Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

  

16.5.2004 

Svatá Gianna Beretta Molla - matka rodiny

Josef Koláček

Pohled klouže po průčelí basiliky svatého Petra, které je vyzdobeno 6 velkými portréty blahoslavených, které tuto neděli Jan Pavel II. prohlásil za svaté. Ústa mimoděk šeptají jména: Luigi Orione, kněz zakladatel Malého díla Boží prozřetelnosti. Annibale Maria di Francia, zakladatel rogacionistů, Josep Manyanet y Vives, kněz zakladatel kongregace Svaté rodiny Ježíše, Marie a Josefa, Nimatullah Kassab al-Hardini, kněz z libanonského řádu maronitů, Paola Elisabetta Cerioli, zakladatelka kongregace sester Svaté Rodiny z Bergama a Gianna Beretta Molla, matka rodiny. Zvedne se vlna radosti a naděje, že ta, která obětovala svůj život, aby se mohla narodit její dcerka, bude nebeskou ochránkyní i vzorem všem ženám, které budou stát před volbou donosit své nenarozené dítě nebo je dát utratit.

Gianna Beretta se narodila v Magentě nedaleko Milána 4. října 1922. Byla desátým dítětem z celkového počtu třinácti dětí manželů Alberta Beretty a Marie De Micheli. Již od útlého dětství přijímá plnými doušky víru a průzračně křesťanskou výchovu od svých rodičů, kteří jí vedou k tomu, aby považovala život za úchvatný dar Boha a aby vždycky měla důvěru v Boží prozřetelnost, aby si byla jista, že modlitba je nezbytná a účinná. Už první sv. přijímání, které Gianna přijala, když jí bylo 5 a půl roku, bylo pro ni rozhodující životní událostí. Od té doby často přistupovala ke stolu Páně. Z eucharistie čerpala pak sílu ve svém děctví dospívání i studentském mládí.

V těch letech nechybějí těžkosti ba i utrpení: musí měnit školy, zhorší se jí zdravotní stav, rodina se musí stěhovat, pak i nemoc a smrt obou rodičů. To všechno ale není sto v Gianně vyvolat nějaká traumata nebo rozervanost. Vnitřní bohatství a hloubka jejího duchovního života jen přispívají k tomu, že se její vnímavost vytříbí a ctnosti zesílí. Během studia na gymnáziu a pak i na univerzitě se milá, cílevědomá a rezervovaná dívka zcela věnuje studiu, její živá víra je vede k aktivnímu a velkodušnému apoštolátu mezi mladými Katolické akce a ke službě starým a opuštěným osobám v Konferencích sv Vincence. V roce 1949 dosáhla doktorátu v lékařství a chirurgii na univerzitě v Pavii , v roce 1950 otevírá lékařskou ordinaci v Mesero (v obci v magentinském okrese); pak se specializuje na pediatrii na univerzitě v Milánu v roce 1952 a s velkou láskou se věnuje právě maminkám dětem, starým a chudým.

I když je plně nasazena jako lékařka, nachází ještě dost času a sil věnovat se v rámci Katolické akce ?nejmladším dívkám? a zároveň se její radost ze života projevuje ve vášnivém lyžování a alpinismu, tedy chození po horách. Právě tam dokáže předávat svůj úžas nad nádherou stvoření svým mladým kolegyním . Modlí se s nimi diskutuje o budoucím životě, o svém povolání, které považuje za Boží dar. Rozhodne se pro manželství a s velkým nadšením se chce zcela dát, aby ?vytvořila opravdu křesťanskou rodinu?. Zasnoubí se s Ing Petrem Mollou a prožívá snoubenecké údobí s radostí a láskou. Děkuje Pánu a prosí ho potřebné milosti a Jeho lásku, aby dokázala milovat jako On. 24. září 1955 pak uzavírá manželství v basilice sv. Martina v Magentě a je šťastnou manželkou. V listopadu 1956 pak její štěstí vyvrcholí narozením syna Pieriluigiho, v prosinci 1957 pak přichází na svět dcerka Mariolina a v červenci 1959 Laura. Až obdivuhodně dokáže prostě a vyrovnaně sladit povinnosti matky, manželky, lékařky a nakažlivou radost ze života. V září 1961 v druhém měsíci dalšího těhotenství ji zasáhne utrpení a tajemství bolesti; v lůně se jí vytvoří fibrom (benigní nádor vazivé tkáně). Před nutným chirurgickým zákrokem, i když ví o riziku jež hrozí jejímu těhotenství, zapřísahá chirurga, aby zachránil život, dítěte, které nosí v lůně. Život je zachráněn , Gianna děkuje Pánu, a stráví sedm měsíců k porodu s obdivuhodnou sílou ducha a neúnavnou péči matky a lékařky. Rozechvěna se obává , že by se nové dítě mohl narodit s nějakou vadou a prosí Boha, aby je uchránil.

Několik dní před porodem, i když stále důvěřuje v Boží prozřetelnost, je ochotna darovat svůj život, jen aby se to dítě narodilo: ?Budete-li se muset rozhodovat mezi mnou a dítětem, žádné váhání: volte ? a to vyžaduji ? dítě. Zachraňte je!? Na úsvitu 21. dubna 1962 porodí děvčátko Giannu Emanuelu a 28. dubna, navzdory všemu úsilí a kúrám k záchraně obou životů svatě umírá ve velkých bolestech s opakovanou modlitbou na rtech: ?Ježíš miluji Tě, Ježíši, já Tě miluji!?

Měla 39 let. Její pohřeb byl strhující manifestací jednomyslného hlubokého pohnutí, víry a modlitby. Byla pohřbena na hřbitově v Mesero, zatímco se rychle šířila pověst o svatosti jejího života a gestu lásky a mučednictví, který jej korunovalo.

?Promeditovaná oběť?, tak Pavel VI. definoval gesto blahoslavené Gianny, když ji připomínal při promluvě před Anděl Páně v neděli 23. září 1973. ?Mladá matka z milánské diecéze, která cílevědomě obětovala svůj život pro své dítě.? Zřejmě se Svatý Otec odvolával na oběť Krista na Kalvárii a v eucharistii.

Gianna Beretta Molla byla blahořečena Janem Pavlem II. 24. dubna 1994 během Mezinárodního roku rodiny.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.5.04 Účastníci včerejšího svatořečení byli přijati Janem Pavlem II.
16.5.04 Jan Pavel II. dnes dopoledne povýšil ke slávě oltářů šest nových svatých
16.5.04 Ať se vaše srdce nechvěje a neděsí
19.2.04 Maminka by to udělala pro každého z vás...Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti