Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.2.2013 

Benedikt XVI. o síle křesťanství a Síle osudu

Vatikán. Okamžik hlubokého duchovního povznesení – těmito slovy označil Svatý otec včerejší večerní koncert v naplněné aule Pavla VI. Symfonický orchestr města Florencie pod taktovkou indického dirigenta Zubina Mehty provedl předehru k Verdiho opeře Síla osudu a Beethovenovu symfonii č.3 Es dur Eroicu. Benedikt XVI. jako obvykle večer zakončil několika poznámkami vnímavého posluchače:

Giuseppe Verdi – Síla osudu. Tento významný italský hudební skladatel si zaslouží naši poctu v roce dvoustého výročí svého narození. Verdiho opery nás vždy udivují svou schopností vystihnout a hudebně zachytit životní situace, dramata lidské duše – a to tak bezprostředním, důrazným a bytostným stylem, s jakým se v hudebním panoramatu setkáváme jen zřídkakdy.

Osud verdiovských postav je vždy tragický, pokračoval Svatý otec. Skladatel zde pojednává téma osudu a tím se přímo střetává s náboženským tématem, konfrontuje se s Bohem, vírou, církví; opětovně odhaluje svou duši, její neklid a hledání. V Síle osudu nejenom nacházíme zkroušenou modlitbu k Panně Marii Andělské (La Vergine degli Angeli), nýbrž také příběh dvojí konverze hlavních protagonistů – Leonory a dona Alvara.

Je zajímavé si povšimnout, že dvě existující verze této opery se liší svým závěrem. Při provedení v roce 1862 v Sankt Petěrburgu don Alvaro odmítá řeholní hábit, vzývá peklo a končí svůj život sebevraždou. O sedm let později v milánské La Scale přijímá slova převora konventu, důvěřuje v Boží odpuštění a opera končí slovy: „Vzestup k Bohu“.

Je tu vykresleno drama lidské existence, která teskní po Bohu, jeho milosrdenství a lásce, řekl Benedikt XVI. a postavil do protikladu k síle osudu sílu víry: To ona nám dává světlo, smysl a naději i v temnotách. Její pohled není iluzorní, nýbrž zcela reálný:

To je síla křesťanství, která pochází z Kristovy smrti a vzkříšení, ze svrchovaného činu Boha, jenž vstoupil do lidských dějin nikoliv pouze slovy, nýbrž vtělením.

Beethovenova třetí symfonie, byla, jak známo, věnována původně Napoleonovi, pokračoval Svatý otec v úvaze o druhé části programu. Německý skladatel pak dedikaci změnil po Bonapartově prohlášení se císařem a věnoval skladbu neznámému hrdinovi, nositeli ideálů svobody a rovnosti.

Nebudu analyzovat všechny čtyři věty, avšak zastavím se pouze u známého smutečního pochodu ve druhé větě. Je to sklíčená meditace o smrti, která začíná dramatickými a bezútěšnými tóny, avšak ve své ústřední části se vyjasňuje hobojovým partem, po kterém následuje dvojitá fuga a hlahol trubek. Myšlenka na smrt vyzývá k úvaze o záhrobí, o nekonečnu. V oněch letech – roku 1802 – Beethoven v Heiligenstadtu napsal do své závěti: „Bože, ty, který z výše pohlížíš do mého nitra, jej znáš a víš, že je naplněno láskou k lidstvu a touhou činit dobro.“ Hledání smyslu, které razí cestu neochvějné budoucí naději, je součástí poutě lidstva,

zhodnotil Benedikt XIV. skladbu Ludwiga van Beethovena. Koncert uspořádalo italské velvyslanectví u Svatého stolce jako připomínku 84. výročí podepsání Lateránský smluv. Byl přítomen zároveň italský prezident, který se s papežem rozloučil v závěru svého mandátu při krátké soukromé audienci.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.5.15 Papež přenechává darovaná trička bezdomovcům
22.8.13 Mládežnický orchestr nadace Simanof vystoupí ve Vatikánu
22.6.13 Koncert na počest Svatého otce
12.11.12 Mons. Georg Ratzinger daroval bratrovi koncert
27.9.12 Svatý otec: Niterný lidský zápas a hledání Boha jsou nadčasovéHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti