Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

25.3.2004 

Komu slouží média?

Diktatura povrchnosti aneb kam se poděla kultura žurnalistiky

Johana Bronková

Včera večer jsem odcházela z redakce s divně nepříjemným pocitem. Zdánlivě k tomu nebyl důvod ? vysílání proběhlo v pořádku, všechny redakční práce byly skončeny. Pravá příčina mi ?došla? až když jsem už kráčela ulicí, které vévodí impozantní kulisa Svatopetrské baziliky: poslední co jsem četla byl monitoring médií. Nemějte obavy, nechystám se vysílat záznamy z deníku. Ale přeci jen: v konfrontaci s tak skvělým dílem evropské kultury, které v sobě nese napříč staletími tolik významu a smyslu, se neurčitý pocit stále více konkretizoval. Kam se poděla kultura žurnalistiky, nebo co je vlastně považováno za kulturu v téhle oblasti, která dnes formuje vědomí i svědomí naprosté většiny lidí?

Jan Pavel II. včera převzal jedno z nejprestižnějších ocenění, které se veřejným osobám a institucím v Evropě udělují. Naše noviny o tom naprosto mlčí ? včera a dnes znovu. Zajímá je např. Čilý obchod kolem Krista ? jak Hospodářské noviny glosují manažérské příživnictví kolem Gibsonova filmu ? ale dobrá, jsou to noviny Hospodářské, ať glosují. Pak se ale dočtete ? u příležitosti příchodu nového apoštolského nuncia do ČR ? že jeho předchůdci nedokázali domluvit podmínky smlouvy s Vatikánem a je vám zatajeno, že o podmínky ani tak nešlo, ty byly domluveny a schváleny. Kdo se nedomluvil, byl parlament, v němž navíc převažovaly hlasy strany, která smlouvu připravila.

Jak se vyrovnat s tím mlčením o podstatném a mluvením o podružném, ne-li přímo nepravdivém? Snad jde přeci o kulturnost a slovo kultura, pochází ? jak známo z latinského colo, colere, obdělávat půdu, opatrovat něco, něco pěstovat, ba dokonce uctívat. A nebo o to už nejde? Kdo něco pěstuje, očekává, že zaseté vyroste a přinese plody; kdo opatruje, tomu leží na srdci to, co opečovává, a kdo uctívá, obracíse, je vykloněn směrem k uctívanému, spíš se ho dotazuje, touží chápat, než zahrnuje svými nápady.

Co z toho a k čemu! Když nejde o nic, co by souviselo s prostou definicí kultivovanosti - musí napadnout snad každého, ve světlém okamžiku, kdy vykročí z bludných kruhů konzumismu, ve kterých se chtě nechtě točíme do jisté míry všichni.
Z tklivých úvah mě osvobodila částečná definice, kterou jsem si prozatím postavila: zřejmě jde o profánní obměnu onoho strašidla, kterému se říká, značně devalvovaným termínem ?duch doby?.

Snad bych nechala své úvahy na jindy, kdyby ředitel misijní agentury Misna nenapsal ve svém dnešním sloupku na stejné téma. ?Můžeme to ještě nazývat žurnalistikou?? ptá se P. Giulio Albanese v nadpisu svého článku. ?Před malou obrazovkou, při listování většinou časopisů nebo s uchem u rádia, jsme dennodenně svědky zničujícího zjednodušování zpráv, které degenerují až k jakési extrémní banalizaci. Je to umná operace, jejímž cílem je rozprášit obsah na rovině instinktivní emocionality nebo dokonce v hulvátské senzacechtivosti,? píše ředitel Misny. ?Všechno jako by se redukovalo na barevné žurnály prošpikované fotbalem, harlekýny, drby, péčí o pleť apod.?

Jak z povzdálí sleduji na internetu hlavní české deníky, nelze nedat za pravdu P. Albanesemu i v dalším: ?Když pak zásahem vyšší síly přijdou témata mezinárodního dosahu, postoje jsou dvojí: buď jsou naprosto ignorovány nebo v lepším případě redukovány na stereotypy à la Western, kde se od první chvíle ví, kdo jsou ti dobří a kdo špatní... Všechno se řídí logikou komerce, řízenou módou a trendy.? Pater Albanese podotýká, že nestačí horovat pro svobodu tisku, ani projevovat vášnivé nadšení pro novinářskou profesi. Víc než kdy dřív je třeba klást si etické otázky. ?Mýlí se ten, kdo vidí v edičních plánech jen volbu věcí provizorních, okamžitých nebo pomíjivých. Naopak, tento způsob komunikace má mít trvalé následky - chce totiž ochromit mozek lidí, aby odpovídali na diktát zájmových skupin," dodává Giulio Albanese.

To všechno jsme už možná slyšeli, podobná slova jsme přečetli. Tentokrát je ale píše člověk, který vede agenturu přinášející zprávy z míst, kde jde o životy tisíců ba statisíců lidí ? a potažmo nepochybně i o budoucnost Evropy; je totiž jen otázkou času, kdy strkání hlavy do písku definitivně přestane stačit.

Ředitel agentury Misna uzavírá: ?Faktem zůstává, že války na jihu světa jsou nadále zapomenuté a že víme málo nebo nic například o africké kinematografii. Informovat je povinností, být informováni ? právem. Ať chceme nebo ne, opakem obou, je diktatura.?

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti