Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

18.6.2006 

Georg Joseph Camel (1661 ? 1706)

Josef Koláček

2. května 1706 zemřel v jezuitské koleji v Manile na Filipínách brněnský rodák, bratr infirmář a lékárník Georg Josef Kamel. V den 300. výročí jeho smrti brněnský biskup Vojtěch Cikrle sloužil mši sv. v kostele Nanebevzetí P. Marie, a v homilii oživil přítomným věřícím postavu tohoto velikého misionáře, který v tomto kostele rostl ve víře i ve svatosti. Před milostným obrazem P. Marie ?Salus populi Brunensis? skládal první řeholní sliby a odtud také v roce 1687 odjížděl přes Středozemní moře, Atlantický oceán, Tichý oceán, do Manily na Filipínách. Tam pak v koleji sv. Ignáce pečoval o nemocné jako infirmář a léčil je jako lékárník. Jeho řeholní horlivost o pomoc duším i nemocným bližním, velké znalosti lékařské i botanické z něj brzy vytvořily osobnost přitahující pozornost i obdiv široké - a nejen manilské - veřejnosti. Jeho studium účinků bylin ostrova Luzonu a celé filipínské flóry proniklo až do Londýna k tehdejším předním královským botanikům a lékárníkům. Bratr Kamel byl s nimi v písemném styku, posílal jim nejen popisy, výsledky svých metod a studií, ale i nákresy a vylisované rostliny. John Ray a James Petiver pak uveřejnili celkem 12 jeho studií v časopise královské londýnské akademie. Snad jeho největším objevem byl ?Strychnos Sancti Ignatii? - rostlina, z níž byl v roce 1818 získán prudce jedovatý alkaloid strychnin, používaný v lékařství. John Ray považoval Kamela za ?nejslavnějšího muže, jehož příroda určila k tomu, aby udělal velké pokroky v dějinách botaniky a který zasluhuje nesmrtelnou chválu?.

Navzdory této proslulosti na zlomku 17. a 18. století, navzdory tomu, že švédský botanik Karl von Linné po něm nazval japonský čajovník ?kamélie?- tu sice znají a obdivují mnozí, dokonce na zámku v Rájci jí pěstují desítky druhů a pořádají její výstavy - sám bratr Kamel zůstával v pozadí, jako celý svůj řeholní i misionářský život. Naštěstí když se blížilo 300. výročí smrti probudilo se jeho rodné město Brno a začaly se chystat oslavy jeho velkého syna. Sám jsem měl štěstí, že jsem našel v archivu teologické fakulty Lovaňské univerzity všech 260 Kamelových perokreseb, kterými ilustroval a londýnským botanikům dokazoval své objevy léčivých bylin, ale i zvířat a minerálů. Poslal jsem fotokopie i digitální fotografie všech kreseb rektoru Farmaceutické univerzity v Brně dr. Václavu Suchému a při samém kongresu ve dnech 8. ? 10. června jsem se kochal výsledky. Kamelovy kresby rostlin nejen okrášlily chodby pavilonu farmacie, kde se konal kongres a mohli je obdivovat jeho účastníci, nýbrž i byly promítány na plátno po zahajovacím koncertu v jezuitském kostele a pochopitelně jich bylo hojně využito na brněnské životopisné expozici o bratru Georgu Josefu Kamelovi.

Museli byste slyšet přednášku rektora prof. Václava Suchého, s nadpisem: ?Současný pohled na taxony zpracované G. J. Kamelem?, v níž probírá genesi farmaceutických a lékařských znalostí bratra Kamela, a pak s hrdostí konstatuje: ?Kamelův herbář je nejstarším tropickým herbářem, který založil Čech? - v duchu jsem dodával: Moravan a Brňan. Anebo další jeho vývody: ?Kamel nezapřel svoji profesi a v jeho práci se projevuje farmaceutický vztah k rostlině. To je patrné např. z kresby drogy Canellae albae cortex, kůry kanely bílé, kde prezentuje vedle vlastní kůry ještě květ, plod i listy. Kůra obsahuje silici, používala se jako stomachikum, tonikum a aromatikum. Dalším příkladem je nákres Anacardii fructus, plody ledvinovníku. V mesokarpu obsahují balzám, který se používal jako vesicans, někdy také na bradavice a kuří oka... atd. Nebo když Raquel A. G. Reyes z Londýnské univerzity, jejíž přednáška měla titul ?Rostliny, hmyz a příšery: Kamelův rukopis v Londýně?, citovala nadšená slova Johan Raye, který prezentoval Kamelovy objevy Hansovi Sloanemu v roce 1700: ? Nemohu uvěřit, ale podívám-li se na tyto objevy vidím zásah Prozřetelnosti, že byl stvořen muž tak obdařený schopnostmi v rostlinách; žádám ho, aby pátral, načrtával a popisoval rostliny, rostoucí v tak vzdálených končinách světa a dávám ve prospěch všem jeho umění a užitek?. Publikace Kamelovy ?Historia Stirpium Insulae Luzon et reliquarum...? vydaná v roce 1702 zabírala 92 stránek.

Profesor Peter Boomgaard z univerzity v Amsterodamu se zaměřil na srovnání Kamela a Georga E. Rumpha, který přišel na Moluky a do Indonésie jako voják a vypracoval se na předního botanika. S neskrývaným obdivem ho charakterizoval slovy: ?jeho botanická práce zahrnovala mnohem větší oblast, v současnosti většinu Indonésie, Malajsie, kterou by nyní zkoumalo 20 specialistů z Filipín?.

Protože se na kongres sjelo hodně farmaceutů z celé republiky, podíleli se na 46. sympoziu z dějin farmacie a veterinární medicíny. Vším tím probleskovala nebo to proteplovala postava bratra Kamela. Proto se také rád vracím k úvodnímu koncertu mladých umělců a pedagogů brněnské Janáčkovy akademie muzického umění. Na úvod zaznělo Charpentierovo ?Te Deum laudamus?, pokračoval Cacciniho Ave Maria, několika sólovými zpěvy z Bachova Magnificat, jako Et exsultavit... Deposuit potentes de sede et exaltavit humiles. Vrcholem koncertu bylo Mozartovo ?Exultate, jubilate? s nádherným koloraturním sopránem Evy Kolkové.

Co pak bylo v pavilonu farmacie předneseno slovy, to zde v jezuitském kostele Nanebevzetí P. Marie vyjádřila hudba a zpěv. Život Georga Josefa Kamela byl k větší cti a slávě Boží.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti