VaticanNews.va

   24. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4991
Poslechem z webových stránek.3190
Četbou textů na webových stránkách.5056
Poslechem i četbou.3101


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

Papež: Nedůvěřuji lidem, kteří nepochybují

O přikázáních - Lhostejnost zabíjí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

14.9.2012 

Rozum musí převažovat nad jednostrannými emocemi

Benedikt XVI. na uvítanou, Bejrút

Česká sekce RV

Pane prezidente,
předsedové parlamentu a vlády,
Vaše Blaženosti,
přítomní občanští a náboženští představitelé, drazí přátelé!

S radostí odpovídám, pane prezidente, na Vaše laskavé pozvání k návštěvě vaší země, jakož i na pozvání, které jsem dostal od katolických patriarchů a biskupů Libanonu. Toto dvojí pozvání naznačuje nezbytnost dvojího účelu mojí návštěvy ve Vaší zemi. Zdůrazňuje výjimečné vztahy, které odedávna existují mezi Libanonem a Svatým stolcem a k jejichž posílení chce přispět. Tato návštěva je také odpovědí na Vaši návštěvu ve Vatikánu v listopadu 2008 a na tu nedávnou z února 2011, po níž následovala za devět měsíců i návštěva předsedy vlády.

Při druhém našem setkání byla požehnána majestátní socha svatého Marona. Její tichá přítomnost u baziliky svatého Petra natrvalo připomíná Libanon v místě, kde byl pohřben apoštol Petr. Je památkou staletého duchovního odkazu a potvrzuje úctu Libanonců k prvnímu apoštolovi a jeho nástupcům. Maronitští patriarchové proto přidávají ke svému jménu přídomek Boutros, aby podtrhli tuto svoji velkou úctu k Šimonu Petrovi. Je krásné pozorovat, jak se z petrovské svatyně neustále přimlouvá svatý Maron za vaši zemi a za celý Blízký východ. Pane prezidente, předem děkuji za veškeré úsilí vynaložené na zdárný průběh mého pobytu mezi vámi.

Dalším motivem mojí návštěvy je podpis a předání posynodální apoštolské exhortace ze zvláštního zasedání biskupů pro Blízký východ, Ecclesia in Medio Oriente. Jde o důležitou církevní událost. Děkuji všem katolickým patriarchům, kteří sem přišli, zejména emeritnímu patriarchovi, drahému kardinálovi Nasrallah Boutros Sfeirovi a jeho nástupci, patriarchovi Bechara Boutros Raiovi. Bratrsky zdravím všechny biskupy Libanonu, jakož i všechny, kdo přicestovali, aby se modlili spolu se mnou a přijali tento dokument přímo z rukou papeže. Jejich prostřednictvím zdravím s otcovskými sympatiemi všechny křesťany Blízkého východu. Exhortace je určena celému světu a klade si za cíl být jakousi směrovkou do nadcházejících let. Těší mne navíc, že se budu moci v těchto dnech setkat s početnými představiteli katolických komunit vaší země, slavit liturgii a společně se modlit. Jejich přítomnost, úsilí a svědectví představuje uznávaný a velmi ceněný vklad do každodenního života všech obyvatel vaší milované země.

Vážím si toho, že mohu s velkou úctou pozdravit také pravoslavné patriarchy a biskupy, kteří mne přišli uvítat, jakož i představitele ostatních náboženských komunit Libanonu. Vaše přítomnost, drazí přátelé, dokazuje úctu a spolupráci, kterou chcete ve vzájemném respektu šířit mezi všemi. Děkuji vám za vaše úsilí a jsem si jist, že budete nadále hledat cesty jednoty a svornosti. Nezapomínám na smutné a bolestné události, které dlouhá léta doléhaly na vaši krásnou zemi. Blahodárné libanonské soužití má dokazovat Blízkému východu a celému světu, že v jednom národě může existovat spolupráce různých církví, všech částí jediné katolické církve v bratrském duchu sdílení s ostatními křesťany, a stejně tak i soužití a uctivý dialog mezi křesťany a jejich bratry z jiných náboženských vyznání. Víte stejně jako já, že tato rovnováha, která je všude prezentována jako vzor, je vysoce delikátní. Někdy ji hrozí, že pukne, když je napjata jako luk, nebo je vystavena tlakům, které jsou často stranické, zaujaté, odporující a cizí libanonské harmonii a jemnocitu. Tady je třeba podat důkaz skutečné umírněnosti a velké rozvážnosti. Rozum musí převažovat nad jednostrannými emocemi ku prospěchu obecného dobra všech. Copak velký král Šalomoun, který znal tyrského krále Chírama, nepovažoval právě moudrost za svrchovanou ctnost? Proto o ni ustavičně prosil Boha, který mu dal moudré a prozíravé srdce (1 Král 3,9-12).

