Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.8.2011 

Hrát pro papeže je velká pocta

Castelgandolfo. Dnes večer probíhá v papežském sídle v Castelgandolfu slavnostní koncert, který Svatému otci věnuje kardinál a hudební skladatel Domenico Bartolucci. Pod taktovkou dirigenta a skladatele Simona Baiocchiho, jenž často hostuje také v České republice a mimo jiné řídil rovněž Pražský komorní sbor, na něm vystoupují Filharmonický orchestr kraje Marche (FORM) a Rossiniho komorní sbor. V sólových partech se představí sopranistky Enrica Fabbriová a Lykke Ankholmová a barytonista Michele Govi.

Kard. Bartolucci je autorem všech čtyř skladeb, které dnešního večera zazní. Zahajovací moteto Benedictus pro soprán, sbor a tři hlasy bylo zkomponováno u příležitosti dnešního koncertu; má být poděkováním Bohu, který církvi daroval papeže Benedikta. Modlitba Ave Maria pro soprán a ženský sbor je součástí opery o architektovi Filipu Brunelleschim, jenž zasvětil řadu let svého života monumentální stavbě kupole florentského dómu. V druhém dějství opery tento geniální umělec opouští Florencii, neboť zahořkl kvůli antagonismu svého rivala, sochaře Lorenza Ghibertiho. Brunelleschiho služka Berta vzývá Pannu Marii, aby ona sama přinesla mistrovi útěchu. Rozsáhlejší poéma Baptisma pro soprán, baryton, ženský sbor a orchestr je první z řady skladeb, inspirované sedmi svátostmi. Je hudebním ztvárněním křestní liturgie, vrcholící v hymnickém velikonočním díkůvzdání. Poslední uvedená skladba Christus circumdedit pro soprán a sbor je součástí skladatelovy knihy motet, psaných pro chlapecký sbor Sixtinské kaple. Kardinálovi Bartoluccimu je 94 let, dlouhodobě řídil Sixtinský chrámový sbor při bazilice sv. Petra, kde založil jeho Schola puerorum, chlapecký sbor. Kromě bohaté kompoziční činnosti vyučoval v Itálii i zahraničí klasickou polyfonii (G. B. da Palestrina) a působil na Papežském institutu pro posvátnou hudbu a římské konzervatoři Santa Cecilia.

O dlouholeté spolupráci s kard. Bartoluccim i o programu dnešního večera hovořil s Vatikánským rozhlasem dirigent Simone Baiocchi.

Program vybral sám maestro Bartolucci. Již dlouho chtěl Svatému otci provést poému „Baptisma“. Toto dílo pro Bartolucciho mnoho znamená, neboť mu jej zadal Papežský institut pro posvátnou hudbu. Skladba byla poprvé provedena 2. května 1947 a nový hudební talent tak vstoupil do římského uměleckého světa. Ještě téhož roku se Bartolucci stal kapelníkem v chrámu Santa Maria Maggiore, rok poté byl povolán jako učitel sborové hudby a skladby na papežskou univerzitu a o pár let později se stal zastupujícím a později stálým sbormistrem sixtínského chrámového sboru. Tato kompozice měla být první ze řady, která měla zahrnovat všech sedm svátostí. Po liturgické reformě a opuštění latiny ale z tohoto projektu sešlo.

Každý zná papežovu hlubokou lásku k hudbě a jeho rozsáhlou hudební kulturu. Dnes večer tedy před vámi bude obzvláště pozorný a kritický posluchač. Přinese to zvýšené emoce a úsilí do vašeho provedení?

Určitě. Úsilí vkládáme do provedení pokaždé, protože umělec se musí vždy a všude snažit o maximum, avšak tyto okolnosti způsobí zvláštní pohnutí, které je slovy téměř nepopsatelné. To, co mne osobně zasahuje, je papežův laskavý pohled. Víme, že jako posluchač zachytí sebemenší odstín, a tudíž rozumí námaze hudebníka a jeho obnaženosti. Hrát před ním je velká pocta,

sdělil Vatikánskému rozhlasu dirigent dnešního koncertu pro Benedikta XVI., Simone Baiocchi.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.12.13 Papež František navštíví malé pacienty v římské dětské nemocnici
20.7.12 Německý violoncellista hraje pro papeže
1.9.11 Víra, kněžství a hudba
6.5.11 Benedikt XVI.: Základ své existence si sami udělit nemůžeme
4.12.09 Koncert k 20. výročí pádu Berlínské zdi v Sixtinské kapliHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti