Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.5.2011 

30 let od atentátu na Jana Pavla II. - nová konkrétní odhalení

Vatikán. Tři výstřely v den výročí začátku mariánských zjevení ve Fatimě rozřízly před třiceti lety radostný jásot lidí, kteří na náměstí svatého Petra zdravili jeho Nástupce, Kristova náměstka, dnes blahoslaveného Jana Pavla II. Pachatel atentátu Ali Agca byl na místě zatčen, později odsouzen. Zadavatel atentátu však nikdy nebyl identifikován, natož pak potrestán. Jednomu i druhému se ovšem dostalo odpuštění od jejich oběti, ale nevyjasněné historické pozadí je stále předmětem zájmu odborníků i veřejnosti.

Právě v těchto dnech u příležitosti kulatého výročí této smutné události vychází v Polsku kniha nazvaná „Papež měl zemřít. Vysvětlení Aliho Agcy“. 600 stránková kniha je souhrnem výpovědí tureckého atentátníka před italskými institucemi činnými v trestním řízení. Tato obsáhlá dokumentace je nyní v držení Polského institutu národní paměti, který knihu vydává spolu s polským katolickým týdeníkem Gość niedzielny.

Její autor, spolupracovník zmíněného institutu, Andrzej Grajewski říká: „Vykonavatel atentátu na papeže obdržel zadání přímo od důstojníka sovětských tajných služeb.“ Autor knihy ukazuje, že italský soud se vůbec nepokusil ověřit tuto výpověď tureckého teroristy, směřující do Sovětského svazu. Podle dokumentů, který měl autor k dispozici, byli atentátníci celkem čtyři. Kromě Agcy to byl ještě Omer Ay, Oral Celik z organizace Šedých vlků a také Sedat Sirri Kadem z bojůvky, která měla název Revoluční mládež.
Je to především sbírka pramenů – říká o knize její autor. Nemluvím v ní já, nýbrž Ali Agca. Tyto jeho výpovědi byly učiněny během vyšetřování, ale ve svém celku nebyly dosud nikdy publikovány. To je tedy první pokus. Jaký popis zločinu podává Agca? Myslím, že je to dost precizní, logický a konsekventní obraz příprav na atentát a ukazuje na tři okruhy jeho pachatelů. Nejužším okruhem jsou vykonavatelé, tedy zmínění Turci, částečně spojení s organizací Šedých vlků, ale také s tureckými komunisty, což se obvykle přechází mlčením. A byli to lidé, jak to jednoznačně potvrdily turecké soudy, kteří byli spojeni jak s bulharskými, tak sovětskými speciálními službami.
Druhým okruhem byly bulharské speciální služby, které se zabývaly zejména logistikou a samotným vykonáním atentátu na náměstí sv. Petra. Ty připravily pro Agcu velmi přesnou dokumentaci a společně s ním provedly dvě ohledání dějiště atentátu před jeho provedením.
A potom je tu třetí okruh, o kterém mluvíme nejméně, a tím je okruh inspirátorů. Není to žádný můj velký objev, že inspirátorem byla Moskva, protože o tom byla řeč již od samotného počátku. Určitou zásluhou této knihy je však to, že ukazujeme konkrétně, kdo, kde a kdy řekl Agcovi: dej se do toho. A tím je sovětský důstojník KGB, který má i jméno. Je jím major Vladimir Kužičkin, který pracoval pod krytím konzula v sovětské ambasádě v Teheránu. Kniha tedy za pomoci Agcových výpovědí, poprvé jasně ukazuje, že hlavní centrum, ze kterého vyšel rozkaz, bylo zkrátka v Moskvě.

– říká Andrzej Grajewski, autor knihy „Papež měl zemřít. Výpovědi Ali Agcy“, která vychází 17. května v Polsku.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.5.06 Náhody nebo znamení ?
13.5.06 25 let atentátu na Papeže
12.5.06 Místo atentátu připomíná pamětní deska
12.1.06 Ali Agca na svobodě
12.1.06 Tajemství střílející ruky - opakující se otazníky dějin?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti