá cesta k úctě oltáře Chiary Petrillové Corbellové, která jako sedmiletá dívenka prosila Ježíše a Marii, aby jí dopomohli ke svatosti. A o dvě desetiletí později si již vypsanějším rukopisem poznamenala: „To, co pro nás zamýšlí Bůh, je mnohem krásnější, než všechno, oč bychom ve své představivosti mohli žádat“.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.8.17 Zemětřesení na ostrově Ischia
29.7.17 Svatá Marta – chvála hospodyně a rodinného krbu
27.7.17 Manažeři ze Silicon Valley učí své děti psát rukou
14.7.17 Nejstarší farář v Itálii je na pravdě Boží
8.7.17 Bomby vyráběné v Itálii dopadají na civilisty v JemenuHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec: Veškerý náš život probíhá mezi úbočím víry a propastí strachu

Papež: Násilí a nespravedlnost ve jménu náboženství těžce uráží Boha

Apoštolský administrátor Mogadišu: Rezignací nad situací v Somálsku pácháme další atentát

Vatikánský pozorovatel při FAO: K odstranění hladu chybí vůle

Zemřel filipínský kardinál Ricardo Vidal

800 let františkánů na Blízkém východě

Kněz Neokatechumenátního hnutí propuštěn ze zajetí

Setkání pro katolíky „v neregulérní“ situaci

Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky

Kdo nenaslouchá Božímu slovu, zaměňuje víru za ideologii

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež potvrdil mandát františkánské kustodie Svaté země

 Nově na webu
Svatý otec: Blahoslavení mrtví, kteří umírají v Pánu

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě