Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

15.9.2008 

Doba příznivá pro návrat k Bohu

Benedikt XVI. na rozloučenou, Tarbes

Česká sekce RV

Pane premiére,
drazí bratři kardinálové a biskupové,
vážení představitelé politického života,
dámy a pánové!

Nikoli bez lítosti opouštím půdu Francie a jsem vám velmi vděčný, že jste se přišli se mnou rozloučit a poskytli mi tak příležitost znovu vyjádřit svou radost, kterou mi návštěva vaší země přinesla. Ve vaší osobě, pane premiére, zdravím pana prezidenta republiky a všechny členy vlády, a také občanské a vojenské autority, které nešetřily silami, aby přispěly k uskutečnění těchto dnů milosti. Rád bych vyjádřil svou upřímnou vděčnost svým bratřím v biskupské službě, zejména kardinálu Vingt-Trois a Mons. Perrierovi, a také všemu členům a personálu Francouzské biskupské konference. Jak dobré je přebývat s bratry pospolu. Děkuji také vřele pánům primátorům a členům magistrátů Paříže a Lurd. Nechci opomenout ani pořádkové síly a nesčetné dobrovolníky, kteří dali k dispozici svůj čas a své kompetence. Všichni oddaně a iniciativně pracovali na zdárném průběhu mého čtyřdenního pobytu ve vaší zemi. Srdečné díky.

Má cesta byla jakýmsi diptychem, jehož prvním panelem byla Paříž, město, které dobře znám a je místem mnoha důležitých setkání. Měl jsem příležitost slavit eucharistii v nádherném prostředí na pláni před Invalidovnou. Setkal jsem se tam s živým lidem věřících, hrdých a pevných ve víře, které jsem přišel povzbudit, aby odhodlaně vytrvali v životě podle učení Krista a jeho církve. Bylo mi dáno slavit nešpory s kněžími, řeholníky, řeholnicemi a seminaristy. Podpořil jsem je v jejich povolání a službě Bohu a bližním. Strávil jsem také krátkou, ale intenzivní chvíli s mladými lidmi na nádvoří před Notre-Dame. Jejich nadšení a porozumění jsou pro mne útěchou. Jak nezmínit také prestižní setkání se světem kultury na Francouzském institutu a Bernardinské koleji? Jak víte, mám za to, že kultura a její interpreti jsou privilegovaným prostředkem dialogu mezi vírou a rozumem, mezi Bohem a člověkem.

Druhým panelem diptychu bylo nádherné místo, které okouzluje všechny věřící: Lurdy jsou jakoby světlem v temnotách na naší nesnadné cestě k Bohu. Maria nám otevřela bránu onoho světa, který nám klade otázky a přitahuje nás. Maria, nebeská brána! Vstoupil jsem během těchto tří dnů do její školy. Papež byl povinen přijít do Lurd, aby oslavil 150. výročí zjevení. Před Massabiellskou jeskyní jsem se modlil za vás všechny. Modlil jsem se za církev. Modlil jsem se za Francii a za svět. Dvakrát slavená eucharistie v Lurdech mi umožnila sjednotit se s věřícími poutníky. Stal jsem se jedním z nich a společně prošel čtyřmi etapami jubilejních oslav, navštívil farní kostel, potom cachot, jeskyni a také kapli Hospice. Modlil jsem se také za nemocné, kteří přicházejí hledat fyzickou úlevu a duchovní naději. Bůh na ně nezapomíná a církev také ne. Jako každý věřící poutník jsem se chtěl účastnit procesí ?aux flambeaux? a eucharistického procesí, z nichž stoupají k Bohu prosby a chvály. Lurdy jsou také místem, v nichž se pravidelně setkávají biskupové Francie, aby se společně modlili, slavili eucharistii, uvažovali a vyměňovali si názory na své pastýřské poslání. Chtěl jsem se s nimi podělit o své přesvědčení, že tato doba je příznivá pro návrat k Bohu.

Pane premiére, bratři biskupové a drazí přátelé, kéž Bůh žehná Francii! Kéž na její půdě kraluje harmonie a lidský pokrok a kéž je církev kvasem v těstu, aby ? jak je její povinností ? ukazovala moudře a bez bázně, kdo je Bůh! Nastal čas loučení. Budu se ještě moci do vaší krásné země vrátit? Je to mé přání. Svěřuji je však Bohu. Z Říma vám budu nablízku, a když se zastavím před replikou Lurdské jeskyně, která se déle než sto let nachází ve Vatikánských zahradách, budu myslet na vás. Kéž vám Bůh žehná!

přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.08 Mariino zjevení otevřelo privilegovaný prostor pro setkání s Boží láskou
16.9.08 Kard. Vingt-Trois: Benedikt XVI. přinesl církvi ve Francii nový dynamismus
16.9.08 O.Lombardi bilancuje cestu Benedikta XVI. do Francie
15.9.08 Hodinu loučení se světem určí Bůh
15.9.08 Nejde o zbožný a zastaralý sentimentalismusHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti