Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.10.2009 

Česká Papežská kolej Nepomucenum a Český historický ústav pořádaly sympozium

Řím. Česká papežská kolej Nepomucenum si letos připomíná dvě významná výročí. Na jaře to bylo 80 let od posvěcení nové budovy Papežské koleje Nepomucenum (23.dubna.1929). A v listopadu to bude 125 let od vzniku České koleje v Římě tzv. Bohemica (4. 11. 1884). Právě dnes skončila konference s názvem ?Česká kultura a kněžská formace v kontextu národnostních střetů a koexistence?, kterou k těmto výročím tento týden Papežská kolej Nepomucenum uspořádala. Konference proběhla ve spolupráci s Českým historickým ústavem v Římě a Österreichisches Kulturforum Rom, a podílela se na něm také Univerzita Palackého v Olomouci.

V úterý 29. září večer ji zahájila přednáška profesora Jaroslava Pánka, místopředsedy Akademie Věd ČR a ředitele Českého historického ústavu v Římě. Mezi dalšími přednášejícími byl například Dr. Jaroslav Šebek z Akademie Věd ČR nebo profesor Giuseppe Lorizio z Papežské lateránské univerzity.

Současný rektor Papežské koleje Nepomucenum, mons. Jan Mráz prozradil Vatikánskému rozhlasu, jak je s průběhem konference spokojený:

?Jde o dvě výročí. Jednak o otevření koleje před 125 lety a potom o 80. výročí přemístění koleje do nové budovy v roce 1929, kdy byla otevřena ne už jenom jako kolej česká, ale československá. K těmto výročím jsme uspořádali sympozium, které mělo za úkol prozkoumat počátky obou kolejí, situace, ve kterých vznikaly, hovořilo se o lidech, kteří stáli u jejích počátků, hovořilo se o prvních studentech v jedné i druhé koleji. Nutno říci, že sympozium bylo velmi zajímavé a velmi přínosné. Záštitu nad sympoziem převzal pan kard. Giovani Coppa a za Českou akademii věd její místopředseda a předseda Českého historického ústavu v Římě, se sídlem právě v budově koleje Nepomucenum, prof. Jaroslav Pánek. Mohli jsme se tak seznámit s výsledky bádání v mnoha oblastech nejen našich, ale i zahraničních historiků, kteří se zajímali o různé otázky spojené nejenom s českou kolejí, ale i s tou předchozí rakouskou, z níž se ta česká vydělila, apod. Seznámili jsme se s nelehkou situací z doby založení koleje, která spadala do doby krátce po likvidaci Papežského státu. Bylo to proto také velké politikum. Zasahoval do toho osobně císař i papež. Zajímavé byly všechny přednášky historiků, kteří pátrali v různých archívech ve Vatikánu, v Německu, v Rakousku a v českých zemích. A bylo konstatováno, že toto téma je velmi významné nejenom pro minulost, ale vyjasňuje nám mnohé věci i pro dnešek, protože je dobré znát vlastní kořeny. Celá konference byla zakončena dnes mší svatou v bazilice sv. Petra u oltáře sv. Václava, které předsedal kard. Coppa.?

Říká současný rektor Papežské koleje Nepomucenum, mons. Jan Mráz o dnes skončené konferenci k výročím Papežské koleje Nepomucenum.

Výstupem z tohoto sympozia bude sborník textů, který by měl jak českému, tak mezinárodnímu publiku vlastně poprvé představit existenci této významné české instituce v zahraničí, která v délce svého trvání představuje jednu z nejdéle působících českých ?přítomností? v zahraničí.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.4.19 90 let Papežské koleje Nepomucenum
21.5.16 Životopis Matky Vojtěchy Hasmandové v italštině
14.5.16 Papežská kolej Nepomucenum poskytuje zázemí České škole
7.11.09 Význam meziválečného působení Nepomucena
5.11.09 125. výročí vzniku české koleje v ŘíměHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti