Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

16.9.2007 

Neznámá slova

na Wikipedii

Jan Lipšanský

Asi většina uživatelů internetu zná tzv. Wikipedii, označovanou za největší on-line encyklopedii na světě, kam mohou přispívat všichni. A přece ? některá slova tato údajně největší a údajně encyklopedie nezná.

Většina lidí, pokud potřebuje znát alespoň nějaký všeobecný přehled o hledaném tématu, jde na internetovou Wikipedii. Nechci se ale zamýšlet nad Wikipedií, ani nad otazníky, které kolem ní visí, a už vůbec nemíním řešit všechny ty bulvární senzace, jak FBI, CIA a Vatikán ve Wikipedii mažou nějaká hesla. Kdo si dá práci ? což si pár lidí dalo ? brzy zjistí, že šlo o spíše nevinné zásahy, případně uvedení věcí na pravou míru, ctící presumpci neviny.

To na druhé straně ? ze strany českých editorů minimálně ? se maže daleko víc. Většinou když jsou jim některá hesla nepříjemná ? ať jde o známého rýpala českých poměrů Rosse Hedvičeka, nebo cokoliv, co by zavánělo jen trochu vírou. Kdysi jsem se třeba u hesla Ignác z Loyoly pokusil doplnit z necopyrightovaných zdrojů texty u Ignácově pojetí duchovních cvičení, a jak rychle text čeští editoři smazali. Možná by mohli někde veřejně na svých stránkách napsat něco více o sobě, případně zda skutečně váží všem objektivně, nebo podle svých subjektivních soudů.<> Jde mi ale o jinou věc, která s tím souvisí jen volně. Hledal jsem tuhle na Wikipedii něco o nějakém filmu, a v souvislosti s tím jsem se dostával na další a další stránky a podstránky, až jsem si všiml zvláštní věci.

V textu na Wikipedii totiž bývají některá slova zvýrazněna. Pokud modře, dá se na ně kliknout a odkaz vede na další heslo. Jestliže červeně, pak heslo neexistuje. A jak jsem tak postupoval jednotlivými stránkami, a přiznávám, že posléze již zcela účelně, začal jsem objevovat stále více slov v červené barvě, tedy neexistující a pravděpodobně neznámá.

Prvním z těch slov byl hábit. Což jsem si říkal, že je ještě nevinné slovíčko, byť o středověku něco vypovídající. Pak se objevilo slovíčko konvent. Ano, minimálně pro českou Wikipedii a její editory ze všech možných koutů světa jde o slovo naprosto neznámé, jež si nezaslouží samostatné heslo. Vždyť koho by dnes mohl nějaký konvent zajímat?

A hned na to se začervenalo slovo zpovědník. Což už mne vedlo k filozofické úvaze. Jestliže se dnes nenosí zpovědník a není v kurzu, znamená to jediné ? lidé už se necítí, že by hřešili a nemají potřebu se ani nějak očistit. Nakolik je ale potom jejich svědomí zaneřáděné, nebo čisté, o tom si můžeme sami udělat představu, když se podíváme kolem sebe, abychom zjistili, kolik lidí bez nutnosti zpovědi je milých a laskavých, a kolik spíše vystresovaných a věčně nabručených. Jednoduše se dá i poznat, zda je ve společnosti víc sobců nebo jedinců, kteří by se pro druhé rozkrájeli. Ostatně Wikipedie ani nezná pojem morální teologie.

Že Wikipedie naprosto neruší, co za slovo je kontemplace, už asi nemá smysl rozebírat. Na druhé straně musím přiznat, že existuje odkaz na heslo Mystika ? samozřejmě však jsou zde zahrnuty všechny možné formy mystiky, včetně ? a hlavně ? oněch tajuplných metod. Odtud se dá skočit na heslo Terezie z Avily ? má asi pět řádků, představte si! Dozvíte se z nich, že Terezie byla chudák nějaká nemocná, tak z toho měla vize.

Asi se jako křesťané budeme muset začít víc snažit, aby některá slova nezemřela a abychom jejich význam vůbec naplnili a předali dál. A aby právě ten význam slov také zůstal zachován a nezbyla jen povrchní pachuť reklamního sloganu, jak to často vidíme v reklamních blocích v televizi. Protože slova i přes naše opomíjení existují a význam stále mají ? dnes stejně jako jindy.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti