Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Čeští teologové 50. let 20. století 

30.1.2003 

Aristokrat ducha Áťa

Antonín Mandl (1912-1972)

Jaroslav Cuhra

?Odkud se máme vydat na pouť? Je to možno jen z jednoho jediného bodu: z přítomné chvíle.? Tímto citátem je možné začít vzpomínku na dalšího českého kněze?mučedníka Antonína Mandla. ?Rozpoznávat a odpovídat na požadavek přítomné chvíle? a ?Nic nás nepřibližuje Bohu tak, jako dobře vykonané dílo?; to jsou další varianty stále téhož požadavku, který jej charakterizoval: Jednat. Nezkoumat, kdo se hodí do mých představ. Nemít předsudky, a tak získat důvěru. V ní je teprve možné otevírat druhému cestu k Bohu.

?Aristokrat ducha Áťa?, jak na něj vzpomínají mnozí, se narodil v roce 1912 a od roku 1935 studoval teologii v Římě. Válka mu zabránila v brzkém návratu domů, a tak se do Československa vrátil až v roce 1945 v uniformě vojáka spojenecké armády. Arcibiskup Beran jej pověřil vedením pražského arcidiecézního střediska a před talentovaným mladým knězem se podle mnohých otevírala velká kariéra. Realistický Mandl však lépe tušil, co se může stát. Podle vzpomínek současníků začal chodit po únoru 1948 na hodiny boxu, prý aby se připravil na výslechy po uvěznění. Zatčen byl v červnu 1949 a v prosinci 1950 odsouzen ve velkém procesu s olomouckým biskupem Zelou a dalšími k 25 letům vězení. Osmnáct měsíců jeho vyšetřovací vazby bylo spojeno s neobyčejnou krutostí, o níž sice nikdy otevřeně nehovořil, ale zanechala na něm fyzické i psychické stopy, takže určitá období si ani nepamatoval. Dalších čtrnáct let provázela Mandla v nejrůznějších věznicích výjimečná pověst, přestože praktickými dovednostmi zrovna neoplýval. V souladu se svým krédem se nabízel k pomoci druhým a zároveň byl neochvějným odpůrcem kompromisů. V debatách tzv. Vatikánu (kněžského oddělení ve věznici Leopoldov) se probírala nejlepší budoucí podoba české katolické církve. Mezi těmi, kdo nejjasněji viděli, že to musí být církev bez triumfalismu, zbavená zbytečné parády a bojující nikoliv za svá práva, ale primárně za práva člověka, byl právě Antonín Mandl.

Z vězení byl propuštěn v únoru 1964, do kněžské služby se však mohl vrátit až v roce 1968, kdy také veřejně hovořil za vězněné při zakládání Díla koncilové obnovy v květnu téhož roku na Velehradě. V následujících měsících také přednášel v rámci cyklu ?Živá teologie?. Jeho pozornost se však obracela hlavně k ekumenickému dialogu s evangelickými církvemi, v němž byl jedním z hlavních katolických mluvčích. A právě ekumenický dialog byl příčinou nové ztráty státního souhlasu v roce 1971, když na pastoračním dni katolického duchovenstva referoval o 17. synodu Českobratrské církve evangelické a odvážném jednání jeho delegátů, kteří se zastali politických vězňů. Pár měsíců poté, v březnu 1972, zemřel. Věren své civilnosti se nechal pochovat v džínách a bílém saku, obleku, který podle něj více než klerika patřil k ?veledůstojnému pánu za železnou oponou?.

Antonín Mandl, kněz výjimečně disponovaný pro církevní kariéru v nejlepším slova smyslu, po sobě vlastně nezanechal žádné velké teologické dílo. Pro písemnou komunikaci se světem si však již během svého věznění vypracoval metodu ?dialogů?, v nichž rozebíral teologické otázky. Zachovala se jich bohužel jen část, ale i z nich vyplývá, jak veliký význam kladl na to, aby byl každý křesťan ?živým orgánem těla církve?. Církve, která pro něj byla ?semper reformanda?, hovořící o Bohu, jenž člověka nikam nestrká, ale otevírá mu dveře, zve ho a čeká na něj.

Další články z podrubriky Čeští teologové 50. let 20. století

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.2.11 Zemřel mons. Oto Mádr
14.9.10 Arcib. Migliore: Teologické myšlení, zkušenost Boha a svědectví nelze oddělovat
17.1.09 Zemřel teolog Olivier Clément
6.10.06 Povolání teologa
2.10.06 Mezinárodní teologická komise zasedá ve Vatikánu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti