VaticanNews.va

   5. 5. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

24.9.2007 

Odstraňovat každou formu diskriminace a rasismu

Mons. Marchetto o 1. Světovém setkání kněží cikánského původu

Česká sekce RV

Papežská rada pro pastoraci migrantů a pocestných uspořádala První světové setkání kněží, jáhnů, řeholníků a řeholnic cikánského původu, jehož účastníky včera během pravidelné polední promluvy před Angelus pozdravil Benedikt XVI. Zmíněná Papežská rada loni vydala dokument nazvaný Směrnice pro pastoraci Romů a rozhodla se uspořádat letos setkání, kterého se účastní asi 50 osob z 10 různých evropských zemí, ale také z Brazílie a z Indie. Sekretář této papežské rady arcibiskup Agostino Marchetto v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas podává nejprve všeobecný nástin situace tohoto etnika:

Tvoří jej přibližně 36 milionů osob, žijících po celé Evropě, na celém Americkém kontinentu a v některých zemích Asie. 18 milionů jich žije v Indii, domovině této populace. Pokud jde o evropský kontinent, tak oficiální odhady Rady Evropy uvádějí jejich počet mezi 9-12 miliony s nejvyšší koncentrací ve Východní Evropě. Také ve Spojených státech jich žije asi 1 milion. Cikánská populace je tvořena různými skupinami a etniky, z nichž nejznámější jsou Romové. Sintové, Olaši, Kaléové, Yéniches a Xoraxané. Osob cikánského původu, kteří žijí zasvěceným, tedy celibátním způsobem života je kolem 100. Větší část, přibližně 20 jich žije v Indii, po níž následuje s deseti kněžími Maďarsko a také Slovensko a Španělsko. Francie je pak dosud jedinou zemí, kde je národním vedoucím pastorace cikánské populace kněz téhož původu a pomáhá mu ještě další kněz, 3 stálí jáhni, 2 sestry a jedna zasvěcené laička ? všichni cikánského původu.

Jak se rodí taková povolání?
Povolání je vždy tajemstvím... Rodí se však stejně jako v jiných prostředích, díky Božímu svědectví a milosrdenství a všem iniciativám, které jsou Cikánům nabízeny, zejména mladým spolu s příležitostí stálého kontaktu s kněžími a řeholníky či řeholnicemi, kteří je zapojují do činnosti Církve. Příkladem toho je pastorace salesiánů na Slovensku, školy víry ve Francii, modlitební setkání a pouti, které přitahují celé rodiny. Rodiny, samozřejmě, zůstávají prvním a nejdůležitějším místem, kde se rodí povolání, kde je slyšet hlas Boha, který povolává, zvláště je-li zároveň prostorem zbožnosti a má kontakt s pastorací. Pokud jde o Itálii je tu skupina osob, která se již více jak 30 let schází každý čtvrtek k modlitbě za nová povolání mezi tímto etnikem. Vzhledem k tomu, že nomádský životní styl je jeden ze základních povahových rysů jejich kulturní identity, může překvapit také to, že v tomto prostředí existují i povolání ke kontemplativnímu, klausurnímu životu. A skutečně, jedna karmelitánka je ve Španělsku a jedna benediktinka v Itálii.

Jakým specifickým problémům musí čelit cikánští kněží v pastoraci svého lidu?
Shrnul bych je takto: marginalizace a chudoba; ubohost jejich obydlí, zejména nomádských kolonií; těžkosti ve školní docházce dětí spolu s následným vysokým stupněm negramotnosti, která podle různých regionů kolísá mezi 50 až 100%; předsudky a negativní stereotypy, které nabývají až rasistických forem; obtíže Cikánů s hledáním práce, odborné formace a zdravotnické pomoci. K těmto problémům se pak přidává komplex méněcennosti, sebemarginalizace, nedůvěra, odstup od okolní společnosti. To všechno se pochopitelně odráží také na jejich duchovních povoláních. Někteří kněží a řeholníci cikánského původu mohou mít např. obavy přiznat se k tomu, že jsou Cikány ze strachu, aby nebyli diskriminováni. Nemálo jejich rodin pokládá tato povolání za dar a opravdové dobro svých dětí, avšak obavy z toho, že by mohli ztratit svou etnickou identitu je mohou odvést od této životní volby.

Co zamýšlíte konáním tohoto setkání?
Církev již léta vybízí katolíky tohoto etnika, aby se sami stali apoštoly a protagonisty v pastoraci. Tuto linii sledujeme a rádi bychom je v jejich povolání podpořili a povzbudili, aby se ujali místa, které jim v evangelizaci a lidské formaci bratří jejich vlastního etnika právem náleží. Kromě toho také nasloucháme jejich postřehům a návrhům ohledně toho, jak vytvářet nebo rozšiřovat v Církvi i ve společnosti prostor autentického společenství a solidarity s Cikány a jak konkrétně prosazovat spravedlnost, vzájemný respekt a jak odstranit každou formu diskriminace a rasismu.

Říká arcibiskup Marchetto na okraj Prvního světového setkání kněží a řeholníků cikánského původu, které se dnes skončilo v Římě.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.10.16 Demarkační čára mezi migrací a obchodem s lidmi může být velice tenká
11.4.16 Kardinál Vegliò: Papež chce upozornit na problém násilné migrace
4.4.16 Kardinál Veglió: Rozlišujme mezi migranty a uprchlíky
21.11.14 Papež účastníkům Světového kongresu pastorace migrantů: Nikdo není cizinec
30.8.14 Svatý stolec podpořil biskupa, kterému mexické úřady zakázaly sloužit mši za emigranty



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 25
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti