VaticanNews.va

   20. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8183
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7761
Poslechem i četbou.4841


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Ať si moje děti nezvyknou…

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.1.2010 

Benedikt XVI. o sv. Tomáši Akvinském

Vatikán. Svatý otec dnes přijal členy všech sedmi Papežských akademií, které tento týden pořádaly své společné veřejné zasedání. Jsou to Akademie sv.Tomáše Akvinského, Teologická akademie, Akademie Neposkvrněné (P.Marie), Mariánská akademie, Akademie umění a literatury, Archeologická akademie a Akademie kultu mučedníků. V Klementinském sále apoštolského paláce je představil mons. Gianfranco Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu, pod níž tyto instituce spadají. 350 členů těchto papežských akademií diskutovalo o ?Teologické formaci kněží?. Papež ve své promluvě připomněl, že úkolem jednotlivých akademií je přispět svým bádáním k tomu, aby poskytovaly církvi a zejména Sv.stolci příležitosti a vyjadřovací prostředky pro dialog se soudobými kulturami a pro účinné odpovědi na otázky, které se vynořují v různých oblastech lidského vědění a zkušenosti.

?Dnešní kultura je silně poplatná jednak dominující vizi relativismu a subjektivismu, jednak často povrchním, ba dokonce banálním metodám a přístupům, což poškozuje seriózní bádání a reflexi a v důsledku toho také dialog a osobní konfrontaci a komunikaci. Ukazuje se tedy, že je naléhavě a nezbytně třeba znovu vytvářet životní podmínky pro studium a bádání, aby se o různých problematikách mohl vést rozumný dialog a účinná konfrontace v perspektivě společného růstu a formace, které podporují člověka v jeho celistvosti a úplnosti.?

Nedostatek ideových a mravních opěrných bodů poškozuje zejména občanské soužití a formaci mladých generací - pokračoval papež ? a musí se na něj odpovědět ideovou i praktickou nabídkou hodnot a pravdy, silných důvodů života a naděje, které mohou a mají zajímat všechny, zejména mládež. Toto nasazení je obzvláště nutné v oblasti formace kandidátů kněžského svěcení.
Benedikt XVI. dále s odkazem na jednu z Papežských akademií, která nese jméno svatého Tomáše Akvinského, připomněl tuto postavu jako ?stále aktuální vzor, inspirující dialog s různými kulturami?:

?Tomáš Akvinský totiž dokázal ustavit plodnou konfrontaci jak s arabským, tak s židovským myšlením své doby, důkladně si osvojil odkaz řecké filosofické tradice a vytvořil mimořádnou teologickou syntézu, v níž jsou rozum a víra v plné harmonii. Již ve svých současnících zanechal hluboký a nesmazatelný dojem právě pro mimořádnou jemnost a přesnost své inteligence, velikost a originalitu svého génia a v neposlední řadě také zářivou svatostí svého života. Jeho první životopisec, Guglielmo da Tocco, podtrhuje mimořádnou a pronikavou pedagogickou originalitu svatého Tomáše těmito slovy: ?Bratr Tomáš? ? píše ? ?ve svých lekcích zaváděl nová témata, řešil otázky novějším a jasnějším způsobem pomocí nových argumentů. V důsledku toho ti, kteří naslouchali výuce jeho nových tezí, o nichž pojednával novou metodou, nemohli mít pochyby o tom, že jej Bůh osvítil novým světlem, neboť jak by bylo možno učit nebo sepisovat nová mínění bez nové inspirace od Boha?? (Vita Sancti Thomae Aqiunatis, in Fontes Vitae S. Thomae notis historici set criticis illustrati, ed. D.Prümmer M.-H. Laureát, Tolosa, s.d.,fasc. 2, str.81).
Myšlení a svědectví svatého Tomáše Akvinského nás vedou k tomu, abychom s velkou pozorností studovali naléhavé problémy a nabídli adekvátní a kreativní odpovědi. S důvěrou v možnosti ?lidského rozumu? a v naprosté věrnosti k neměnnému
depositum fidei, je třeba ? podobně jako to činil Doctor communis ? stále čerpat z bohatství tradice v nepřetržitém hledání ?pravdy věcí?.?

Proto je nezbytné, řekl v závěru Benedikt XVI., aby Papežské akademie byly více než kdy jindy živými a živoucími institucemi, schopnými bystře vnímat jak otázky společnosti a kultury, tak potřeby a očekávání církve, aby tak všemi silami a prostředky nabízely adekvátní a platný přínos křesťanskému humanismu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.10.20 Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají
15.10.20 Papež přijal rodiče zavražděného kněze
14.10.20 Papež: V Žaltáři se bolest stává vztahem
13.10.20 Papamobil na vodíkový pohon
10.10.20 Papež: Dante nám pomáhá uvědomit si svůj úděl exulantůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

Papež přijal rodiče zavražděného kněze

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh je středem a smyslem života

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása