Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.11.2008 

Benedikt XVI. o roli žen v církvi

Vatikán. ?Stále naléhavější je apoštolské působení katolických laiků v církvi i ve světě?, zdůraznil dnes Benedikt XVI. na setkání se členy Papežské rady pro laiky na závěr jejího plenárního zasedání u příležitosti 20.výročí vydání exhortace Jana Pavla II. Christifideles laici. Podle papeže je apoštolské působení věřících laiků ve světě a v církvi zapotřebí stále více. Jsou povoláni dosvědčovat ?krásu pravdy a radost z křesťanského způsobu života? v rodinách, ve světě práce, ve společnosti a zejména mezi mládeží. Benedikt XVI. řekl:

?Každé prostředí, okolnost a činnost, v nichž by mohla zazářit jednota mezi vírou a životem patří do zodpovědnosti věřících laiků, vedených touhou sdílet dar setkání s Kristem a jistotou důstojnosti lidské osoby. Berou na sebe úkol dosvědčovat lásku zejména vůči nejchudším, trpícím a potřebným, přijímat jakýkoli křesťanský závazek směřující k vytváření spravedlivějších a mírumilovnějších podmínek lidského soužití, a otevírat tak nové hranice evangeliu.?

Benedikt XVI. žádal Papežskou radu pro laiky, aby se věnovala formaci, svědectví a spolupráci s věřícími laiky v nejrůznějších situacích, zvláště jsou-li ve hře autenticky lidské hodnoty života ve společnosti:

?Zdůrazňuji zejména nezbytnost a naléhavost evangelní formace a pastoračního doprovázení nové generace katolíků, zapojených do politiky, aby byli zásadoví ve víře, kterou vyznávají, zachovávali mravní pevnost a schopnost kulturního soudu, profesionální kompetenci a nadšení pro obecné dobro.?

Potom Benedikt XVI. znovu podtrhnul roli žen v životě církve a společnosti. ?Muž a žena, rovní si co do důstojnosti ? řekl papež ? jsou povoláni vzájemně se obohacovat ve společenství a spolupráci, nejenom v manželství a v rodině, ale i ve všech dimenzích života společnosti.

?Po křesťanských ženách se žádá uvědomělost a odvaha, aby mohly čelit náročnému poslání, při kterém jim však nechybí podpora výrazného tíhnutí ke svatosti, pozoruhodná pronikavost v rozlišování mezi kulturními proudy naší doby a zvláštní vášeň v péči o lidskost, jež je charakterizuje. Nikdy nebude řečeno dost o tom, jak velmi si církev váží, uznává a cení účasti žen v jejím poslání služby šířit evangelium.?

Papež s upokojením poukázal na rostoucí účast věřících laiků na životě farností a diecézí a poukázal na ?novou etapu sdružování? laiků v různých asociacích, církevních hnutích a nových společenstvích.
Ve svém úvodním pozdravu Svatému otci, poukázal kardinál Stanislav Rylko, předseda zmíněné Papežské rady, na ?nezbytnost vydávat autentické a přesvědčivé křesťanské svědectví právě dnes?:

?V době ?podivného zapomnění na Boha?, ?unaveného a vybledlého křesťanství? nemalého počtu pokřtěných, zakoušíme naléhavou potřebu nové generace křesťanů bohaté nadšením a radostí z víry, oživované mocným misionářským cítěním, schopné jít odvážně proti proudu dominantní sekularizované kultury ve stálé připravenosti podávat důvody naší naděje: tj. křesťanů, kteří budou opravdu solí země a světlem světa?.
Řekl kard. Rylko, předseda Papežské rady pro laiky na dnešním setkání s Benediktem XVI.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.15 Římský biskup: Vidět město očima víry
27.3.14 Mariina legie potvrzena jako mezinárodní sdružení věřících
6.2.14 Změny v Papežské radě pro laiky
7.12.13 Papež František: Internet k hlásání evangelia nestačí
30.10.13 Možná vznikne nová vatikánská Kongregace pro laikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti