Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.7.2013 

Na ostrově Lampedusa dnes přibylo 300 migrantů, 8.července jej navštíví papež

Lampedusa. Nejjižněji položený ostrov Italské republiky se připravuje na návštěvu papeže, který se sem vydá v pondělí 8. července. Bude to vůbec první cesta papeže Františka mimo území římské diecéze. Zmíněný ostrov je v Itálii známým pojmem nejenom jako oblíbené rekreační letovisko, jehož provoz je vzhledem ke své výhodné zeměpisné poloze prakticky celoroční, ale také proto, že se stává dějištěm obrovských životních tragédií spojených s fenoménem migrace. Vzdálenost 113 kilometrů od břehů Tunisu činí z tohoto ostrova útočiště mnoha uprchlíků, kteří sem přicházejí zvláště ze subsaharských států Afriky a stávají se oběťmi ilegálních přepravců, kteří je nikoli zadarmo vysílají na moře v plavidlech, která zcela postrádají bezpečnostní standardy. V důsledku toho stovky lidí ročně končí svůj útěk před hladomorem či politickým terorem ve vlnách středozemního moře někdy jen pár kilometrů od Lampeduských pláží. Právě dnes mělo štěstí více než 300 utečenců, mezi nimiž byly i těhotné ženy a děti. Podařilo se jim přistát a ocitli se tak v péči místních obyvatel, kterých na Lampeduse žije přibližně 6 tisíc. Na ostrově o rozloze 20 km čtverečných, je také farnost sv. Gerlanda. Tamější farář, don Stefano Nastasi, hovořil pro Vatikánský rozhlas o tom, jak tam byla přijata zpráva o papežově chystané návštěvě.

Myslel jsem si, že by k ní mohlo dojít, ale nečekal jsem to tak brzo. Nikdy by mne nenapadlo, že první cesta papeže mimo římskou diecézi povede právě na Lampedusu. Nejprve jsem tomu nechtěl věřit, ale pak jsem pocítil spíše než pochopil, jak blízko je papežovo srdce zdejším obyvatelům.

Don Nastasi zaslal totiž už v březnu papeži Františkovi záhy po jeho zvolení dopis, ve kterém jej seznámil se situací na tomto ostrově:

V dopise jsem mu přiblížil, co v posledních letech prožívá zdejší komunita. Zároveň jsem si představil pohnutí papeže ve chvíli zvolení a pomyslel na to, že by se mohly smísit se slzami, kteří za nemalého soužení procházejí tímto ostrovem v důsledku migrace.

Otec Nastasi pak popisuje reakci místních obyvatel, když bylo oznámeno, že Svatý otec navštíví Lampedusu:

Na tváři mnohých byla patrná dokonce nevěřícnost. Někdo mi volal a říkal, že se mu klepou kolena. Řekl jsem mu, že to není třeba. Je jasné, že zde panují velké emoce a pohnutí. Jsme si také vědomi velké odpovědnosti v jistém smyslu, protože tady sdílíme soužení mnoha našich bratří a sester a snažíme se také pozvedat svůj hlas k celé Evropě. Lampedusa je periferií Evropy a vstupní branou z Afriky. Myslím tedy, že chystaná návštěva je pochopitelná jedině ze slov, která papež František pronesl během Svatého týdne a činí tak často, když vybízí křesťany, aby šli na periferie všeho druhu: zeměpisné, ale také existenciální. V těch slovech slyším vlastně naši každodenní zkušenost, protože my jsme periferií zeměpisnou, ale zároveň existenciální. Papež také řekl, že právě z periferií můžeme lépe vidět do středu a existenciální periferie nám umožňují nahlédnout lépe do lidského srdce. My naprosto rozumíme těmto slovům a zcela s nimi souzníme. Teprve z periferií lze lépe chápat střed i ten zbytek.

Říká don Nastasi, farář z italského ostrova Lampedusa v souvislosti se zdejší chystanou návštěvou papeže Františka.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.7.13 Papež František: Prosme o milost plakat nad vlastní lhostejností
1.7.13 Papež František se vydá na návštěvu ostrova LampedusaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti