VaticanNews.va

   18. 9. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4861
Poslechem z webových stránek.3111
Četbou textů na webových stránkách.4960
Poslechem i četbou.3048


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František: Velký žalobník si zasedl na biskupy, aby působil pohoršení

Křesťan smí obžalovávat jedině sám sebe

Svatý stolec brzy vydá stanovisko k současné situaci v církvi, oznámila Rada kardinálů


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

19.4.2011 

Propagace odlidštěné sexuality

Milan Glaser

Stížnost rodičů proti plánům ministerstva školství na sexuální výchovu neuspěla. Ne snad proto, že by Nejvyšší správní soud ČR podpořil rodiči kritizovanou příručku ministerstva školství, ale proto, že nemá pravomoc ve zmíněných ministerských plánech něco měnit. Nemají totiž povahu obecně závazných opatření. Celý spor o právo rodičů vychovávat vlastní děti je tak rozdroben do konkrétních vztahů mezi rodiči a ředitelstvími jednotlivých škol. Soud však připouští, že se konkrétními spory tohoto typu ještě bude muset zaobírat. V českých školách však zmíněný předmět zřejmě bude nepovinný. Znepokojivé otázky tím však, bohužel, nemizí.

Ve zprávách o včerejším výroku soudu média nelenila informovat veřejnost o tom, že rodiče, kteří podali stížnost, jsou římskokatolického vyznání. Jakoby to snad mělo vliv na jejich práva. Ne vždy však také zopakovala, že petici proti ministerskému záměru podepsalo v krátkém čase na 40 tisíc rodičů. Příručka pro učitele nazvaná „Sexuální výchova – vybraná témata“, která je přístupná na internetu, je však bezesporu pozoruhodným výtvorem. Prozrazuje, že její tvůrci zřejmě trpí nedostatkem obyčejné empatie i zdravého rozumu ve vztahu k dětem. Některé pasáže jsou takového rázu, že je lze stěží citovat do veřejného média a tím méně pak v dětském prostředí. Nasnadě je dokonce otázka, zda takto pojatá „výchova“, není jen jakýmsi druhem veřejného náboru obětí pedofilního jednání. Kurzy tohoto typu sexuální výchovy by totiž jistě našly mezi osobami postiženými touto úchylkou ochotné školitele, pokud ovšem za pár let vůbec ještě bude považována za úchylku. Obdobné příklady v této oblasti, bohužel, nechybějí. Tzv. genderová ideologie nepochybně dříve či později dodá bezchybně „vědecké“ argumenty.

I bez ohledu na tento dosud platný trestněprávní aspekt je však vhodnější hovořit spíše o příručce sexuální depravace dětí. Posedlost evropských institucí v tomto směru je znepokojivým faktem a Benedikt XVI. (Promluva k diplomatickému sboru, 10.1.2011) označil povinnou účast na takovýchto kurzech v některých evropských zemích za ohrožení náboženské svobody. Genderoví politruci tvářící se jakoby sexualitu objevili teprve oni, jsou totiž neoblomní nejenom u nás.

Osvětoví pracovníci nové ideologie jsou jejími prvními oběťmi a její laboratoří už nejsou příslušníci konkrétního národa, ani konkrétní společenské třídy jako tomu bylo v nacionálním socialismu a komunismu, nýbrž lidské mládě jako takové. Sociální technokracie dnes prostřednictvím mezinárodních institucí, financovaných takzvanými filantropy, působí na jiné a zcela nečekané rovině lidské existence. Cílem nenávistného ideologického afektu už není konkrétní národnost nebo sociální třída, nýbrž lidství jako takové a to v jeho nejkřehčím jádru. Jde o útok duchovní síly zneužívající konkrétních lidí způsobem ještě záludnějším než tomu bylo doposud.

V bývalém koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau lze přítomnost této nelidské síly a tristní účast jejích kolaborantů v lidských řadách stále ještě vnímat, třebaže v počátcích hitlerismu mohla žlutá hvězda na oděvech vyvoleného národa mnohým vnějším pozorovatelům připadat jen jako podivínský výstřelek puntičkářského státu, který však pro její nositele určitě nepředstavuje ohrožení na životě…

V záludných útocích proti životu rozumného stvoření hned u jeho početí a zejména proti jeho tajemné součinnosti se svým Stvořitelem – tedy proti lidské sexualitě - projevuje se duchovní afekt nenávisti namířené zároveň proti Bohu a proti člověku.

Tento duchovní proud není v dějinách neznámý. Gnostická nenávist k tělesnosti, jak je známa z antiky i ze středověkých heretických hnutí, se totiž docela dobře u svých vyznavačů pojila se sexuální nevázaností. Zatímco však v minulosti byla propaganda těchto falešných mudrců soustředěna na ideje, přičemž svoje praktiky na veřejnosti spíše skrývali, dnes je otevřeně propagována právě ona nestoudnost a bezuzdnost, zatímco její ideové pozadí je skryté anebo bývá tajeno. Nezřídka o něm nejspíš nemají tušení ani sami propagátoři.

Možná je to překvapivé, ale nerozumnost figuruje v seznamu hříchů (Mk 7,22). Je to druh pýchy a vymaňuje z něho pouze láska Boží, je-li vzata na milost.Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.9.18 K čemu je vlastně papež?
19.8.18 Pavel VI. o okupaci Československa 21. srpna 1968
15.8.18 O teologii manželství
12.8.18 Hřích překážkou pokroku?
5.8.18 O falešných muzeích a aggiornamentuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Ježíš měl obrovskou schopnost soucitu. Nebyl teoretikem

Apoštolská konstituce Epicopalis communio

Papež František obdržel relikvie Marie Kathariny Kasperové

Arcibiskup ekuadorského Portoviejo rezignoval a odchází do trapistického kláštera

Papež popřál židovským obcím k vysokým svátkům a svátku sklizně

Rekordní účast mladých Kubánců na Světových dnech mládeže

Holandský raport o zneužívání v církvi

Papež přijal na audienci prezidenta Albánie

Petrův nástupce píše mechitaristům: Nadále osvěcujte život arménského lidu

Papež k mladým Sicilanům: Lépe je být donem Quijotem než Sancho Panzou

Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené

Jak pečovat o meteority a k čemu je využít?

 Nově na webu
Svatý otec: Víra, zredukovaná na formu, je krátkozraká

Publicistika: K čemu je vlastně papež?

Publicistika: Křesťanství otevřelo oči novým horizontům

Rozhovory: Práce a tvořivý duch pro nový ekonomický řád

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv září 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího