Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.2.2009 

Kardinál Antonelli vystoupil v pražském Kongresovém centru

Praha. Kardinál Ennio Antonelli, předseda Papežské rady pro rodinu, je v těchto dnech na návštěvě Prahy. Dnes navštívil za doprovodu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila výstavu "Svatý Václav - ochránce České země", kterou ve spolupráci s Národní galerií uspořádalo Arcibiskupství pražské. S ministrem Pospíšilem se předseda Papežské rady pro rodinu setkal nedávno v Římě při dvoudenní pracovní návštěvě, kdy spolu probrali otázky spojené s posledním vývojem rodinného práva.

Kardinál Antonelli se jako zástupce Vatikánu v těchto dnech v Praze zúčastnil konference na téma ?Rodičovská péče o děti a politika zaměstnanosti?, konané pod záštitou Rady Evropské unie a Evropské komise v Kongresovém centru. V pátek tam pronesl kardinál Antonelli přednášku, ve které formuloval některé rysy ekonomické politiky, příznivě nastavené vůči rodině. ?Bylo by žádoucí ? řekl mimo jiné ? kdyby se podařilo co nejvíce sladit pracovní dobu s časem pro rodinu. Je proto třeba dát podnět podnikatelským aktivitám, které nabízejí pracujícím individuální pracovní vztahy, například pohyblivou pracovní dobu, kontrolu spíše pracovních výsledků než dodržování pracovní doby, částečné úvazky a možnost spojit zaměstnání s prací v domácnosti. Je zapotřebí uznat důstojnost a užitečnost práce v domácnosti a odpovídajícím způsobem ji odměnit, aby bylo dáno rodičům, zejména matkám, možnost svobodně si vybrat péči o děti, a nestrádat při tom ekonomicky.?

?Proč postihovat matku za to ? zeptal se kardinál Antonelli ? že se stará o děti? Proč by se rodina, která se rozhodne mít děti, měla stávat chudší? Je zapotřebí zasadit se o větší spravedlnost v oblasti daňové politiky a podpořit tak vůli manželů mít děti. Daňová povinnost by měla brát zřetel nejen na celkové příjmy rodiny, ale na počet jejích členů (na počet dětí, popřípadě nemohoucích osob). Proč se s těmi, kteří se rozhodnou mít více dětí ? ptal se dále kardinál ? zachází stejně jako s těmi, kteří je nemají, mohou šetřit nebo se bavit a v budoucnu se třeba těšit z důchodu, který bude záviset na práci dětí těch druhých??

?Nakonec je také zapotřebí, řekl kardinál Antonelli v pražském Kongresovém centru, aby rodiny měly k dispozici odpovídající služby výchovně-vzdělávacího sektoru (jesle, školky, školy). Je tedy třeba stimulovat spolupráci mezi veřejnými institucemi, soukromým sociálním sektorem, občanskými sdruženími a sítí samotných rodin. Je především třeba nabízet všem, i těm chudším rodinám možnost volit si svobodně a bez neúnosného finančního zatížení školu, která nebude státní. Proč je v některých zemích ? jako např. v Itálii ? nabídnuta pouze bohatým rodičům možnost vybrat si školu, která je v souladu s jejich výchovnou orientací? Tuto možnost by měli mít všichni. Politika se musí snažit dělat krůčky tímto směrem, aby tak přispěla k budování společnosti, příznivěji nastavené k rodině. Tak se celá společnost stane soudržnější a její rozvoj bude udržitelnější.? Řekl kardinál Antonelli na své páteční přednášce v Praze.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti