Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.9.2017 

Papež František k otázce migrantů: kéž je váš hlas vždy pohotový a prorocký

Vatikán. Tváří v tvář složitým migračním pohybům působícím krizi dosavadních migračních politik a mezinárodních dohod, církev zůstává věrná svému poslání milovat Ježíše Krista zejména v nejubožejších a nejchudších, mezi něž jistě patří také migranti a uprchlíci – řekl papež František při dnešní audienci národních ředitelů sekcí pro migraci, kteří se v Římě účastní setkání organizovaného Radou Konference evropských episkopátů (CCEE).
Každá místní církev, která se ocitne na migrační trase, má podle svých vlastních možností projevovat mateřskou lásku těmto lidem a „sloužit Pánu v těchto členech jeho putujícího lidu“, dodal František a znovu předestřel svůj koncept bezvýhradné vstřícnosti vůči příchozím:

„Drazí bratři a sestry, neukrývám své obavy z projevů netolerance, diskriminace a xenofobie, s nimiž se setkáváme v různých oblastech Evropy. Motivovány jsou často nedůvěřivostí a obavou z jiného, odlišného a cizího. Ještě více mne znepokojuje smutné konstatování, že naše katolické komunity v Evropě nejsou prosty těchto obranných a odmítavých reakcí, které jsou ospravedlňovány blíže nespecifikovanou „morální povinností“ zachovat původní kulturní a náboženskou identitu.“

Podle slov římského biskupa se také církev rozšířila na všechny kontinenty díky „migraci misionářů, přesvědčených o univerzálnosti poselství o spáse v Ježíši Kristu“. Navzdory pokušením opevnit se v exklusivismu, která v dějinách nechyběla, Duch svatý nicméně pomáhal v minulosti stejně jako dnes k zachování postoje otevřené vstřícnosti, jež překonává každou bariéru.

„Při svém neustálém naslouchání evropským místním církvím, jsem postřehl hluboké rozpaky z masívního přílivu migrantů a uprchlíků. Tyto rozpaky je třeba vnímat a chápat ve světle historického okamžiku poznamenaného ekonomickou krizí, která zanechala hluboké rány. Tyto rozpaky ještě prohlubuje masivnost a skladba migračních proudů, zásadní nepřipravenost hostících společností a nepřiměřené politiky na národní i unijní úrovni. Tyto rozpaky však rovněž poukazují na limity procesů evropského sjednocování, na překážky, s nimiž se musí konfrontovat konkrétní aplikace univerzality lidských práv, na zdi, na něž naráží integrální humanismus, který představuje jeden z nejkrásnějších plodů evropské civilizace. Pro křesťany je toto všechno třeba interpretovat mimo rámec sekulárního imanentismu, v logice ústředního postavení lidské bytosti, která je Bohem stvořena jako jedinečná a neopakovatelná.“

Příchod „tolika bratří a sester ve víře“ zvažuje papež také z eklesiologického hlediska jako příležitost, v níž se evropským církvím nabízí šance „plně uskutečňovat vlastní katolicitu“ a z misijního hlediska jako příležitost ke svědectví a hlásání evangelia, aniž by bylo nutné vzdálit se ze svého domova:

„V posledních letech bylo mnoho evropských místních církví obohaceno přítomností katolických migrantů, kteří s sebou přinesli svou zbožnost a své liturgické a apoštolské nadšení. (...) Setkání s migranty a uprchlíky jiných vyznání a náboženství je plodnou půdou pro rozvoj upřímného ekumenického a mezináboženského dialogu.“

Papež František v závěru připomněl své poselství pro Světový den migrantů a uprchlíků, v němž shrnuje pastorační odpověď na současnou migrační problematiku do čtveřice sloves: přijímat, chránit, podporovat a integrovat, a dále dvacet bodů vypracovaných vatikánskou Sekcí pro migranty a uprchlíky, činnou v rámci Úřadu pro integrální lidský rozvoj, které mají sloužit jako směrnice pro další pastorační činnost ve vztahu k této kategorii potřebných i jako opora pro dialog s jednotlivými místními vládami zejména v souvislosti s Globálními úmluvami, které chce mezinárodní komunita schválit do konce roku 2018.
„Kéž je váš hlas vždy pohotový a prorocký, a zejména ať mu předchází koherentní práce, inspirovaná principy křesťanského učení,“ končil papež promluvu k národním představitelům sekcí pro migranty evropských biskupských konferencí.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Italský program pro návraty migrantů
23.9.20 Kardinál Czerny: Den migrantů věnován také těm, kdo trpí důsledky pandemi
7.7.20 Papežská mše připomene 7. výročí návštěvy na Lampeduse
15.5.20 Množí se deklarace, vytrácí se naslouchání – píše papež v poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků
20.8.19 Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti