Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   30. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.2.2013 

Tisková konference k oznámení Benedikta XVI. o jeho odstoupení

Vatikán. „Papež nás trochu zaskočil i proto, že dnešek je ve Vatikánu volným dnem (pozn. překl. z důvodu výročí podepsání Lateránských smluv před 84. lety) a museli jsme se tedy za poměrně krátkou dobu zorganizovat s ohledem na tuto velice důležitou situaci“
– těmito slovy zahájil O. Federico Lombardi mimořádnou tiskovou konferenci k situaci, která v církvi vznikla dnes dopoledne, kdy Svatý otec na již dříve svolané konzistoři oznámil, že se 28. února t.r. vzdá úřadu Petrova nástupce.

„Jak mnozí z vás vědí – pokračoval tiskový mluvčí na tiskové konferenci konané těsně poté, asi půl hodiny po poledni – dnes dopoledne se konala veřejná konzistoř o některých kauzách svatořečení, při které bylo stanoveno datum kanonizace třech světců. K této příležitosti jsou obvykle svolávány veřejné konzistoře kardinálů, všech kardinálů, kteří žijí v Římě a mohou účastnit, a sešel se jich velký počet. Svatý otec si vybral tuto významnou příležitost, aby učinil obzvláště důležité oznámení.

„Papež – řekl dále O. Lombardi – ve svém prohlášení sdělil, že opakovaně před Bohem zpytoval svědomí a jde tedy o osobní, hluboké rozhodnutí, přijaté v ovzduší modlitby k Pánu, od něhož přijal poslání, které plní. A došel k jistotě, že jeho síly z důvodů pokročilého věku již nestačí k náležitému výkonu petrovské služby. Toto je základní důvod jeho rozhodnutí. Zpytování svědomí ohledně svých sil ve vztahu ke službě, poslání, kterou je třeba plnit. Dále říká, že si je dobře vědom, že tato služba pro svou povahu musí být vykonávána nejenom skutky a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou. Součástí této služby jsou tudíž také utrpení a modlitba“.

„Mezi motivacemi papežovy demise, jak plyne z jeho slov – pokračoval dále ředitel tiskového střediska Svatého stolce – jsou také okolnosti dnešního světa, které jsou ve srovnání s dřívějškem obzvláště náročné vzhledem k rychlosti a kvantitě událostí, které se objevují, a vyžadují tudíž asi více sil než v minulosti. Sil, kterých mu, jak papež prohlašuje, v posledních měsících ubylo.“

„Nejdůležitější věta je ta, kde papež říká, že „s vědomím závažnosti tohoto úkonu zcela svobodně prohlašuje, že se vzdává služby římského biskupa, nástupce svatého Petra“. Je to prohlášení důležité především z hlediska kanonického, formálního, protože v Kodexu kanonického práva kánon 332, paragraf 2 praví: „Jestliže se papež zřekne svého úřadu, vyžaduje se k platnosti, aby bylo zřeknutí svobodné a řádně sdělené, nevyžaduje se, aby bylo od kohokoliv přijato“. Dvěmi důležitými body jsou tedy svoboda a nezbytnost projevit tuto vůli. Veřejný projev splňuje právě veřejná konzistoř, kde papež své rozhodnutí oznámil.

Benedikt XVI. – řekl dále O. Lombardi – zůstává plně ve své funkci a službě až do 28. února 20 hodin. Od toho momentu začne tzv. sede vacante, tedy situace uprázdněného papežského stolce, která se řídí církevním kanonickým právem podle apoštolské konstituce Universi dominici gregis, o uprázdněném apoštolském stolci, kterou vydal Jan Pavel II.

Papežovo prohlášení – pokračoval vatikánský tiskový mluvčí – je v souladu s tím, co papež řekl před třemi roky v knize rozhovorů Světlo světa německému novináři Peterovi Seewaldovi, který položil dvě přesné otázky týkající hypotézy o zřeknutí se papežského úřadu. Seewald se nejprve zeptal, zda vzhledem k tíživé situaci, s nimiž se tehdy potýkal Svatý stolec, neuvažoval o vzdání se úřadu. Papežova odpověď zněla: „Existuje-li velké nebezpečí, není možné utíkat, proto teď není chvíle pro odstoupení – týkalo se to tehdejší záležitosti sexuálního zneužívání – právě za takové situace je třeba stát pevně a překonat ji. Je možné odstoupit, když je klid, anebo když už zkrátka není sil, ale nemůže se utéci ve chvíli nebezpečí a říci, ať se to řeší někdo jiný.“ Papež tedy řekl, že těžkosti pro něho nebyly důvodem k tomu, aby uvažoval o demisi, nýbrž právě naopak. Druhá Seewaldova otázka na jiném místě rozhovoru zněla, zda je představitelná situace, ve které by papež mohl považovat za vhodné zřeknout se úřadu. A Benedikt XVI. odpověděl: „Ano, když si papež jasně uvědomí, že už není s to fyzicky, mentálně a duchovně vykonávat svěřený úřad, pak má právo a v určitých okolnostech i povinnost odstoupit“. – řekl před třemi roky v knize rozhovorů s Peterem Seewaldem Benedikt XVI.

Až nastane situace uprázdněného stolce, tedy od 28. února večer,– pokračoval dále O. Lombardi v tiskové konferenci – odebere se Benedikt XVI. nejprve do Castel Gandolfa a následně, až bude vše připraveno, na místo, kde je klášter klauzurních sester na Vatikánském vršku.

Osobně – dodal v závěru O. Lombardi - jsem přijal oznámení o odstoupení papeže s nesmírným obdivem za velkou odvahu, duchovní svobodu a obrovské vědomí zodpovědnosti za papežský úřad. Benedikt XVI. nám poskytl velké svědectví o duchovní svobodě a velkém vědomí problémů řízení církve v dnešním světě.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.6.20 Otec Lombardi: Komunikace jako Dobro, Pravda, Setkání
15.9.19 Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve
4.9.18 Otec Lombardi se vrací do “Civiltá Cattolica”
23.2.17 Řád čestné legie pro Federica Lombardiho
11.2.17 P. Lombardi: Benedikt XVI. a František příklad jednoty v církviHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti