Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

29.6.2013 

Sjednocení v rozdílech je Ježíšova cesta

Homilie papeže Františka ze mše sv., baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Páni kardinálové,
Vaše eminence metropolito Ioannisi,
drazí bratři v biskupské službě,
drazí bratři a sestry,

Slavíme svaté apoštoly Petra a Pavla, hlavní patrony římské církve. Slavnost je o to radostnější, že jsou zde přítomni biskupové z celého světa. Je to velké bohatství, které nám v jistém smyslu umožňuje znovu prožít událost Letnic. Církev totiž dnes stejně jako tehdy mluví mnoha jazyky a chce sjednotit národy do jediné rodiny.

Ze srdce a s vděčností zdravím delegaci konstantinopolského patriarchátu, vedenou metropolitou Ioannisem. Děkuji ekumenickému patriarchovi Bartoloměji I. za toto opětované bratrské gesto. Zdravím velvyslance a veřejné představitele. Děkuji pak sboru z lipského kostela sv. Tomáše (Thomanerchor), kde působil Johann Sebastian Bach, za doprovod dnešní liturgie, což také přispívá k ekumenickému rozměru dnešní slavnosti.
Tři myšlenky týkající se petrovské služby plynou ze slovesa „utvrzovat“. V čem má římský biskup utvrzovat?

1. Především má utvrzovat ve víře. Evangelium podává Petrovo vyznání: „Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha“ (Mt 16,16), vyznání, které se nerodí z něho, ale z nebeského Otce. A kvůli tomuto vyznání Ježíš praví: „Ty jsi Petr – skála – a na té skále zbuduji svou církev“ (Mt 16,18). Petrova role, církevní služba má svůj základ ve vyznání víry v Ježíše, Syna živého Boha, a je umožněna milostí darovanou shůry. V druhé části dnešního evangelia vidíme nebezpečí světského smýšlení. Když Ježíš mluví o své smrti a zmrtvýchvstání, o Boží cestě, která nekoresponduje s lidskou cestou moci, hlásí se u Petra o slovo tělo a krev: „vzal si Pána stranou a začal mu to rozmlouvat... to se ti nikdy nestane“ (Mt 16,22). A Ježíš pronáší tvrdá slova: „Jdi mi z očí, satane! Pohoršuješ mne“ (Mt 16,23). Jestliže necháme převládnout svoje myšlenky, svoje city, logiku lidské moci a nenecháme se poučit a vést vírou, Bohem, staneme se kamenem úrazu. Víra v Krista je světlem křesťanského i našeho služebného života v církvi!

2. Utvrzovat v lásce. V druhém čtení jsme slyšeli dojemná slova sv. Pavla: „Dobrý boj jsem bojoval, svůj běh jsem skončil, víru jsem uchoval“ (2 Tim 4,7). O jaký boj tady jde? Nikoli o boj lidskými zbraněmi, jimiž, bohužel, svět stále krvácí; ale o boj mučednictví. Svatý Pavel má jedinou zbraň: Kristovo poselství a celoživotní oddanost Kristu a bližním. A právě tím, že se nasadil v první osobě, nechal se strávit pro evangelium a aniž by se šetřil, učinil se všem vším, stal se věrohodným a budoval církev. Římský biskup je povolán žít a utvrzovat v této lásce ke Kristu a ke všem - bez rozdílu, omezení a bariér. A nejenom římský biskup. Vy všichni, noví arcibiskupové a biskupové, máte stejné poslání: nechat se strávit pro evangelium, stát se všem vším, nešetřit sebe, vyjít ze sebe a sloužit svatému lidu věrnému Bohu.

3. Utvrzovat v jednotě. Tady se zastavím u gesta, které jsme vykonali. Pallium je symbolem společenství s Petrovým nástupcem, „trvalým a viditelným principem a základem jednoty víry a společenství“ (Lumen gentium, 18). Vaše zdejší přítomnost, drazí spolubratři, je znamením, že společenství církve neznamená uniformitu. Druhý vatikánský koncil říká ve vztahu k hierarchické struktuře církve, že ji Pán „ustavil jako sbor nebo stálou skupinu, které dal do čela Petra, vyvoleného z biskupů“ (Lumen gentium, 19). Utvrzovat v jednotě, biskupský synod v harmonii s primátem. Touto cestou biskupské kolegiality musíme jít a harmonicky růst se službou primátu. Koncil pak dále říká: „tento sbor je složen z mnoha jedinců a vyjadřuje rozmanitost a všeobecnost Božího lidu“ (ibid., 22). Rozmanitost, která je velkým bohatstvím, se v církvi zakládá vždycky na harmonii jednoty jako obrovská mozaika, kde všechny kamínky dohromady tvoří jediný velkolepý Boží plán. Musí to vést vždycky k překonávání každého konfliktu, který zraňuje tělo církve. Jednotní v rozdílech. Neexistuje jiná katolická cesta sjednocení. Toto je katolický duch, křesťanský duch: sjednotit se v rozdílech. Toto je Ježíšova cesta! Je-li pallium znamením společenství s římským biskupem, se všeobecnou církví, s biskupským synodem, pak je pro každého z vás také závazkem být nástroji tohoto společenství.

Vyznávat Pána a nechávat se poučit Bohem, strávit se láskou ke Kristu a Jeho evangeliu, být služebníky jednoty. Toto jsou, drazí spolubratři v biskupské službě, insignie, které svatí apoštolové Petr a Pavel každému z nás svěřují, aby byly každým křesťanem prožívány. Svatá Matka Boží kéž nás neustále vede a provází svojí přímluvou: Královno apoštolů, oroduj za nás! Amen.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.6.20 Jednota a proroctví
29.6.19 Život je třeba získat jeho ztrátou, darováním
29.6.18 Papež kázal o tom, jak se ze skály víry nestat kamenem úrazu
29.6.17 Bez kříže není Kristus, ale ani křesťan
29.6.16 Modlitba je východiskem z jakékoli uzavřenosti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti