Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

28.6.2011 

Univerzita je místem naděje...

říká O. Josef Stuchlý o vysokoškolské pastoraci

Česká sekce RV

Římský vikariát v těchto dnech uspořádal již osmý ročník sympozia vysokoškolských pedagogů. Za Českou republiku se ho zúčastnili Otec Josef Stuchlý, národní koordinátor pro pastoraci vysokoškoláků, a slečna Lenka Češková, nastupující předsedkyně Vysokoškolského katolického hnutí Brno. Mohli byste pro naše posluchače nastínit, čemu se konference věnovala, jak vůbec tato sympozia vznikla.

JS : Sympozium bylo již osmé setkání vysokoškolských pracovníků z celého světa. Setkávání začínalo hlavně v Evropě a je reakcí na sekularizaci Evropy. Církev zvažuje, jakým způsobem se chovat. Poprvé se sympozium uskutečnilo v roce 2000, kdy bývalý papež Jan Pavel II. vyhlásil myšlenku nového humanismu pro Evropu. To, co můžeme nabídnout jako křesťané, je přijímat člověka komplexně, to znamená nevylučovat z něho náboženský rozměr, což se dnes na univerzitách děje.

LČ: Od roku 2009 začalo také setkávání vysokoškolských studentů v Římě. Tohoto setkání jsem se zúčastnila ještě se skupinkou jedenácti vysokoškoláků z celé České republiky a bylo to setkání pouze evropské na rozdíl od tohoto setkávání učitelů,které je teď již celosvětové. Tehdy pro nás bylo přínosem poznat realitu studentů i v ostatních zemích, jako v Albánii, Rusku a podobně.

Na co byl letošní ročník zaměřen a kolik se vás tam sešlo?

JS: Letošní rok byl zajímavý tím, že tam byli skutečně profesoři z celého světa- rektor Palestinské univerzity, zástupci z Mexika, Ugandy; a všichni tito lidé se zabývali myšlenkou, jakým způsobem má univerzita fungovat - jestli univerzita je místem, kde se předávají informace, nebo místem, kde se formuje člověk; místem, kde se pouze vyučuje, či kde se předkládají ty nejlepší myšlenky, které do té doby byly stvořeny, a o nich se diskutuje. Celé setkání bylo rozděleno do čtyř pilířů – krása, dobro, spravedlnost, pravda. Ten křesťanský vhled byl dán vůbec možností setkání všech těchto lidí a možností uvažovat o tak základních věcech - co to je univerzita apod.. Dále bylo poukázáno na skutečnost, že chybí formace. Katolické školství zdůrazňuje, že musíme na člověka pohlížet komplexně, nemůžeme pominout jeho náboženskost, rodinu, schopnosti. Člověk je bytost celostní – cokoliv opomineme, projeví se v důsledku tím, že není schopen vykonávat dobře svou profesi. Dalším tematem, které se na těchto konferencích již objevilo opakovaně, je fragmentace vědění. Dnes jsme úzce zaměřeni a specializováni, ale postrádáme širší kontexty, do kterých bychom své specifické vědění dokázali zařadit. Výsledkem je opět ochuzení. To, co můžeme nabídnout Evropě jako křesťané, je interdisciplinarita. Vždy je potřeba člověka pojímat v kontextu. Ukazuje se, že lidé, kteří jsou na pohraničí dvou různých oborů, přinášejí největší výsledky ve vědě.

Jak dlouho se věnujete pastoraci vysokoškoláků a jak byste zhodnotil uplynulých dvacet let naší svobodné společnosti?

JS:Po roce 1990 biskupové dbají o tuto oblast, protože ustanovili kaplany pro vysokoškoláky všude tam, kde společenství již existovala. Na začátku devadesátých let chtěli být studenti samostatní – projevilo se to tím, že si vytvořili nezávisle na biskupech občanská sdružení, dnes Vysokoškolské katolické hnutí, v Ostravě, Olomouci, Brně, Praze a dalších městech. Do pastorace vysokoškoláků jsem přišel před necelými sedmi lety, na podzim roku 2004. Bylo zajímavé pozorovat, že Diecézní centra mládeže ovlivnily mládež v tom smyslu, že najednou bylo pro vysokoškoláky důležité, co říká biskup, co říká Církev. Už nechtěli objevovat něco sami ve zmatku a revoltě, ale DCMka je zformovala. Je možné pozorovat, že tito mladí lidé jsou daleko konzervativnější a chtějí skutečné hodnoty. Nestačí jim povšechné informace, ale chtějí hluboké duchovní vedení, chtějí přednášky na úrovni, jsou daleko náročnější. Nicméně na tuto náročnost navazuje, že jsou ochotni pro věc víc dělat.

Za rozhovor poděkovala Jana Gruberová.


Zvukový záznam si můžete poslechnout zde.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.6.14 Kardinál Scola zastoupil papeže na Katolické univerzitě Nejsvětějšího Srdce
3.5.14 Papež František přijal pozvání na římskou kliniku Gemelli
28.4.12 Valné shromáždění Federace evropských katolických univerzit
28.6.11 Univerzita je místem naděje
27.10.09 Univerzita Santa Croce navázala spolupráci s univerzitou na Taiwanu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti