VaticanNews.va

   17. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

15.5.2007 

Kronika 13. května

Česká sekce RV

Letos 13. května slavíme 90 let od prvního zjevení Panny Marie ve Fatimě. Tato událost změnila běh 20. století, běh církve a běh lidstva. Dva malí vizionáři, František a Hyacinta záhy zemřeli, Lucie se stala karmelitkou a dožila se splnění fatimských tajemství. Zažila předpověděnou druhou světovou válku, jestliže se svět neobrátí na cestu k Bohu. Dočkala se i uskutečnění třetího tajemství, atentátu na milovaného syna Panny Marie, služebníka Božího Jana Pavla II. Je ?třináctka? nešťastné číslo a třináctého nešťastný den? Kronika třináctých květnů nám může spíše pomoci k zahlédnutí Boží náklonnosti a blízkosti.

13. května 1917 se otevírá nebe nad Fatimou a Panna Maria se zjevuje třem malým pastýřům. 25 let poté, během druhé světové války papež Pius XII. zasvětil podle přání Panny Marie svět jejímu Neposkvrněnému Srdci.

Skrze Fatimu se začali nejen po Evropě šířit tradice měsíčních poutí. Dnes jsou to statisíce veřících, které se každého třináctého setkávají na více než 700 mariánských poutních místech Evropy, aby se svěřili Panně Marii a děkovali ji za její mocnou přímluvu. Jaká duchovní radost pro Církev! Jen pověrci mohou třináctého myslet na neštěstí.

13. května 1967 putuje sám Kristův Náměstek Pavel VI. do Fatimy, aby při příležitosti 50. výročí zjevení a 25. výročí zasvěcení světa přednesl osobně Panně Marii své úmysly. Prvním je Církev, jedna, živá, svatá, apoštolská, sjednocená. Druhý úmysl je svět, mír ve světě. ?Svět je v nebezpečí?, prohlásí papež. ?Proto jsme přišli k nohám Královny míru, abychom vyprosili dar, který jen Bůh může dát, dar míru?.

13. května 1981, krátce po 17. hodině je na náměstí Svatého Petra spáchán atentát na papeže Jana Pavla II. Je to útok na Církev, na Kristova zástupce na zemi, je to ale také útok na rodinu. Na tento den bylo plánováno zřízení Papežské rady pro rodinu, které je však pod tlakem událostí odloženo. Během rekonvalescence si papež nechává přinést text třetího tajemství a rozpoznává v něm událost atentátu. ?Panna Maria mě ochránila?.

13. května 1982 putuje papež Jan Pavel II do Fatimy, aby Panně Marii poděkoval za její ochranu. Opakuje zde akt odevzdání se Panně Marii, uskutečněný v bazilice Panny Marie Větší o Letnicích 1981, který byl plánován ještě před atentátem a který měl pronést sám Svatý Otec.

13. května 1990, po pádu železné opony papež Jan Pavel II. při své apoštolské cestě děkuje Panně Marii a obnovuje zasvěcení světa, především rodin Panně Marii. Připomíná tak opět ono slavnostní a všeobecné zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, uskutečněné papežem ve společenství s biskupy celého světa 25. března 1984 v Římě na žádost Panny Marie ve Fatimě. Sestra Lucie potvrdila, že tímto aktem byla splněna prosba Matky Boží.

13. května 1994 se nacházel Jan Pavel II. opět v poliklinice Gemelli a řekl italským biskupům, že to ?byla mateřská ruka, která vedla projektil a papež se v agonii zastavil na prahu smrti?. V ten samý den, pátek 13. května 1994 je na přání Jana Pavla II ve Vatikánských zahradách založen kontemplativní klášter Mater Ecclesiae, aby v srdci Církve, ve stínu kupole baziliky Svatého Petra bylo zajištěno místo ustavičné modlitby za potřeby světa a papežovy úmysly. Různé kontemplativní řády se pravidelně vyměňují, aby plnili tento úkol.

13. května 2000, na přelomu tisíciletí, ve Svatém roce, putoval papež opět do Fatimy, aby děkoval a svěřil třetí tisíciletí Matce Boží. Prohlásil blahoslavenými Františka a Hyacintu, setkal se sestrou Lucií a ohlásil vyjevení třetího fatimského tajemství. 13. května 2002, po vydání nové edice Římského misálu se poprvé v Církvi slaví liturgická památka Panny Marie Fatimské. 13. května 2005, 40 dní po smrti Jana Pavla II oznámil jeho nástupce, Benedikt XVI. při setkání s kněžími římské diecéze v Lateránské bazilice, katedrále římského biskupa, že zprošťuje od kanonického předpisu nutnosti vyčkání doby 5 let k otevření procesu blahořečení Jana Pavla II.

13. května 2006, 25. výročí od atentátu na papeže. Na náměstí Svatého Petra se shromáždilo na 30 000 poutníků kolem milostné sochy Panny Marie Fatimské. Poté, co byla uctěna papežem Benediktem v jeho soukromé kapli, byla přenesena v procesí a zastavila se na místě atentátu. Celé náměstí se ponořilo do dojemné chvíle tiché modlitby.

2. dubna tohoto roku, v den zakončení diecézního procesu blahořečení Jana Pavla II. napsal jeho postulátor, Mons. Oder o 13. květnu 1917 a 1981: ?V těchto datech se spojují dějiny s Dějinami mnohem většího Božího plánu?.

13. května 2007 se pokračuje v psaní dějin. I Vy, milí čtenáři, jste jejich protagonisty. Uplynul 90 rok fatimského letopočtu. Tak jako Zmrtvýchvstalý Kristus zůstává přítomen mezi námi, tak skrze Fatimu cítíme v našich dnech přítomnost mateřské ruky Panny Marie a splnění Kristova slova na kříži ke každému z nás: Hle, Tvá Matka! Děkujme jí a prosme ji, buďme jí blízko.

Připravil Jiří Brabec.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.6.20 Fatima se vrátila k mezinárodním poutním
27.6.17 Kardinál Raï zasvětil Libanon a Blízký východ P. Marii
10.5.17 Kardinál Martins: poselství z Fatimy nebylo nikdy tak aktuální
10.5.17 Zasvěcení Neposkvrněnému Srdci od Aleppa po Maastricht
9.5.17 Papež František zasvětil svůj pontifikát P. Marii Fatimské - nyní to bude moci potvrdit osobně



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti