Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

18.1.2011 

Ekumenismus bolestný či vítězný?

Milan Glaser

Věroučné rozdíly mezi křesťany nebývají vnímány nevěřícími lidmi tak dramaticky, jak je občas slýchat z církevních kruhů, především těch katolických. Pokud vůbec nekřesťané, zvláště evropské provenience, tyto rozdíly vnímají, pak zpravidla nikoli jako nějaké pohoršení. V dnešním kulturním kontextu mají totiž tyto rozdíly ráz spíše jakési interesantní plurality nebo podivínského furiantství, ale v každém případě jsou posuzovány velice shovívavě, jsou-li vůbec zaznamenány. Zcela jinak je vnímají pouze křesťané sami. Toto zjištění je velmi důležité.

Katolická církev vzala na Druhém vatikánském koncilu existenci těchto rozdílů na vědomí jakožto bolestnou skutečnost. A to je vlastní a jediné novum církevního postoje k tomuto v dějinách ustavičně přítomnému faktu, totiž zjištění, že věřící křesťan vnímá tuto skutečnost bolestně a nikoli vítězně. Každé lásce je bolest přirozeně vlastní. A křesťan, jenž věří v Boha, který je láska, by tuto konstantu neměl přehlížet. Je přece součástí křesťanské víry již od počátků církve. Utěšující tvrzení, že existuje mnohem více toho, co křesťany spojuje, než toho, co rozděluje, pomalu a jistě ztrácí na povzbudivosti a jeho opakování už nudí. Ať už se totiž křesťan podívá na jakýkoli obsah své víry, vidí, že to, co spojuje, zároveň také rozděluje.

Pojem ekuména, který koncilem nabyl zcela jiného významu než doposud měl v dějinách křesťanství, působí na některé jako červená muleta na býka, stále připraveného se rozzuřit, anebo je většinou vnímán jako specifický typ formalismu, který se nosí, ale na kterém tak mnoho nezáleží.

Není divu, že katolický vynález ekumenismu bývá zvnějšku nazírán s nedůvěrou anebo chápán špatně, tedy jako sklouznutí do politického divadla. Mnohými ekumenismus nepochybně byl a dosud je praktikován jako hledání politického, verbálního kompromisu. To však existovalo v dějinách církve vždycky a není třeba se nad tím pohoršovat právě nyní.

Koncilní ekumenismus však není ideologie, i když koncovka dotyčného pojmu svádí k takovému chápání. Jeho obsah je mnohem jednodušší, ale také mnohem hlubší nežli se může zdát. Stačí vzít do úvahy řádné a všeobecné církevní magisterium, které - mnohdy velice komplikovaně a vznešeně - aplikuje ty nejobyčejnější a nejkonkrétnější zásady pokojného mezilidského soužití do vztahů mezi křesťany ? v myšlení, slovech a skutcích.

Jde o rozvoj přátelských kontaktů mezi jednotlivými osobami tak, jak se nabízejí v přirozeném kontextu všedního života ve všech společenských úrovních a situacích. Není to výzva adresovaná křesťanům k subjektivistickému přehodnocení obsahu vlastní víry, nýbrž k plnému životu křesťanské víry, pro kterou ? jak praví sv. Ignác Antiochijský - byl ukřižován Kristus. Jde také o proces jakéhosi vyhlížení Posledního soudu, který definitivně srovná rozdíly mezi křesťany, při kterém budou vyjeveny skryté úmysly srdcí a každý bude odměněn podle toho, jak přijímal nebo odmítal milost (srov. KKC 682).

Rozdíly mezi křesťany mají tedy tajemně pozitivní význam. Jsou příležitostmi, které Boží prozřetelnost dopouští, aby se vyzkoušela pravost činorodé víry křesťanů, katolíků v první řadě. V tomto smyslu se křesťan má modlit za jednotu nejen křesťanů, ale všech lidí, s posvátnou bázní. Nikoli za jednotu vyrobitelnou lidskými prostředky pomocí společné recitace a působivé kolektivní choreografie, nýbrž za spásu duše všech lidí.

Vnímat realitu výkupné bolesti Kristovy a nabízet Bohu tuto bolest, je modlitba za jednotu křesťanů.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti