Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.3.2012 

Krize manželství je krizí křesťanské sexuální etiky

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal další dvě skupiny biskupů ze Spojených států amerických, kteří postupně od listopadu loňského roku vykonávají u Svatého stolce kanonickou návštěvu ad limina. Poté, co se v předchozích promluvách Svatý otec soustředil na svobodu svědomí a vyznání, při dnešní audienci pro biskupy ze středoamerických diecézí se zaměřil na problematiku krize manželství a rodiny, která v širším pojetí značí krizi křesťanského vnímání lidské sexuality.

Je stále více zřejmé, že ochabuje uznání neporušitelnosti manželské smlouvy a že je všeobecně odmítána zodpovědná a zralá etika sexuality, zakládající se na praktikované cudnosti. To vše vede k vážným společenským problémům a nese s sebou nesmírné lidské i ekonomické výdaje.

„Manželství a rodina jsou instituce, jež musí být podporovány a hájeny proti každému zkreslování jejich základní pravdy, neboť každá škoda, kterou trpí, je ve skutečnosti zraněním lidského soužití jako takového“ (Sacramentum Caritatis,29). Benedikt XVI. v tomto ohledu poukázal především na silné politické a kulturní proudy, které se snaží o změnu právní definice manželství.

Rozdíl pohlaví nelze při definici manželství považovat za nezávažný. Obrana manželského institutu jako sociální reality je otázkou spravedlnosti, neboť zabezpečuje prospěch celému lidskému společenství a brání práva rodičů i dětí.

Svatý otec připustil, že církev v posledních desetiletích zanedbala katechetický rozměr přípravy na manželství. Zdůraznil, že programy předmanželské přípravy musí být přepracovány tak, aby dostatečně upozorňovaly na společenskou i církevní zodpovědnost, vyplývající z křesťanského manželství. Benedikt XVI. rovněž upozornil na běžnou praxi soužití. Páry, které takto žijí, si neuvědomují, že se jedná o těžký hřích, zdůraznil papež a pokračoval:

Podporuji vaše úsilí o rozvinutí takových pastorálních a liturgických norem vhodných k celebraci manželství, které by jednoznačně svědčily o objektivních požadavcích křesťanské morálky a zároveň projevovaly vnímavost a starost o mladé páry.

Svatý otec připomněl, že křesťanská komunita by měla opětovně docenit ctnost čistoty, její osvobozující funkci, vedoucí k integritě lidské osoby (Katechismus katolické církve, 2338-2443). Křesťanské chápání sexuality je pramenem ryzí svobody, štěstí a naplnění našeho vrozeného poslání milovat. Bohatství této vize je přitažlivější než liberálnost ideologií, hlásaných některými kruhy, které se ve skutečnosti stávají destruktivní formou odporující katechezi.

Mladí lidé mají zapotřebí setkat se s učením církve v celé jeho integritě, jakkoliv může být provokativní a odporující převládající kultuře. Potřebují vidět toto učení ztělesněné v manželstvích věřících párů, které přinášejí přesvědčivé svědectví o jeho pravdivosti. Mladí lidé zároveň potřebují podporu, aby činili moudrá rozhodnutí v obtížných a chaotických obdobích svých životů.

Ve společnosti, která nechápe a leckdy zesměšňuje tento základní rozměr křesťanské nauky, musí mladí lidé nalézt jistotu v tom, že „kdo nechá vstoupit Krista, neztrácí nic, absolutně nic z toho, co činí život svobodným, krásným a velkým“ (Homilie při zahájení pontifikátu, 24.4.2005), zakončil Svatý otec svou dnešní promluvu k americkým biskupům.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.1.20 Pokračuje návštěva ad limina biskupů USA
18.5.12 Svatý otec : věrnost evangeliu nás může přijít draho
5.5.12 Benedikt XVI. : Neshoda katolických univerzit s církevní naukou působí zmatek
23.4.12 V USA nastala rozhodující chvíle pro stát i církev
19.1.12 Benedikt XVI. ke skupině biskupů USA: Nevyznáváme slepou víruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti