Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 6. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

25.10.2010 

Byla to synoda realistická

říká kustod Svaté země, O. Pierbattista Pizzaballa

Česká sekce RV

Včera bylo slavnostně zakončeno zvláštní zasedání biskupské synody pro Blízký východ. Hodnocení této významné církevní události podal v rozhovoru pro vatikánský rozhlas františkánský kustod Svaté země O. Pierbattista Pizzaballa:

?Bilance je pozitivní. Už dříve jsem řekl, že zasedání nepřinese nějaké operativní závěry. Přineslo však krásnou a silnou zkušeností církve, protože dalo možnost vidět všechny církevní komponenty Blízkého východu shromážděné tady v Římě spolu s Petrem, vyměňovat si názory, myšlenky a zvláště zkušenosti, které obohatily všechny. Patrně nebyly vyřešeny všechny problémy, ale dostaly jsme transparentnější vize a také perspektivy.?

Františkáni jsou strážci míst spojených s působením Ježíše ve Svaté zemi a tato pozice jim umožňuje být tak trochu senzorem kvality společenství mezi křesťany. Co je třeba ještě učinit v tomto směru a čím mohla přispět synoda?

?Určitě je třeba ještě učinit mnohé. Došlo sice k velkému pokroku, protože mezi mnohými pravoslavnými církvemi došlo ke sblížení. Zůstává však faktem, že podezření, předsudky a obavy jsou ještě příliš hmatatelné a viditelné. Na posvátných místech ve Svaté zemi je to dosti patrné. Synoda poukázala na mnohé problémy a vznesla přesné a cílené požadavky na sesterské pravoslavné církve. Byli bychom rádi, kdyby to byl začátek nového způsobu jasnějších a přímějších kontaktů.?

Myslíte, že synoda posílila také dimenzi svědectví?

?Ano, což konkrétně znamená osvojení si křesťanského způsobu života v naší realitě, která je realitou menšiny vzhledem k většině muslimské a v Izraeli židovské. Jak žít toto svědectví? Především větším společenstvím mezi katolickými církvemi a ve větší harmonii s pravoslavnými církvemi a zejména schopností zapojit se do veřejného života dané země způsobem pozitivním a konstruktivním.?

Středem pozornosti synodálních otců v těchto dnech byla také nezbytnost posílit dialog s ostatními dvěma monoteistickými náboženstvími. Jaký je tady přínos synody?

?Tato synoda mnoho diskutovala zejména o vztahu k islámu; a ze zřejmých důvodů trochu méně o vztahu k judaismu. V některých zemích je tato zkušenost dramatická, zatímco v jiných je spíše pozitivní a obě tyto situace na této synodě vyšly najevo. Všem je však společné jedno ? a to je velmi zásadní ? požadavek úplného občanství a plných práv, touha spolupracovat a společně vytvářet budoucnost, plány a vize společnosti Blízkého východu. Myslím, že tato synoda bude připomínána jako velmi zřetelný, silný a přímočarý moment. Neobjevily se žádné nekritické postoje a nevyskytovala se ani snaha kritizovat jenom proto, aby se kritizovalo. Byla to synoda velmi realistická. Myslím, že přispěje k tomu, aby se dialog stal konkrétnějším.?

I přesto, že synoda má pastorační povahu, hovořilo se nevyhnutelně také o izraelsko-palestinském konfliktu a o tom, jak se odráží na životě křesťanů ve Svaté zemi. Čím mohou přispět křesťané při jeho řešení?

?Křesťané nemohou přispět operativně, konkrétně a hmatatelně, dnes a bezprostředně. Křesťané se mohou prostřednictvím mezinárodních vazeb snažit obracet pozornost mezinárodního společenství k tomuto problému, který je reálný. Mohou svým životem dosvědčovat schopnost nevzdávat se naděje a hledět kupředu pozitivně.?

Říká O. Pierbattista Pizzaballa, kustod Svaté země, na okraj v neděli skončeného zasedání biskupské synody pro Blízký východ.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.10 Máme právo i povinnost hlásat křesťanskou víru
24.10.10 Intenzivnější společenství katolické církve usnadňuje ekumenický dialog
23.10.10 Libanonský biskup na synodě o těžkostech dialogu s muslimy
23.10.10 Zasedání biskupské synody pro Blízký východ se skončilo
23.10.10 Benedikt XVI. na zakončení synody: Pravda neuzavírá, ale otevíráHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 23
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti