Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.1.2010 

Mezi oběťmi zemětřesení také arcibiskup Port-au-Princ

Haiti. Haiti zažívá po včerejším zemětřesení stále dramatické okamžiky. Místní autority odhadují, že počet mrtvých se může vyšplhat na půl milionu. Hlavní město Port au Prince je prakticky celé zničené. Pomoc postiženým a raněným zásadně komplikuje také to, že ničivé zemětřesení neušetřilo ani nemocnice. Humanitární pomoc míří na Haiti z celého světa.

Papežská rada Cor Unum apeluje na štědrou a konkrétní pomoc postižené zemi. Cor unum je v kontaktu s Catholic Relief Services, mezinárodní humanitární organizací biskupů USA, která se v této fázi podílí na koordinaci záchraných prací. Její 300 členů s předchozí zkučeností na Haity je již na místě. V činosti je také Caritas Internationalis vedená honduraským kardinálem Oscarem Rodriguezem Maradiagou. Záchrané práce jsou ale velmi obtížné. Otřesy v oblasti stále pokračují a hrozí zřícení dosud stojích budov.

Zničena byla také ministerstva, prezidentský palác i soukromý dům prezidenta země :

?Jsme v dramatické situaci, že je potřeba ji vidět, aby se tomu vůbec dalo uvěřit. Zničené domy, nemocnice, školy. Lidé na ulicích. Nemůžeme je umístit do nemocnice. Nyní musíme vyčistit ulice, aby se mohlo pracovat. Potřebujeme lékaře a léky. Hrozí tu vznik epidemií. Ale všichni dělají, co je v jejich silách, aby pomohli. Chci poděkovat všem zemím, které nám už začali pomáhat.?

Říká prezident Haity, René Preval.

Tito Ippolito, jeden z dobrovolníků působících na Haity, říká:

?Máme zprávy o situaci, která je zcela mimo kontrolu, a v níž jediná věc, kterou lze dělat, je čekat na příjezd záchranářských oddílů z blízkých zemí. Haiti není absolutně připraveno na to, aby čelilo tak nouzové situaci, proto se pokračuje v odstraňování trosek a hledání možných přeživších holýma rukama.?

Ze čtyř nemocnic, které v městě byly, zůstala stát jen jedna. A její kapacita je už dávno přesažena, takže zraněné musí odmítat. Začalo hledání vhodných míst k vybudování polních nemocnic a stanů, kam bude možné zavést elektřinu a vodu. To je obtížné, protože v nejchudší zemi západní polokoule byla infrastruktura ve velmi špatném stavu už před katastrofou. Pomoc připravuje také nunciatura v sousední Dominikánské republice. Rychle reaguje také všech 22 biskupských konferencí Latinské ameriky, v první linii z národními Charitami.

S Haiti udržuje trvalý kontakt také Charita České republiky a to prostřednictvím misionáře, P. Romana Musila OMI, který ve spolupráci s dalšími obláty i spolupracovníky Arcidiecézní charity Olomouc pomáhá obyvatelům regionu mimo hlavní město. Otec Musil včera emailem potvrdil situaci v oblasti Port-de-Paix, kde stále prší a malé záchvěvy zemětřesení se neustále vracejí: ?Všichni jsme tady velice zdrceni a nejvíce nás trápí naše bezmoc. Modlíme se tedy pokud to jde a o to samé prosíme i vás,? napsal.
Charita ČR uvolnila na okamžitou pomoc 500 000 Kč a o další prostředky žádá veřejnost. Číslo konta Charity ČR je 35-1868350237/0100 u Komerční banky, VS 99999. Do sbírky je možné přispět také odesláním DMS_HAITI na číslo 87 777 (jedna DMS stojí 30 Kč, na pomoc Haiti tak přispějete 27 Kč).

Pod troskami arcibiskupství v Port-au-Prince bylo nalezeno mrtvé tělo mons. Serge Miota, arcibiskupa haitského hlavního města. Zprávy o generálním vikáři mons. Benoitovi chybí. Agentuře Misna to potvrdil farář katedrály, který zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovi škály s epicentrem 15 km od haitského hlavního města přežil, a také tamní apoštolský nuncius mons. Bernardito Auza. Podle posledních informací zemřelo také na sto kněží a seminaristů. 64 letý mions. Miot stál ve vedení arcidiecéze od roku 2008.

Haiti s osmi miliony obyvatel je nejchudší zemí západní polokoule. Spolu s Dominikánskou republikou leží na ostrově Hispaniola v Karibském moři. 80% obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Zahraniční pomoc tvoří 25% HDP. Zemi často sužují také uragány a záplavy. Hlavní město země Port-au-Prince, které je zemětřesením nejvíc postižené, mělo v roce 2006 dva miliony obyvatel.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.1.20 Hrdě prohlašuji, že rekonstrukce Haiti je dílem církve, říká tamní misionářka
15.3.19 Jedině církev upozorňuje na kritický stav na Haiti
10.1.15 Papež František: Humanitární a pastorační činnost se vzájemně doplňují
27.4.13 V Port-au-Prince zavražděn misionář marianista
12.1.13 Italská Charita věnovala během tří let 17 milionu euro na obnovu HaitiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti