Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.1.2013 

Hospodářská krize v EU se netýká zbrojního průmyslu

Řím. Přestože sousloví “hospodářská krize” se skloňuje ve všech pádech, některým sektorům se zcela vyhýbá. Jedním z nich je evropský zbrojní průmysl. Po přechodném útlumu před dvěma lety licence na vývoz zbraní ze zemí Evropské unie v roce 2011 naopak vzrostly o 18,3 procenta a objednávky překonaly částku 37 a půl miliardy euro. Zbraně a vojenský materiál se předloni exportovaly do nejkonfliktnějších oblastí naší planety – na Blízký východ a do Asie, zatímco vývoz do Spojených států amerických polevil, píše pro italský webový portál unimondo.org Giorgio Beretta, analytik organizace Rete Disarmo (Síť odzbrojení).

Data o zbrojním exportu vyplývají ze XIV. výroční zprávy o kontrole vývozu vojenských technologií a zařízení, kterou vždy v závěru roku – vloni to bylo 14. prosince – publikuje Evropská unie. A to v naprosté tichosti – bez jakékoliv tiskové konference, oficiálního prohlášení evropských institucí či mediálního zájmu. Evropské vlády si nepřejí zveřejněním více než čtyř set stránkového raportu budit příliš pozornosti.

Důvodů je několik – zpřístupněné údaje jsou v prvé řadě zastaralé. Prosincová zpráva uvádí počty vývozních linencí (licences) a konkrétních dodávek zbraní (exports) za rok 2011. Jak vidno, bruselským úředníkům trvá celý rok než sesumírují čísla z jednotlivých národních relací. Se zprávami o vývozu brambor či řepy jim to obvykle jde poněkud rychleji, poznamenává italský analytik. Navzdory tak pečlivému dlouhodobému zpracování jsou předestřené údaje nekompletní. Z nepatrné poznámky na osmé stránce raportu se totiž dozvídáme, že “některé státy nemohly dodat údaje” o skutečném objemu svého zbrojního exportu. Nejde přitom o okrajové výrobce – kromě Belgie, Dánska, Polska, Řecka či Irska data nedodaly Německo a Velká Británie, tedy dva z nejvýznamnějších světových vývozců zbraní. Po čtrnácti letech od přijetí příslušných evropských směrnic nelze uvěřit, že by tyto státy ještě měly “technické potíže” s katalogizací zbraní. Jejich vlády navíc musí předkládat detailní výroční relace svým parlamentům. Evropská unie se chce spíše vyhnout choulostivému porovnávání zbrojního exportu různých členských států a jeho sporných destinací, píše Giorgio Beretta.

Hlavním zákazníkem evropských zbrojovek se v roce 2011 stala Saúdská Arábie. Členské státy EU do pouštního království vyvezly zbraně za více než 4,2 miliardy euro. Za druhým největším nákupcem nemusíme příliš daleko – Spojené arabské emiráty nakoupily za téměř dvě miliardy euro (1,9). Evropské země si touto vítanou směnou alespoň zaplatí účty za elektriku. Není tudíž náhodou, že navzdory lidovým hnutím na severu Afriky byl autorizován vývoz do států s rozsáhlým nerostným a energetickým bohatsvím jako jsou Alžírsko (815 milionů euro, více než polovina z Itálie ) či Maroko (355 milionů euro, zejména z Francie). Vzhledem k násilným střetům však překvapují však vývozní licence do Egypta (303 miliony euro), Tuniska (16,5 milionu euro) a dokonce Libye. Na ni přitom bylo v roce 2011 uvaleno zbrojní embargo. Přesto sem z Evropy putovaly zbraně za 34 milionů euro, z toho téměř polovina francouzských.

Evropská unie obchoduje se zbraněmi také v asijských ohniscích napětí – Indii (1,5 miliardy euro) a Afghánistánu. Posledně jmenovaná země, která se doposud nachází pod částečným zbrojním embargem, přitom v předloňském roce dovezla rekordní objem vojenského vybavení v hodnotě téměř půl miliardy euro (465 milionů). Větší část těchto dodávek ( za 346 miliony euro) se přitom v bruselských tabulkách halí pod všeobecnou kolonku “energetický materiál”, původem z Estonska, uzavírá analytik italské organizace “Síť odzbrojení”.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.1.20 Svatý stolec připomněl 50. výročí své přítomnosti v Radě Evropy
27.2.19 Desatero rodiny před volbami do evropského parlamentu
31.1.18 Evropský soud pro lidská práva: Zelená pro Ježíše a Marii v reklamě
20.12.17 Rada Evropy: „Potraty bez omezení“
14.12.17 Evropský parlament zamítl uvolnit fondy na takzvané sexuální a reprodukční zdraví



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti