Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

13.12.2011 

Cyrilometodějská smírná kaple v Jeruzalémě II.

Václava Benešová

Přípravy v ČSR

Vážení posluchači a poutníci, minule jsme otevřeli téma vzniku Cyrilometodějské smírné kaple v Jeruzalémě a již víme, jak probíhaly přípravné práce ve Svaté zemi. Dnes si povíme něco o tom, jak probíhala příprava v Československu.

Jakmile byly pořízeny plány na přestavbu zakoupeného domu, začalo se uvažovat o vnitřním zařízení nové kaple a kláštera. Ústřední myšlenkou bylo v cizině důstojně reprezentovat, proto byla snaha vyzdobit kapli i salonek kláštera sbírkou našeho umění.

Oltáře byly navrženy v Brně, ale kvůli dopravě byly vyrobeny v Jeruzalémě z betlémského mramoru. Byl navržen svatostánek, svícny, kadidelnice a kropenky na zeď. Dokonce se podařilo zajistit látku na roucha, která by věrně kopírovala látky nalezené v královské hrobce v Praze na Hradčanech. Slavnostní roucha, antipendia a gobelíny upravily sestry v Řepích. Bohoslužebné nádobí pořídila státní škola v Jablonci nad Nisou. Monstrance a ciborium byly dary českých a moravských učitelek. Monsignore Bartoš, duchovní otec kaple, hledal takovou výzdobu kaple, která by něčím spojovala celou republiku, proto byly pro salonek vyrobeny v hlíně modelované katedrály všech diecézí a pro kapli znaky arcibiskupů a biskupů. Za hlavním oltářem bylo sedmidílné okno, kam byl určen obraz Panny Marie sedmibolestné a dále obrazy našich světců – sv. Cyrila a Metoděje, Václava, Vojtěcha, Jana Nepomuckého, Jana Sarkandra, Ludmily a Zdislavy. Veškeré potřebně věci byly domlouvány ve sklářských školách v Novém Boru, Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Hradci Králové a Brně.

Zprávy o budování kaple se objevily nejen ve spolkovém časopise Poutník jeruzalémský, ale také ve vatikánském listě Osservatore Romano. Československou veřejnost o situaci informoval i československý rozhlas a dokonce československá tisková kancelář podala zprávu, která byla zveřejněna v českých i německých listech. Kaple budila zájem nejen doma, ale také v cizině. Zájem měli krajané z Ameriky, Nizozemí, Francie a Itálie. Dokonce monsignore Černý, tehdejší vicerektor Nepomucena v Římě vyprosil zvláštní požehnání od Svatého otce. Také se přihlásili Chorvaté, se kterými se naši poutníci setkali v Jeruzalémě v r. 1933. Měli svůj poutní palestinský výbor a ten rozhodl, aby Chorvaté věnovali naší kapli vedlejší oltář zasvěcený blahoslavenému Mikuláši Taveličovi. Dokonce Slovinci chtěli v kapli uctít sv. Cyrila a Metoděje. Nezměrnou pomocí při všech jednáních byl Josef Kadlec, náš tehdejší generální konzul v Jeruzalémě. Také československý episkopát ocenil snahu Palestinského spolku a na biskupských konferencích r. 1934 přijal chystanou kapli a klášter pod svou ochranu a přislíbil vyslat svého zástupce na svěcení kaple. Mezi příznivce celého díla patřil předseda biskupské konference arcibiskup Leopold Prečan, brněnský biskup Josef Kupka nebo ministr Československé republiky dr. Jan Šrámek.

Když se v r. 1935 konal v Praze první celostátní sjezd československých katolíků, byla jeho součástí výstava, na které byla prezentována přehlídka vnitřního vybavení kaple. Byl zde umístěn sádrový model kaple a kláštera s přilehlým pozemkem, dále oltář, antipendia, svatostánek, kříž, svícny a bohoslužebné nádobí, také ornát, pluviál a dalmatiky zhotovené podle vzorů látek z královské hrobky u sv. Víta. Další část výstavy tvořily umělecky zpracované hliněné desky se 14 hlavními chrámy diecézí republiky a fotografie obrazů křížové cesty.



Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti