Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.2.2010 

Poselství Benedikta XVI. k postní době 2010

Vatikán. Ve Vatikánu bylo dnes zveřejněno poselství Svatého otce Benedikta XVI. k postní době. Má název "Bůh dává spravedlnost na základě víry v Ježíše Krista" a odkazuje na text 3. kapitoly listu svatého apoštola Pavla Římanům.

Text listu je rozdělen do čtyř částí. V první se papež věnuje významu slova "spravedlnost", které v běžném užívání znamená "dát každému, co mu náleží?. Upozorňuje však na to, že tato definice neříká, co znamená ono ?co mu náleží?. ?To, co je pro člověka zásadní, nelze zajistit právně. Aby každý mohl žít život v plnosti, potřebuje něco hlubšího, více osobního, co lze získat pouze jako dar.? A tím je podle Svatého otce život z ?lásky, kterou mu může dát jen sám Bůh?. Sám Ježíš pečoval o nemocné a sytil zástupy, přesto však distributivní spravedlnost nedává člověku všechno, co mu náleží. Více než chléb totiž člověk potřebuje Boha, vysvětluje poselství a pak hledá odpověď na otázku: Odkud pochází nespravedlnost?

Mnoho moderních ideologií vychází z farizejského předpokladu: nespravedlnost přichází zvnějšku, a proto stačí odstranit vnější příčiny. ?Tento způsob myšlení, jak nás upozorňuje Ježíš, je naivní a krátkozraký. Nespravedlnost, důsledek zla, nemá výlučně vnější příčiny. Její původ je v lidském srdci, kde člověk nalézá základ tajemné účasti na zlu.?

Ve třetí části se poselství věnuje objasnění termínů Spravedlnost a hebrejského sedāqāh. Sedāqāh na jedné straně znamená úplné přijetí vůle Boha Izraele a na druhé straně spravedlnost vůči bližnímu. Tyto dva významy jsou mezi sebou propojeny, protože dát chudému, znamená pro Izraelitu jen oplatit to, co pro něj udělal Bůh, který má soucit s bídou svého lidu. Pro konání spravedlnosti je nezbytné opustit sen o soběstačnosti, o onom hlubokém soustředění na sebe, které plodí nespravedlnost; je třeba osvobodit srdce, čehož litera Zákona není sama schopna.

Čtvrtá a nejdelší část poselství k postní době pak odpovídá na otázku, zda existuje nějaká naděje na spravedlnost? Na lidskou touhu po spravedlnosti plně odpovídá hlásání radostné zvěsti, jak to zdůrazňuje sv. Pavel v Listu Římanům: "V nynější době se stalo zřejmým, že Bůh dává spravedlnost nezávisle na Zákonu? na základě víry v Ježíše Krista, a to všem, kdo věří. Rozdílu není.? Kristova spravedlnost pochází z toho, že člověk není od tíže svých vin osvobozen osobními oběťmi, nýbrž láskyplným gestem Boha, který jde až tak daleko, že zakusí "prokletí" vyhrazené člověku, aby mu dal "požehnání" vyhrazené Bohu (srov. Gal 3,13-14). Boží spravedlnost se tím, že spravedlivý umírá za viníka, projevuje jako hluboce odlišná od lidské. ?Tváří v tvář spravedlnosti kříže se člověk může bouřit, protože představuje lidskou nesoběstačnost, jeho závislost na někom jiném, aby mohl být plně sám sebou.? Obrátit se ke Kristu, znamená, že se člověk musí zříci iluze soběstačnosti. Toto osvobození se a sebedarování se pak zvláštním způsobem uskutečňuje ve svátostech smíření a eucharistie. ?Na základě této zkušenosti je křesťan vybízen, aby se zapojil do utváření spravedlivých společností, kde všichni dostávají to, co je nezbytné k životu podle lidské důstojnosti, a kde je spravedlnost oživována láskou,? vyzývá poselství Benedikta XVI. k postní době, které bylo zveřejněno ve Vatikánu dnes dopoledne. Na tiskové konferenci papežovo poselství představili kardinál Paul Josef Cordes, předseda Papežské rady Cor Unum, emeritní předseda Evropského parlamentu prof. Hans-Gert Pöttering a sekretář rady Mons. Giampietro Dal Toso.

PLNÉ ZNĚNÍ POSELSTVÍ Benedikta XVI. je ZDE

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.2.19 Papež: Svou konverzí spolupracujeme na vykoupení celého tvorstva
6.2.18 Papež: Falešní proroci využívají lidských emocí k zotročení člověka
7.2.17 Poselství papeže Františka k postní době
26.1.16 Zveřejněno papežské poselství k postní době
27.1.15 Bylo zveřejněno papežovo poselství k postní doběHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti