Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.11.2012 

Církev v Barmě se nadechuje

Myanmar. Katolická církev v republice Myanmarský svaz – tedy Barmě – po desetiletích komunistického pronásledování postupně získává půdu pod nohama. Ačkoliv necelých půl milionu katolíků představuje i nadále absolutní menšinu v převážně buddhistické zemi, přibývají kněžská povolání a pozvolna se rozvíjí dialog s politiky i jinými náboženstvími. Vatikánskému rozhlasu to potvrdil arcibiskup Nicholas Mang Thang, který se zúčastnil nedávno ukončeného synodu o nové evangelizaci. Perzekuce a strádání barmské křesťany posílily, říká předseda evangelizační komise tamní katolické biskupské konference:

V roce 1962 byly zkonfiskovány všechny církevní školy, nemocnice a další objekty. Pro nás katolíky nastala příležitost, jak žít v chudobě, a to zejména na venkově. Žít společně s chudými a zároveň být chudý pro nás mělo význam – nabízeli jsme tuto oběť a všechno naše úsilí za všeobecnou církev. Dnes se to odráží na mnoha kněžských povoláních.

V březnu minulého roku předala vojenská junta, která zemi řídila 23 let, vládu do rukou civilistů. Pod vedením prezidenta Thein Seina země vykonala pár prvních kroků k demokracii – byly propuštěny první skupiny politických vězňů, uvolnila se cenzura. Zlepšuje se také vztah k církvi, přestože vládu stále silně ovládají vojenské kruhy:

Vláda s církví nakládá uctivě a snaží se o spolupráci. Samozřejmě jsme opatrní a pokoušíme se žít a přežít tak, jak je to možné.

Otázka zkonfiskovaného církevního majetku dosud nebyla vyřešena, vysvětluje biskup Mang Thang, avšak vláda alespoň nebrání práci v sociální a charitativní oblasti. Problémem zůstává stavba nových budov – kostelů a modliteben. S církví navázala kontakt bývalá disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír, nyní členka parlamentu Aun Schan Su Ťij.

Aun Schan Su Ťij se setkala také s biskupy a hovořila s nimi o možné spolupráci církve a státu. Po padesáti letech komunistické diktatury není změna samozřejmě jednoduchá. Z naší strany vyvíjíme maximální snahu a také paní Su Ťij nám dodala hodně naděje. Její dobrý vztah k dnešnímu prezidentovi je velice slibný. Takové věci ale vyžadují dostatek času.

Opoziční politička usiluje o demokratizaci a národní jednotu, pokračuje arcibiskup koadjuktor barmského Mandalaj. Závažným problémem jsou zejména etnické střety, jako nedávné nepokoje ve státě Arakan na hranicích s Bangladéšem, kde na jedné straně stáli místní buddhisté a na druhé muslimští Rohingové. Posledně jmenované etnikum, které čítá asi osm set tisíc jedinců, de facto právně neexistuje. V Barmě nemohou menšinoví Rohingové získat státní příslušnost, utíkají proto do sousedního Bangladéše, odkud jsou vyhošťováni. Podle humanitárních organizací jich více než 75 tisíc žije v různých utečeneckých táborech. Právě v péči o etnické menšiny má katolická církev důležitou roli:

Charita a církevní organizace jsou téměř jediné, které mají přístup do konfliktních oblastí. Velice tam pomáhají, například v péči o uprchlíky. Ze své diecéze posílám do pohraničí řeholnice a duchovní, aby vyučovali v tamních školách. Starají se o děti, které by jinak neměly žádnou šanci.

Arcibiskup Mang Thang podnítil vznik misionářského sdružení sv. Terezie z Lisieux, které vysílá duchovní do států sousedících s Barmou. Před patnácti lety byl spoluzakladatelem ženské kongregace Sester malé cesty sv. Terezie, která dnes čítá 164 řeholnic. Také ve svém příspěvku v synodní aule upozornil barmský arcibiskup na spiritualitu francouzské světice, podle které by se mělo orientovat dnešní misijní hlásání. Sv. Terezie poukazuje na jeden z nejstarších a nejzákladnějších prvků katolické nauky: Bůh je milující a milosrdný otec, který pečuje o veškeré potřeby svého stvoření, bez rozdílu rasy, barvy pleti a náboženství (Mt 6, 26; Lk 11, 11-12), připomíná Mons. Mang Thang.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.1.13 Arcibiskup o budoucnosti Myanmaru a církve
30.5.08 Papež přijal barmské biskupy
19.5.08 Katolická církev v Barmě zprostředkovává pomoc obětem cyklónu
6.5.08 Soustrastný telegram papeže do Barmy
12.4.08 Oslavy 50.výročí posvěcení katolické katedrályHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti