Londýn.
Měsíc a půl před chystanou apoštolskou cestou Benedikta XVI. do Spojeného království Velké Británie a severního Irska, která se začne 16. září, postupně narůstá zájem v britské katolické komunitě a celé společnosti. Potvrzuje to lord
Christopher Patten, pověřenec britského premiéra pro přípravu papežské návštěvy ve Spojeném království, který poskytl rozhovor Vatikánskému rozhlasu:
?Domnívám se, že zájem o návštěvu roste a ještě se zvýší, až se lidé vrátí z letní dovolené. Média poskytnou souvislé zpravodajství o návštěvě, která je vůbec první státní návštěvou papeže ve Spojeném království! Ne sice úplně první, protože Jan Pavel II. podnikl v roce 1982 pastorační návštěvu. Zájem o návštěvu Benedikta XVI. je veliký a myslím, že i samotná forma návštěvy, která obsahuje momenty státní i pastorační nemůže nevést k rostoucímu nadšení. Myslím, že všechno půjde podle očekávání.?
Jaké plody papežské návštěvy očekáváte?
?Doufám, že povzbudí kvetoucí církevní společenství a že přiměje také ty, kteří se domnívají, že Boha nepotřebují, aby si tuto otázku položili.?
Motto papežské návštěvy ? ?Od srdce k srdci? ? je převzato od kardinála Newmana, kterého bude Benedikt XVI. beatifikovat 19. září. Jaký význam má dnes tato historická postava v britské společnosti?
?Kardinál Newman je jednou z velkých postav Velké Británie 19. století. Nejenom pro svou roli na ekumenickém a pastoračním poli. Byl mnoho let také úspěšným farářem v Birminghamu. A nejenom na poli intelektuálním, ale také svým přínosem k civilizovanosti společnosti. Jsem prezidentem Oxfordské univerzity, kde kardinál Newman nejprve studoval a pak vyučoval v našich dvou institutech ještě před tím nežli se v Oxfordu stal anglikánským knězem. Kardinál Newman napsal vůbec nejlepší pojednání o liberálních hodnotách vzdělávání a univerzitní formaci. Je velmi důležité si to připomenout právě nyní, kdy lidé soustředí svou pozornost na pouze utilitární aspekty univerzitního vzdělání, zatímco kardinál Newman psal o dopadu vzdělávání na individuální osobnost. Psal o dopadu, kterým formace a možnost růstu osobnosti umožňuje plný rozvoj jejího potenciálu a tím i společnosti v jejím celku. Kardinál Newman byl velký muž a myslím, že jeho beatifikací a připomenutím památky tohoto velkého Angličana, velkého Evropana a velkého křesťana chce Benedikt XVI. zdůraznit velmi důležitou složku anglických a britských dějin.?
Jaké jsou dnes vztahy mezi církví a státem po napětí mezi labouristickou vládou a katolickou církví při schválení antidiskriminačního zákona, podle něhož jsou katolické ústavy povinny svěřovat děti do adopce homosexuálním párům, a po nedávné volbě nového premiéra?
?Nemyslím, že britská vláda a katolická církev mají na všechno stejný názor. Ani já nesouhlasím stoprocentně s linií britské vlády, ale doufám, že bude možné soustředit se na nejdůležitější argumenty jako globální spravedlnost, vzdělání, témata udržitelné ekologie, citelné odzbrojení, role náboženských institucí jako je katolická církev při prosazování sociální solidarity a přesnější smysl společenství. To jsou hlavní body, v nichž existuje shoda a nedomnívám se, že by eventuální neshody o tom či onom zákonodárném aspektu měly ovládnout program návštěvy. Proto - znovu opakuji - církev a konzervativně-liberální vláda ve Velké Británii nemohou jednat v trvalé shodě, ale společně se snaží na obou frontách dávat tomuto světu civilizovanější formu.?
Říká lord Patten, pověřenec britského premiéra pro přípravu návštěvy Benedikta XVI. ve Spojeném království, která se uskuteční ve dnech 16. ? 19. září.
(mig)