Přicházím také, abych řekl, jak důležitá je přítomnost Boha v životě každého, a že způsob společného soužití, které chce vaše země dosvědčovat, bude hluboký jedině tehdy, bude-li založen na přívětivém pohledu a laskavém přístupu ke druhému člověku, pokud bude zakořeněn v Bohu, který chce, aby všichni lidé byli bratry. Proslulá libanonská vyváženost, která chce být nadále reálnou, může díky dobré vůli a nasazení všech Libanonců pokračovat. Teprve tehdy bude vzorem pro obyvatele celého regionu a pro celý svět. Nejde přitom o dílo pouze lidské, ale o Boží dar, který je třeba si naléhavě vyprošovat, za každou cenu uchovávat a s rozhodností upevňovat.

Svazky mezi Libanonem a Petrovým nástupcem jsou historické a hluboké. Pane prezidente a drazí přátelé, přicházím do Libanonu jakou poutník pokoje, jako přítel Boží a jako přítel lidí. «Salami-O Tikum». „Svůj pokoj vám dávám,“ říká Kristus (Jan 14,27). A kromě vaší země přicházím v duchu také do všech zemí Blízkého východu jako poutník pokoje, přítel Boží a přítel všech obyvatel všech zemí tohoto regionu, ať už je jejich náboženské vyznání a jejich krédo jakékoli. Také jim říká Kristus: «Salami-O Tikum». Vaše radosti i vaše bolesti jsou neustále součástí papežovy modlitby, a prosím Boha, aby vás provázel a těšil. Mohu vás ujistit, že se modlím zvláště za ty, kteří v tomto regionu trpí a je jich mnoho. Socha svatého Marona mi připomíná, co prožíváte a snášíte.

Pane prezidente, vím, že mi vaše země připravuje krásné přijetí, vřelé uvítání, které je vyhrazeno milovanému a ctěnému bratru. Vím, že vaše země chce být hodna svého libanonského «Ahlan wa Sahan» [„Vítejte zde jako příbuzní, kterým nic nemá být k tíži“]. Už to tak je a od nynějška to bude ještě více. Jsem rád, že jsem s vámi všemi. Bůh vám všem žehnej. (Lè yo barèk al-Rab jami’a kôm!) Děkuji.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.9.12 Kard. Koch: Vztahy s pravoslavnými a východními církvemi jsou na velmi dobré cestě
19.9.12 Maronitský patriarcha: Nejsme menšinou, nýbrž přítomností všeobecné Církve
17.9.12 Křesťanství není na Blízkém východě importovaným náboženstvím
17.9.12 Vatikánský mluvčí: výzvy k pokoji byly „refrénem“ papežské cesty
17.9.12 Papež vybídl k neúnavné práci pro jednotu křesťanůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Mít naději znamená žít pro setkání s Ježíšem

Papež František: Existují dva druhy strachu – uzavřený a otevřený

Kardinál Tagle: Témata LGBT se v závěrečném dokumentu objeví

Papež k mladý Indům: Budounost i přítomnost máte ve svých rukou

Papež zdraví mladé putující za sv. Terezií z Los Andes

Biskupská synoda vstoupila do konečné fáze

Co František z mládežnické synody žádá po seniorech?

Papežská kondolence k železničnímu neštěstí na Taiwanu

Svatý otec: Láska zjevená na kříži promlouvá k dnešnímu světu

Papež František se pomodlil před hrobem Jana Pavla II.

Papež přijal prezidenta Kolumbijské republiky

Vrcholí práce nad závěrečným dokumentem synody

 Nově na webu
Svatý otec: Cesta lásky je vždycky „ztrátová“

Publicistika: Mlčeti zlato

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího