Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

30.6.2007 

Papežův dopis čínským katolíkům nezklamal

Komentář tiskového mluvčího Svatého Stolce

Federico Lombardi

Papežův dopis čínským katolíkům nezklamal dlouhé očekávání, naopak ? překvapil pozitivně. Jeho styl je originální, připomíná velké novozákonní epištoly, sepsané apoštoly s vírou a s cílem utěšovat a dávat orientaci vzdáleným obcím věřících, zažívajícím čas zkoušky, v duchu společenství s širokou komunitou univerzální církve.
V minulosti nechyběla papežská poselství pro čínskou církev a národ, ani směrnice doručované různými cestami biskupům, kteří o ně žádali. Nyní máme ale před sebou rozsáhlý dokument, mluvící zřetelně a veřejně, který všem jasně a klidně sděluje, co je a čím chce být společenství katolické církve žijící uprostřed nejlidnatější země světa, kde musí čelit stále ještě obtížné situaci, nedoruzuměním a omezením, které mu nedovolují život a růst v plné svobodě. Je to odpověď na otázky, jež povstaly v situaci utrpení a dezorientace, a s nimiž se věřící po mnoho let obraceli na Řím, na Papeže, jako na jedinou osobnost, která může dát odpověď s pravou autoritou.

List Benedikta XVI. je tedy veden dvojí láskou, k Číně a ke katolické církvi v její pravé přirozenosti, která se ukazuje v tradici a v pravém učení. Text, jak je pro Papežův styl typické, je hutný v projevech náklonnosti a vděčnosti za věrné svědectví mnoha čínských katolíků a zároveň neméně hutný v teologii, doplněný o rozsáhlé citace z Nového zákona z II. vatikánského koncilu. Jde o text v zásadě náboženský a pastorační, adresovaný členům katolické církve v Číně, který nechce vcházet do politických a diplomatických záležitostí.

Papež nevyhledává konflikty. Nevynáší obvinění proti nikomu ani v církvi ani mimo ni. Zachovává klidný tón, plný respektu, i tam, kde mluví o omezeních svobody, o nepřijatelném jednání nebo o vnitřních napětích v církvi. Mluví o církvi, která byla vždy považována za jedinou církev, toužící po jednotě s papežem a jednotě uvnitř, i když je navenek zdánlivě rozdělena. Povzbuzení k jednotě, ke smíření, k vzájemnému odpuštění je nejnaléhavějším poselstvím, pronikajícím celým dokumentem.

Jasná expozice charakteristické povahy církevního společenství a role biskupů vede nezbytně ke kritickým otázkám biskupského jmenování a role státních orgánů, které se snaží v životě čínské církve prosazovat principy neslučitelné s katolickou vizí, jako je ?nezávislost, autonomie a samospráva.? Jestliže se čínští představitelé obávají vnějších zásahů do vnitřního života státu, ze strany církve zaznívají obavy z nepatřičných zásahů státu do jejího vnitřního života. Papež se proto s velkým nasazením snaží vysvětlit správnost rozdělení mezi sférou politiky a náboženství, mezi odpovědností občanských autorit a autorit v církvi, a deklaruje připravenost církve k dialogu, aby nedorozumění byla překonána a kontroverzní záležitosti vyřešeny i v proceduře jmenování biskupů. Cesta k normalizaci vztahů mezi Svatým Stolcem a Čínou tedy není předmětem dopisu, ale na jeho pozadí zřetelně zaznívá přání řešit konkrétní problémy v dialogu.
Kromě toho list na několika místech ukazuje, že církev v Číně se v minulých letech rozrostla nejen početně, ale že také nyní cítí, že přišel čas návratu k normálnějšímu způsobu existence, na širším poli působnosti než v minulých dobách. V tomto smyslu je významné ? třebaže pro nespecialisty v kanonickém právu snad ne hned evidentní ? zrušení zvláštních fakult udělených v minulosti pro zvlášť obtížné situace církve v Číně. Jinými slovy, církev v Číně dnes může a musí sledovat normy společné v celé univerzální církvi.

Od počátečních pasáží, které podrobně, se sympatiemi a s účastí mluví o velkém a nelehkém rozvoji dnešní Číny, až po závěrečné pasáže obracející se k různým složkám katolického společenství, celý list vychází z velmi pozitivní a nadějné perspektivy růstu církve, která bude plně čínská a plně katolická. Životné církve, která se konstruktivně zapojuje do záležitostí svého národa a své kultury, církve solidární, schopné vnášet do společnosti duchovní bohatství evangelia a činné svědectví víry. Církev chce a může být skutečně čínská, chce být pro Čínu, nabízet jí Ježíšovo evangelium a nehledat nic pro sebe. Bude a bude moci být opravdu čínská, čím víc a čím lépe dokáže být plně sama sebou. To je vposledu ono velké, důvěřující a podivuhodné poselství Papeže.

Překlad Johana Bronková

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Smutek v čínském episkopátu
23.12.20 Nový biskup v Číně
23.11.20 Vysvěcen nový čínský diecézní biskup
20.8.20 Další čínský biskup se oficiálně ujal služby ve svojí diecézi
14.8.20 S biskupem podzemní čínské diecéze o víře, církvi a Bohu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti