Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

16.7.2007 

Papežova řezenská přednáška se staví proti mentální a globální devastaci

Úryvek z eseje francouzského filosofa

André Glucksmann

?Kéž nás Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčí? - tak by se dal přeložit titul sborníku filosofických esejí, který právě vychází v Itálii a na němž se vedle dalších autorů podílel francouzský filosof André Glucksmann, který zde ve svém eseji, nazvaném ?Na straně Benedikta? otevřeně podporuje papežské magisterium, zejména přednášku Benedikta XVI. v Řeznu, jejíž obsah byl účelově mediálně zmanipulován se všeobecně známými důsledky, v nichž zcela zanikl samotný smysl papežova návrhu obnovit spojenectví rozumu a víry. Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby autorem zmíněné eseje nebyl filosof, o jehož katolicitě nemůže být vůbec řeči. Světoznámý francouzský publicista André Glucksmann je laicistický filosof, židovského původu, a tedy někdo, koho bychom na první pohled mezi papežovými přívrženci rozhodně nehledali. Obsáhlou ukázku ze zmíněné eseje francouzského spisovatele přineslo sobotní vydání italského deníku Corriere della Sera, z něhož vyjímáme následují ukázku textu André Glucksmanna:

Přednáška v Řeznu, která rozhodně není nějakou improvizací daného okamžiku, a už vůbec ne provokací, jak se psalo, se dotýká nejhlubšího tématu biblického textu a nevyčerpatelných meditací tří monoteistických náboženství.

Ten kdo zabíjí ve jménu Boha, může být jak věřící, tak nevěřící. Pokud je věřící, stává se tak místodržitelem svévolné moci, zbavené rozumu; plete si Boha a Tajfun a dovoluje si všechno. Pokud není věřící, zabíjí v sobě rozum a stává Tajfunem, který si nic nezakazuje. V obou případech, ocitne-li se nebeský i pozemský rozum v zapomnění, je potlačen každý rozdíl mezi hněvem shůry a hněvem zdola, pyšně je ztotožněn člověk a božství a zaniká možnost rozlišovat dobro a zlo. Literatura XIX. století, dokonce právě ta ruská, už předvídala slepou uličku definitivní eliminace zákazů, do se níž po hlavě vrhnul velký počet posedlých XX. a XXI. století.

Každé náboženské vyznání přirozeně zavrhuje ta druhá, která nesdílejí jeho ideály a jeho vizi nejvyššího Dobra. Evropský rozum dlouho využíval plurality náboženství a relativismu, který z něho plyne, a jako zákonodárná autorita se snažil nahrazovat víru a vystupovat jako absolutní náboženství. Toto byl cíl německého idealismu XIX. století, jeho epigonů a pokračovatelů. Počínaje kolaborací Platona s tyranem Dionýsem ze Syrakus, až k těm nejhorším kompromisům zelótů Lenina, Stalina či Hitlera, nás transcendentální pýcha, pohlcující v jediném soustu rozum i víru, vrhá z katastrofy do katastrofy. V XXI. století na konci postmoderní epochy velkých ideologicko-historických příběhů prosperuje na zraněních filosofie nihilismus, který proklamuje nejen relativitu dober a hodnot, ale ještě radikálněji relativitu zla. Odtud nevyhnutelně plyne kulturní svévole a zčásti naše definice nelidskosti. Násilí, proč ne? Etnické čistky, proč ne? Genocida, proč ne? Zabít otce i matku, bratra i sestru, why not? Sebevražda sokratovského rozumu rodí zrůdy.

?Zabij bližního svého jako sebe samého!? Nihilistický imperativ vesele překračuje geografické i geopolitické hranice. Pokrývá dnes veškeré rozpětí možného násilí a umožňuje šíření masakru nevinných. Od individuální lidské bomby, pojaté jako ?atomová bomba chudých?, až ke zbraním hromadného ničení, jež jsou k dispozici postavám, které o sobě dávají vědět svou velkou nezodpovědností, hrozby se stále množí. XX. století ještě rozlišovalo technickou schopnost učinit konec lidským dějinám (Hirošima) od duchovní schopnosti bez skrupulí říznout do těla (Auschwitz). Hitler nikdy nevlastnil tuto bombu a Američani, kteří ji zkonstruovali, aby mu čelili, sami nikdy nepřijali ideologii smrti. Stalin, osobně silně otřesen rizikem krachu, hrozícímu se v roce 1941 vymknout jeho kontrole, se nikdy neodvážil přestoupit obě tabu zrady. Proto studená válka zůstala studenou.

Tato dvě tabu, uložená zábranami a rozvahou, drží na uzdě běsy války stále méně. Vzpomínka na Hirošimu se zatemňuje, vzpomínka na Auschwitz je banalizována. Vnímání zla je zlehčováno. Z jedné strany jsou tu kmotrovské státy, vybavené absolutními zbraněmi, které sakralizují sami sebe; z druhé strany teroristické organizace bez zákonů a skrupulí; mezi těmito dvěma visí patologický závěs všeobecného nihilismu. Rozum a víra musí společně vynést na povrch novou výzvu: nihilismus proměňuje sílu jednat na schopnost nejednat a vůli k moci na vůli škodit.

Náboženství potřebuje autonomní rozum, který ho neumí nahradit. Náboženství, které plní orientační funkci na poli, které je pod jurisdikcí rozumu, funkci teologálních ctností (víry, naděje, lásky), se široce dotýká rozumu v oblasti těch nejvíce světských ctností, zvaných kardinální? Nihilismus se snaží učinit zlo neviditelným, nevyslovitelným a nemyslitelným. Proti této mentální a globální devastaci se staví řezenská přednáška odvoláním se k ?biblické víře? a k ?tázání řecké filosofie?, aby bez ústupků obnovila smlouvu, po jejíž definitivnosti a vítězství toužím.

- úryvek z eseje známého francouzského filosofa André Glucksmanna ?Na straně Benedikta?.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.6.20 Josef Pieper: Epidemické šíření lži vede k despotismu
27.12.16 Je třeba legitimizovat člověka
3.11.12 Kongres o metafyzice
23.10.12 Remi Brague: Hrozí nám, že ztratíme schopnost přijímat a dál předávat
21.8.12 Františkán, který zachránil Husserlovy rukopisy



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti