Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.5.2011 

Benedikt XVI. na závěrečné pobožnosti mariánského měsíce

Vatikán. Mariánský měsíc květen zakončila dnes modlitba růžence ve Vatikánských zahradách. Světelné procesí se vydalo v osm hodin od kaple svatého Štěpána k lurdské kapli. Tam se pak konala bohoslužba slova, jíž předsedal kardinál Angelo Comastri, papežský vikář pro městský stát Vatikán. V devět hodin se ke shromáždění připojil Benedikt XVI. a pronesl závěrečnou promluvu:

Drazí bratři a sestry,
Jsem rád, že se s vámi mohu spojit v modlitbě u nohou Panny Marie, kterou rozjímáme dnes o svátku Navštívení. Děkuji panu kardinálovi Angelo Comastrimu, archipresbyterovi baziliky sv. Petra, a zdravím přítomné kardinály a biskupy, a vás všechny, kteří jste sem dnes večer přišli. Na závěr mariánského měsíce května chceme připojit své hlasy k tomu Mariinu v jejím chvalozpěvu Magnificat chceme spolu s ní velebit Pána za divy, které nadále koná v životě církve a každého z nás. Důvodem velké radosti pro nás všechny byl a zůstane zejména začátek tohoto mariánského měsíce, kdy se konala pamětihodná beatifikace Jana Pavla II. Jak velkým darem milosti pro celou církev byl život tohoto velkého papeže! Jeho svědectví nadále osvěcuje naše životy a je nám pobídkou, abychom se stali učedníky Páně a následovali Jej s odvahou víry, milovali Jej se stejným nadšením, s nímž Mu daroval on svůj vlastní život.

Rozjímáním o Navštívení Panny Marie jsme vedeni k zamyšlení právě nad odvahou víry. Alžběta přijímá ve svém domě Pannu, která „uvěřila“ andělovu zvěstování, odpověděla vírou, odvážně přijala Boží plán se svým životem a tak do sebe přijímá věčné Slovo Nejvyššího. Můj blahoslavený předchůdce zdůrazňuje v encyklice Redemptoris Mater, že Maria pronesla svoje „fiat“ silou víry, „zasvětila se cele jako služebnice Páně osobě a dílu svého syna“ (č.13). Proto říká Alžběta, když ji zdraví: „Blahoslavená, která jsi uvěřila, že se splní to, co ti bylo řečeno od Pána“ (Lk 1,45). Maria opravdu uvěřila, že „u Boha není nic nemožného“ (Lk, 1,37) a silou této důvěry se nechala vést Duchem svatým v každodenní poslušnosti jeho plánu. Jak nezatoužit po stejně důvěřivé odevzdanosti v našem životě? Jak bychom mohli klást překážky onomu blahoslavenství, které se rodí z tak niterného a hlubokého souznění s Ježíšem? Obracíme se proto dnes k „milostiplné“ s prosbou, aby od Boží prozřetelnosti také nám vyprosila, že budeme s to pronášet denně svoje „ano“ k Božímu plánu se stejně pokornou a ryzí vírou, s níž je pronášela Ona. Přijetím Božího Slova se Mu svěřila bez výhrad a vede nás ke stále více velkorysé a nepodmíněné odpovědi na Jeho plány, i kdybychom podle nich měli být povoláni obejmout kříž.

V této velikonoční době, kdy prosíme Zmrtvýchvstalého o dar jeho Ducha, svěřujeme mateřské přímluvě Madony církev a celý svět. Nejsvětější Panna, která ve večeřadle spolu s apoštoly vyprošovala Utěšitele, kéž vymůže každému pokřtěnému milost života osvíceného tajemstvím ukřižovaného a vzkříšeného Boha, dar umět vždy do svého života přijímat vládu Toho, který svým vzkříšením potřel smrt. Drazí přátelé, každému z vás, vašim drahým a zejména trpícím ze srdce uděluji apoštolské požehnání.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Biskupové Kanady a USA obnoví mariánské zasvěcení svých zemí
3.5.18 Dobrá zpráva na začátku mariánského měsíce
2.6.14 Papež zakončil mariánský měsíc pobožností ve Vatikánských zahradách
4.5.13 Maria nás osvobozuje k přijímání definitivních rozhodnutí
31.5.12 Benedikt XVI.: Víra vybízí hledět za zdáníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti