Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   11. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

23.3.2009 

Benedikt XVI. se s novináři podělil o dojmy z návštěvy v Africe

Vatikán. Na palubě letadla se Benedikt XVI. neplánovaně setkal s novináři, kteří jej doprovázeli, aby se s nimi neformálně podělil o vlastní dojmy z právě skončené cesty do Afriky:

?Drazí přátelé, Vidím, že stále pracujete a já vám děkuji za vaše nasazení. V paměti mi zůstaly především dva dojmy: jednak ona překypující srdečnost, radost Afriky, která slaví. Připadá mi, že v Papeži spatřovali jakési zosobnění faktu, že jsme děti a rodina Boží. Tato rodina existuje a my všichni i se svými omezeními jsme její součástí a Bůh je s námi. Přítomnost Papeže tak jakoby napomohla tomu, že jsme to pocítili a zakusili opravdovou radost. Z druhé strany na mne učinil velký dojem duch usebranosti při liturgii, silný smysl pro posvátno: v liturgii nejde o sebeprezentaci skupin, sebe animaci. Jde tu o přítomnost posvátného, Boha samého. Rovněž tak pohyb byl vždycky výrazem úcty a vědomí božské přítomnosti. Vyvolalo to ve mně hluboký dojem.

Potom musím říci, že mne hluboce zasáhnul fakt, že v sobotu večer uprostřed zmatku, který vznikl před branami stadionu přišly dvě dívky o život. Modlil jsem se a nadále se za ně modlím. Totožnost jedné z nich se ještě nepodařilo zjistit. Kardinál Bertone a mons. Filoni mohli navštívit maminku jedné z nich, vdovu, odvážnou ženu s pěti dětmi, z nichž to první nyní zemřelo. Byla to katechetka. Všichni se modlíme a doufáme, že napříště bude možné organizovat věci tak, aby k tomu už nemohlo dojít.

V paměti mi dále zůstávají dvě další vzpomínky. Výjimečnou je zážitek z centra kardinála Légera. O tom by bylo možné mluvit dlouho. Byl jsem pohnut pohledem na zdejší svět mnohotvárného utrpení, všeho utrpení, smutku, chudoby lidského živobytí, ale také tím, jak stát a církev spolupracují, aby trpícím pomáhali. Toto velké centrum příkladně spravuje z jedné strany stát, a z druhé strany spolupracují církevní hnutí a církev na tom, aby byla těmto osobám poskytována pomoc. Myslím, že je zřejmé, jak se člověk, který pomáhá trpícímu, stává více člověkem; svět se stává lidštějším. To mi zůstane v paměti natrvalo.

Dále, nejenom že jsem rozdal pracovní synodální texty Instrumentum laboris, ale také jsme již pro synodu pracovali. Večer na svátek sv. Josefa jsem se setkal se všemi členy synodální rady, celkem 12 biskupů, a každý hovořil o situaci ve své místní církvi, o svých návrzích, očekáváních, a tak se zrodil velmi obohacující pohled na situaci církve v Africe: jak se vyvíjí, čím trpí, o co usiluje, jaké jsou naděje, problémy. Mohl bych povídat dlouho např. o církvi v Jihoafrické republice, která má za sebou obtížnou, ale v podstatě vydařenou zkušenost smíření, a nyní svou zkušeností pomáhá ve snahách o smíření v Burundi a snaží se o něco podobného, byť s nemalými těžkostmi také v Zimbabwe.

A nakonec bych rád znovu poděkoval všem těm, kteří se přičinili o zdárný průběh této cesty. Prožívali jsme společně přípravy, spolupráci všech. Děkuji představitelům státu a občanské veřejnosti, církve a všem jednotlivcům, kteří se zapojili. Připadá mi, že slovem ?děkuji? by se měla tato výprava skončit. A děkuji ještě jednou také vám, žurnalistům, za práci, kterou jste vykonávali a v níž chcete pokračovat. Šťastnou cestu vám všem. Díky.?

Řekl Benedikt XVI. na palubě letadla, vracejícího se do Říma. Tam přistál na letišti Ciampino po 17 hodině.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.3.09 Afričtí studenti v Římě přijdou v neděli podpořit Papeže
25.3.09 Biskupové Kamerunu děkují papeži
23.3.09 Vzájemně se přijímat jako děti jediného nebeského Otce
23.3.09 Oboustranná spokojenost
23.3.09 Benedikt XVI. se rozloučil s Afrikou: Naše srdce nemůže být klidné, dokud naši bratři trpí nedostatkemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti