Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

13.9.2007 

Je to důvod radosti pro všechny

Říká kard. Hoyos o liberalizaci liturgie sv.Pia V.

Česká sekce RV

V pátek 14.září na svátek Povýšení Sv.Kříže vstoupí v platnost Motu proprio Benedikta XVI. Summorum Pontificum o užívání římské liturgie podle způsobu, jenž předchází reformě z roku 1970, Přesněji řečeno, jde o liturgii podle misálu sv.Pia V. naposledy reformovaného bl.Janem XXIII. roku 1962. Slavení eucharistie podle tohoto misálu, které se koná pouze v latinském jazyce, třebaže nebylo nikdy zakázáno, není nynějším rozhodnutím Benedikta XVI. také nikomu vnucováno. V souvislosti s tímto vstřícným krokem Svatého otce vůči těm, kteří se chtějí modlit tímto způsobem, jsme položili pár otázek předsedovi Papežské komise kard. Dariovi Castrillon Hoyosovi, bývalému prefektovi Kongregace pro klérus. Na první otázku, která se týkala významu zmíněného papežova Motu proprio o liturgii, kard. Hoyos řekl:

Chtěl bych nejprve říci, že už Jan Pavel II. chtěl věřícím, kteří mají rádi starobylý ritus, dát možnost slavit jej způsobem, který byl bližší jejich vnímavosti. Někteří z nich totiž přešli do hnutí arcibiskupa Lefébvra, ale po té, co došlo k nedovoleným biskupským svěcením, opustili je, protože si chtěli udržet plné společenství s Kristovým náměstkem. Svatý otec Benedikt XVI. se od počátku podílel na řešení otázky arcibiskupa Lefébvra a proto znal dobře problémy, které nastaly pro tyto věřící po liturgické reformě roku 1970. Svatý otec má zvláštní lásku k liturgii. Lásku, která se projevuje také snahou studovat a prohlubovat samotnou liturgii. Papež Benedikt XVI. proto považuje liturgii, která předchází koncilní reformě, za nedocenitelný poklad. Papež se nechce vracet zpět. Je důležité to vědět a zdůrazňovat, že Koncil nezakázal liturgii sv.Pia V. a je třeba říci také to, že koncilní otcové slavili mši sv. podle liturgie sv.Pia V. Není to tedy, jak tvrdí někteří, kteří neznají realitu, nějaký návrat zpět. Naopak: Koncil chtěl vyjít vstříc svobodě věřících. A jednou z těchto svobod je právě ? jak říká papež ? možnost vzít tento poklad, kterým je liturgie, a uchovávat jej při životě.

To jsou tedy důvody, které vedly Svatého otce k tomuto kroku, ale co se vlastně ve skutečnosti nyní změní?
Toto Motu proprio ve skutečnosti nepřináší žádnou velkou změnu. Hlavní věcí je to, že je v této chvíli pro všechny zřejmé, že kněží se bez zvláštního dovolení Svatého stolce či biskupa mohou rozhodnout slavit mši podle starobylého úzu. A platí to pro všechny kněze. Samotní faráři mají jako vždy ve farnosti nechat otevřené dveře těm platně vysvěceným kněžím, kteří ji budou chtít slavit. Není tedy třeba žádat žádné dovolení, žádný další dokument.

Papežské Motu proprio provázely polemiky a obavy. Je něco nepravdou z toho, co v nich bylo řečeno nebo napsáno?
Tak například není pravdou, že by byla biskupům odňata moc nad liturgií, protože už Kodex kanonického práva praví, kdo dává dovolení slavit mši, a není to biskup. Biskup dává knězi svěcením moc slavit mši, ale když už nějaký kněz tuto moc má, náleží pak faráři a kaplanovi povinnost pustit jej k oltáři slavit mši. Pokud tomu někdo brání, pak přísluší Papežské komisi Ecclesia Dei, aby, jménem Svatého otce, učinila opatření, aby toto právo, které je nyní všem věřícím zřejmé, bylo také respektováno.

Co očekáváte od zmíněného Motu propria v předvečer jeho vstoupení v platnost?
Moje přání jsou následující: Eucharistie je to největší, co máme, je to největší projev lásky, výkupné lásky Boha, který nás chce provázet touto eucharistickou přítomností. Nesmí být proto nikdy důvodem nesvornosti nebo předmětem boje, protože právě tady musí být všechno láskou. Přál bych si, aby to mohlo být důvodem k radosti pro všechny, kteří milují tradici, důvodem k radosti pro všechny ty farnosti, kde už nebude rozdělení, ale naopak, že tam - prostřednictvím ritu, který byl po více jak tisíc let bezpečným nástrojem posvěcení - bude mnohotvárná svatost. Poděkujme tedy Svatému otci, který obnovil tento poklad pro celou Církev. Nebude nikomu vnucován. Papež neukládá žádnou povinnost, ale podává nabídku tam, kde je mezi věřícími poptávka. Kdyby došlo k nějakému konfliktu, protože lidsky může mezi dvěma skupinami dojít k rozporům, pak je tu autorita biskupa ? jak říká Motu proprio ? který musí zasáhnout, ovšem tak, aby nebylo porušeno právo, které dal Papež celé Církvi.

Říká kardinál Dario Castrillon Hoyos, předseda Papežské komise Ecclesia Dei.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.8.19 Misál v jazyce guaraní
26.8.19 Papež František vybízí k objevování významu liturgie
27.8.17 Liturgická reforma je nezvratná, ale kýžený účinek ještě nepřinesla
24.8.17 Papež František o obnovené liturgii
28.7.17 Řeholní sestra oddávala katolický sňatek



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti