Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

3.2.2008 

Rizika a naděje

K zákonu o narovnání vztahu mezi státem a církvemi

Martin Horálek

Narovnání vztahu mezi církvemi a českým státem se v posledních dnech stalo opět celospolečensky diskutovaným tématem. Důvodem je především věcný záměr zákona o nápravě některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody a o narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, který byl minulý týden schválen českou vládou.

Pro Ty, kteří se doposud neměli se zmíněným návrhem zákona možnost podrobněji seznámit, se ho pokusím načrtnout alespoň v hrubých konturách.

Návrh zákona kombinuje metodu naturální restituce a finanční náhrady za nevydávaný majetek. K naturální restituci neboli fyzickému navrácení má dojít především u majetku řeholních řádů a kongregací, který je dnes v držení státu a státních organizací. Fyzicky se tedy nemá vracet žádný majetek obcí, krajů nebo soukromých osob.

Za nevydaný majetek pak má být církvím a náboženských společnostem vyplacena finanční náhrada ve výši 83 miliard Kč, a to v průběhu 60 let s úročením 4,85 %. Kromě toho se stát v navrhované podobě zákona zavazuje k tomu, že po dobu 20 let od nabytí účinnosti bude vyplácet církvím a náboženských společnostem, které uzavřou se státem dohodu o finanční náhradě za nevydávaný majetek, příspěvek na podporu jejich činnosti. Tato podpora by měla být odvozena od částky, kterou stát poskytuje církvím na provoz nyní a každoročně se sníží o cca 5%. Tím by mělo být mimo jiné zaručeno, že církve budou schopné přejít na systém samofinancování z vlastních zdrojů bez závažných ekonomických otřesů.

Ekonomická soběstačnost je bezesporu věcí pozitivní a církev v České republice o ní dlouhodobě usilovala. Jsem dalek jednostranných a zjednodušujících názorů, že církev jakožto duchovní instituce se nemá žádným hmotným majetkem zatěžovat, ba dokonce, že v hmotném majetku spočívá prapůvod všeho zla a hříchu. Jednak se domnívám, že biblickému pojetí mnohem více odpovídá koncept dobrého a spravedlivého hospodáře, než spiritického askety, jednak nás historická zkušenost učí, že radikální odmítání majetkového vlastnictví nezřídka vyústilo v extrémní poloze hereze. Skupiny jako enkratité, valdenští nebo kataři (od nichž je mimochodem odvozeno i slovo kacíř) ilustrativně dokládají moudrost Chestertonova výroku o tom, že hereze je zblázněnou pravdou?

Stejně tak je ale třeba podotknout, že vlastnictví a správa majetku sebou nese velkou řadu rizik. Pokusím se na některé z nich upozornit. Pokud si realisticky zvážíme okolnosti, za kterých k majetkovému narovnání dochází, nemusíme být ani nadáni příliš velkou jasnozřivostí, abychom dokázali předpovědět emoce, které to v české společnosti vyvolá. Tou primární, sice nejprimitivnější, často však o to intenzivnější, bude závist. Nepochybuji o tom, že se brzy dočkáme emotivních projevů řady osob, zájmových skupin a nejrůznějších lobbyistů. Jistě nezapomenou zabrnkat na vždy citlivou strunku české duše o zbohatlické církvi, tukem kypících prelátech a přeplněných klášterních pokladnách. S lidskou hloupostí a malostí se bojuje těžko a svým způsobem jde o zápas bez naděje na výraznější úspěch. Měli bychom se nicméně na obdobné reakce připravit a počítat s nimi, zejména proto, aby nás v budoucnu zbytečně neznechutily a neotrávily.

Mnohem závažnější nebezpečí však vidím v rizicích, která se sebou přinese budoucí správa movitého i nemovitého majetku. Církev bude přinucena s majetkem nakládat tak, aby generoval další, pokud možno co nejvyšší a také dlouhodobě zajištěný příjem.To však má svá úskalí. V konkurenčním boji bude církev vždy předem limitována a znevýhodněna oproti ostatním konkurentům. Nemusíme příliš dlouho pátrat v paměti, abychom si živě vybavili některé aféry vzniklé z podnikatelských aktivit církve. Na církev budou vždy kladeny výrazně vyšší morální nároky, bude pod větším drobnohledem společnosti a tím bude i snadnějším terčem pro konkurenci. Ti, kteří se někdy ocitli v nemilosrdném soukolí mediální aféry by Vám mohli hodiny vyprávět o tom, jak zdrcující mohou být její následky. Často stačí byť i jen zcela vykonstruované podezření, které nemá žádný faktický podklad, aby bylo mezi lidmi zaseto sémě nedůvěry a předsudků. O tom, že by se v této zemi bez větších problémů našla dlouhá řada novinářů, kteří rádi napíší či natočí pořad o machinacích s církevním majetkem, zřejmě netřeba ani diskutovat. Stejně tak nepochybuji o tom, že onen hlídací pes demokracie, za kterého se novináři považují, si nenechá ujít žádnou příležitost, kdy k pochybením ve správě církevního majetku skutečně dojde. Jak zásadně mohou takové případy poškodit kredibilitu církve ve společnosti, se v tuto chvíli můžeme asi jen domýšlet.

V souvislosti s tak zvanou restitucí církevního majetku ale vidím ještě mnohem více potencionálních rizik. Jen namátkou lze jmenovat třeba podezření z propojení s politickou mocí a tudíž i s politickými zájmy té které strany. Tento nepříjemný aspekt bohužel neskončí tahanicemi a nekonečnými diskuzemi politiků během legislativního procesu zmíněného zákona, ale bude se s touto úpravou táhnout jako červená niť v průběhu dalších let. Kdo totiž zaručí, že plánované finanční prostředky budou v průběhu dalších 60 let církvím skutečně vypláceny? Kdo zajistí, že jiná politická garnitura prostě nezmění zákon a vyplácení finanční náhrady neukončí? A existovala kdy vůbec v naší historii zákonná norma, která by bez změny přečkala období 60 let? To všechno jsou otázky, na které neexistují jednoznačné a jednoduché odpovědi. Nepoložit si je, však může mít v budoucnu tragické důsledky.

Ne, rozhodně si nechci hrát na proroka a už vůbec si nemyslím, že bych ve svých úvahách viděl dál než ostatní. Ba právě naopak! Jsem přesvědčen o tom, že máme-li úspěšně minimalizovat všechna rizika, která s realizací finančního narovnání mezi církvemi a státem souvisí, musíme začít vně i uvnitř církve vést otevřenou a kvalifikovanou debatu o všech možných následcích a potencionálních nebezpečích. Ze svého okolí vím, že je nemálo lidí, kteří o těchto věcech zodpovědně a moudře uvažují a budoucnost církve v naší zemi jim není lhostejná. A to mě naplňuje jak radostí, tak i přesvědčením, že právě v této situaci je jejich potenciálu třeba efektivně využít.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti